Administratorzy grupy

• Ikonka

Technika zbioru

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 5 mies. temu

Technika zbioru

Różyczkowanie kalafiora, brokułu

• Ikonka Użytkownik janusz napisał 5 lat, 1 miesiąc temu:

Witam.
    Zmęczyło mnie machaniem nożem po zbiorach kalafiora czy brokułu. Gdzies widziałem mechanizmy do różyczkowania. Ktoś coś wie? Nie mogę namierzyć.

• Ikonka Użytkownik martynap napisał 5 lat, 1 miesiąc temu:

Ja widziałam u znajomych stół do różyczkowania. Stół jest niewielki, na 3 stanowiska i tego od rózyczkowania. Tam, gdzie dzieli się kalafiora jest taka rura. Nie wiem czy coś w niej działa czy to siła nacisku się rozchodzi. Sprawdzę.

• Ikonka Użytkownik zamiara maciej napisał 5 lat, 1 miesiąc temu:

ludzie mają takie specjalne niklowane rury z nożami w środku, nie wiem czy w brokule zdaje egzamin ale w kalafiorze tak

• Ikonka Użytkownik pomidorry napisał 5 lat, 1 miesiąc temu:

Ponoc firma Mega ma jakas maszynę do różyczkowania kalafiora. Widział ktoś? Co to za sprzęt, jak działa?

• Ikonka Użytkownik k.muko napisał 5 lat, 1 miesiąc temu:

Z ciekawości sprawdziłem, choć stołu nie posiadam.
    Znalazłem info

Ręczne przygotowanie surowca dla przetwórni jest bardzo pracochłonne, dlatego dużym zainteresowaniem uczestników spotkania cieszył się pokaz maszyny firmy Mega do różyczkowania kalafiorów. Podczas pokazu zaprezentowano pracę maszyny dwurzędowej. Róże kalafiorów z przenośnika taśmowego były wkładane ręcznie na specjalne podajniki (miski) głąbem do góry. Następnie przesuwały się one pod czujnikiem za pomocą którego określano wielkość róży i na podstawie tego wyniku róża trafiała pod jeden z dwóch noży (mniejszy lub większy) do wycinania głąbów. Dzięki temu przed pracą nie potrzeba sortować róż według wielkości. Nóż dostosowany do wielkości róży umożliwia precyzyjne różyczkowanie. Wycięte głąby kierowane były na taśmociąg z odpadami, a pojedyncze różyczki były transportowane na dwa stoły inspekcyjne, na których pracownicy sprawdzali jakość, usuwali ewentualne zanieczyszczenia oraz w razie potrzeby poprawiali dzielenie róż na mniejsze części. Jak przekazywał przedstawiciel producenta maszyny ? Radosław Załuska z firmy Mega, wydajność pracy maszyn wynosi do 50 szt. róż na minutę.

Na dole pokazany jest stół z sieczką kalafiorową. Wszystko jest różyczkowane ale typowo na mrożenie. Jak ktos potrzebuje takie duże rozdrobnienie to ok

• Ikonka Użytkownik gospodarz napisał 5 lat temu:

samorobna maszyna z zamontowanym na stole nożem, na który nadziewa się kalafior i na nim dzieli tez daje radę. Noże muszą byc ostre, zamocowane w róże. Rózyczkowanie na odpowiednie wielkości jest zależne jedynie od operatora urządzenia i ewentualnie osób do pomocy.

• Ikonka Użytkownik wiktor grabowo napisał 5 lat temu:

Mega, maszyna do różyczkowania.

Ma dwa tory i wyposażona jest w automatyczny pomiar wielkości kalafiora lub brokuła (do tego służy wymienny układ noży) ? zbędna więc jest wstępna selekcja. Niewątpliwą zaletą maszyny jest jej cena ? ponad połowę niższa niż zachodnie różyczkarki.

Trzeba by jakiś filmik na e-warzywnictwo ściągnąć.

Zapisz się do newslettera