Administratorzy grupy

• Ikonka

Bób; fasola; groch

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 7 mies. temu

Bób; fasola; groch

bób pod włókninę

• Ikonka Użytkownik oleksandra napisał 4 lat, 7 mies. temu:

Witam. Chcę posadzić ok. 10 arów bobu pod włókniną na szybki zbiór. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jaki sposób sadzenia jest najlepszy bo nigdy nie uprawiałam bobu i to moja próba. Lepszy jest system pasowy? Jeśli tak to w jakiej rozstawie polecacie siać? Czy można sadzić go tak jak ziemniaki i później redlić? Proszę o rzeczowe porady.

• Ikonka Użytkownik adamp napisał 4 lat, 7 mies. temu:

My sadzimy przy rozstawie między rzędami 40 cm, na głębokość 4-6 cm.
    Bób umieszczamy po 2-3 nasiona co 20 cm

• Ikonka Użytkownik marcin pękowice napisał 4 lat, 7 mies. temu:

Ja polecam posadzić ze dwie odmiany żeby mieć nieco rozrzut z szybkością zbiorów. Możesz zrobić też tak że część posadzisz z rozsady a np jeden rządek bezpośrednio do gruntu żeby mieć porównanie czy warto robić rozsadę. Koniecznie trzeba zaprawić nasiona o ile nie zostały zaprawione przez producenta. Nawozy PK wysiej tak szybko jak to tylko możliwe nawet na przymarzniętą ziemię a jak puści to wtedy przemieszać trzeba tak żeby już czekały gotowe na młode roślinki. Na chwasty raczej motyka chyba, że coś przed wysadzeniem bo pryskanie na liście nieco zahamuje roślinę a jak chcesz pod włókninę to zgaduję, że zależy Ci na czasie.

• Ikonka Użytkownik adamp napisał 4 lat, 7 mies. temu:

Bób robicie z rozsady czy z bezpośredniego siewu? bo czytałem, że pod włókninę lepiej wysadzać rozsady bo to jeszcze bardziej przyspiesza owocowanie ale nie wiem jak bób znosi przesadzanie? Ja zawsze dawałem do bezpośredniego siewu.

Ja sadzę hekrat bobu z rozsady a drugi sieję moczone nasiona.
    Bób z rozsady wymaga troszkę więcej roboty ale zimą można sobie pokombinować. przy nawożeniu, odchwaszczaniu itd mam plon 2 tyg szybszy niż w siewu bezpośredniego. Nie raz mam kłopot z przymowaniem rozsady ale teraz wiosna szybka i jest ciepło i jest ok.

• Ikonka Użytkownik kuchnia warzyw napisał 4 lat, 7 mies. temu:

czym moczycie bub?

ja mam mało bobu i traktuję go ekologicznie Grevit 200 SL – moczenie 2 min.

• Ikonka Użytkownik wik tor napisał 4 lat, 7 mies. temu:

a ja mam pytanie, czy tak przyspieszony bób jest czymś porażany? może ba tyle późno, że nie trzeba na nic pryskać?

Zapisz się do newslettera