Administratorzy grupy

• Ikonka

Szparag; rabarbar;

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 5 mies. temu

Szparag; rabarbar;

odmiana rabarbaru

• Ikonka Użytkownik szymon napisał 7 lat, 8 mies. temu:

Zastanawiam się nad posadzeniem na wiosnę rabarabru. Jakie odmiany polecacie?

Pozdrawiam!

• Ikonka Użytkownik ciekawski napisał 7 lat, 7 mies. temu:

Proponuję:
    wczesny Hosera,
    Karpow Lipskiego – bardzo plenny, również wczesny

• Ikonka Użytkownik basia napisał 7 lat, 6 mies. temu:

hej u mnie przyjął się ?Malinowy? ? odmiana późna o czerwono zabarwionych ogonkach i soczystym, czerwonawym oraz smacznym miąższem :)

• Ikonka Użytkownik ona napisał 7 lat, 5 mies. temu:

CIEKAWSKI HOSERA JEST FAJNY ALE DO UPRAWY POD FOLIĄ PERFOROWANĄ

• Ikonka Użytkownik ona napisał 7 lat, 5 mies. temu:

CIEKAWSKI, HOSERA JEST FAJNY ALE DO UPRAWY POD FOLIĄ PERFOROWANĄ

• Ikonka Użytkownik mamakini napisał 5 lat, 2 mies. temu:

Najczęściej uprawiane odmiany rabarbaru to: ‘Karpow Lipskiego’, ‘Przodownik Europy’, ‘Purpurat’, ‘Wiśniowy’, ‘Koral’, ‘Malinowy’ oraz ‘Olbrzym Amerykański’, ‘Wiktoria’, ‘Wilmowski’, ‘Przeworski’, ‘Delikates’, ‘Holsztyński Krwisty’ oraz ‘Cyklop’.
    Każdy jest plenny, zazwyczaj mało wymagający, odpowiedni do upraw.

• Ikonka Użytkownik barbara napisał 5 lat, 1 miesiąc temu:

Ja uwielbiam Malinowy. Piękny, smaczny, dobrze plenny, znany od wieków.

• Ikonka Użytkownik top rolnik napisał 5 lat, 1 miesiąc temu:

W rabarbarze nie ma zbytnio wielkich możliwości. I tak najlepsze są odmiany sprawdzone. Ja mam Karpowa, Malinowy.
    Nie chorują, dobrze plonują.
    Z 5 letnich karp uzyskuję nowe sadzonki, dla sprzedaży nieco dokarmiam.
    zależności od zasobności gleby, przed wysadzeniem roślin wysiewa się nawozy mineralne: N-50-80 kg/ha, P – 30-50 kg/ha, K – 100-170 kg/ha. W kolejnych latach, co drugi lub trzeci rok, wskazane jest przyoranie jesienią w międzyrzędziach obornika (40-50 t/ha). Zamiast niego wykorzystać można gnojowicę (10-20 l/m2), pamiętając o jej przykryciu glebą. Coroczne nawożenie mineralne w ilości: N – 70-140 kg/ha (dawkę większą niż 100 kg na hektar należy podzielić na dwie), P – 40-50 kg/ha, K – 120-160 kg/ha przeprowadza się po zakończeniu zbioru liści (czerwiec, lipiec).

Polecam teraz zakładac plantacje

Można to robić wiosną lub jesienią. Najkorzystniejszym terminem jest koniec września – początek października. Rabarbar wysadzony jesienią lepiej ukorzenia się i w pierwszym roku otrzymujemy znacznie silniejsze rośliny niż z nasadzeń wiosennych. Ten ostatni termin zalecany jest w rejonach o surowej zimie, gdzie istnieje duże ryzyko wymarznięcia młodych roślin. Niezależnie od terminu zakładania plantacji, jesienią należy wykonać głęboką orkę z pogłębiaczem. Rozstawa roślin uzależniona jest od żyzności i typu gleby oraz odmiany rabarbaru. Najczęściej zaleca się rozstawy: 1 x 1 m, l x 1,5 m lub 1,5 x 1,5 m. Obecnie, ze względu na zmechanizowanie prac pielęgnacyjnych, są one większe: 2 x 2 m, 2 x 1,5 m oraz 2 x 1 m. Karpy rabarbaru należy sadzić głęboko, tak aby pąki wierzchołkowe sadzonek znajdowały się na głębokości 1-2 cm pod powierzchnią ziemi.

• Ikonka Użytkownik qra napisał 4 lat, 9 mies. temu:

Dostałam nasiona rabarbaru Malinowego. Zawsze rozmnażałam go z karp, wegetatywnie. Ktoś sie orientuje jak wygląda % wschodów rabarbaru?

• Ikonka Użytkownik filip napisał 4 lat, 9 mies. temu:

Malinowy to jedyna odmiana rabarbaru jaka znam:). Nadaje się do uprawy ekologicznej?

• Ikonka Użytkownik natan napisał 4 lat, 9 mies. temu:

Wydaje mi się, że jak najbardziej. Ściółkowanie ograniczy wyrastanie chwastów a zakup dobrych sadzonek ograniczy ilość chorób i szkodników.
    Jednak, w Skierniewicach zauważono, że na plantacjach rabarbaru jest sporo szkodników i chorób. Do najgroźniejszych chorób należą, zgnilizna karp i zgnilizna ogonków liściowych, wywołane przez bakterie i grzyby. Drogą infekcji są wszelkie uszkodzenia mechaniczne roślin. Niekiedy na plantacjach może wystąpić również mączniak rzekomy, rdza rabarbaru oraz plamistość liści. Duże szkody mogą wyrządzać szkodniki glebowe (pędraki, drutowce, turkuć podjadek), a także dwa chrząszcze z rodziny stonkowatych – kałdunica zielonka i kałdunica rdestówka, których zarówno larwy jak i owady dorosłe wgryzają się w liście. Zabiegi chemiczne należy wykonać po zakończeniu zbiorów.

Przy takiej wyliczance chyba bez chemii się nie obejdzie? hehehe

Zapisz się do newslettera