Administratorzy grupy

• Ikonka

Szparag; rabarbar;

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 2 lat, 4 mies. temu

Szparag; rabarbar;

uprawa szparaga

• Ikonka Użytkownik Zbyszek napisał 5 lat, 9 mies. temu:

Chciałbym się zająć uprawa szparagów, kto pomoże od czego zacząć? Z góry dziękuję!

• Ikonka Użytkownik pomidorry napisał 5 lat, 9 mies. temu:

Witam Zbigniew.
    Jeżeli myślisz o uprawie szparaga to proponuję abyś w pierwszej kolejności zrobił sobie biznesplan i co najistotniejsze rozpoznał rynek i znalazł odbiorcę. Bez sprecyzowania rynku zbytu podejmowanie się uprawy szparaga, rośliny wieloletniej jest bardzo ryzykowne. w dalszym etapie należy: odpowiednio przygotować pole, wybrać odmiany i… jest troche tego:-).
    pozdro

• Ikonka Użytkownik Marek napisał 5 lat, 9 mies. temu:

Szparagi to świetny pomysł! szparagi potrzebują dobrej gleby, przepuszczalnej, lekko piaszczystej. Cięzko się je zbiera ale za to jaka satysfakcja ze smaku. Polecam szparagi zielone :) .

• Ikonka Użytkownik adam napisał 5 lat, 9 mies. temu:

Ja mam uprawę szparagów niedaleko Opola. Dobrze się sprzedają :) W sezonie czasem brakuje mam pracowników. Szparagi najlepiej rosną na glebach suchych i wapiennych. Wymagają gleb przepuszczalnych i przewiewnych, szybko nagrzewających się i głębokich. Szparagi wymagają stanowiska otwartego i dobrze nasłonecznionego. Powodzenia!

• Ikonka Użytkownik wanda napisał 4 lat, 5 mies. temu:

Fajnie napisane chciałbym się zająć :) A masz kasę?
    Założenie szparagarni i jej doprowadzenie do pierwszych zbiorów wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych, przekraczających nawet 20 000 zł na hektar. Stać cię?
    Jak tak to potem porozmawiamy o glebie i szczegółach :)

• Ikonka Użytkownik Tomek napisał 4 lat, 5 mies. temu:

Pomidorry mają rację biznesplan to podstawa oraz odbiorca!

• Ikonka Użytkownik pomidorry napisał 4 lat, 4 mies. temu:

Ludzie jak ktoś nie wiem z czym się je szparagi, tzn. jak nie ma pojęcia jak się je uprawia bo ma jedną karpę w ogródku to niech nie pisze głupot, bo gość co pyta może popełnić ogromny błąd jak chce założyć szparagarnie. TAK MAREK! Szparagi nie na darmo nazywane są białym złotem lekkich gleb, wiec proszę nie pisz że wymagają dobrych ziem , bo to nie prawda!!! rosną na najsłabszych glebach. Adam też trochę poczytaj nim coś napiszesz! Szparagi wcale nie lubią stanowisk otwartych, przewiewnych. Zwłaszcza w przypadku uprawy na zielone wypustki. a dlaczego??? bo wypustki na wietrze się krzywią i są do niczego.
    popatrz jak jedziesz autem gdzie sa zlokalizowane szparagarnie.

pozdro

• Ikonka Użytkownik adam napisał 4 lat, 4 mies. temu:

o proszę jaki znawca się znalazł. A ty pomidorry uprawiasz szparagi że tak się znasz? Czy też coś gdzieś przeczytałeś albo kolega Ci powiedział :) Napisałem z własnego doświadczenia i moje białe szparagi świetnie się sprawdzają w takich warunkach.

• Ikonka Użytkownik barbara napisał 3 lat temu:

Poczytałam nieco i znalazłam, że szparagarnie zakłada się na stanowiskach otwartych i dobrze nasłonecznionych. Rośliny te nie lubią miejsc zacienionych, na przykład przez wysokie drzewa. Pole, przeznaczone do uprawy, powinno być płaskie, albo o lekkim skłonie południowym. Szparagi trzeba uprawiać w glebie lekkiej, przepuszczalnej; na piaskach gliniastych lekkich, albo na piaskach zalegających na glinie, ale znajdującej się nie płyciej, niż 50 cm.

Ja jednak zgodzę się z Pomidorami i dodam, że najlepsze szparagarnie są osłonięte. Jeszcze na studiach widziałam, że zawsze pole obsadzone jest np szpalerem drzew szczególnie, gdy szparagi mają być zielone. Nie wiem co autorzy opracowań mają z tymi odsłoniętymi polami.

• Ikonka Użytkownik martynap napisał 2 lat, 8 mies. temu:

Tutaj też polecam temat.
    Zakładanie szparagarni

http://e-warzywnictwo.pl/grupy-tematyczne/uprawa/przygotowanie-stanowiska-pod-uprawe/forum/topic/szparagarnia/

• Ikonka Użytkownik karoldziubas napisał 2 lat, 8 mies. temu:

Pola pod szparagi powinny być płaskie i nasłonecznione, ale również osłonięte dużymi drzewami przed wiatrem. Pamiętam jakie było pole doświadczalne na uczelni. Wcale nie były to najlepszej klasy gleby, raczej piaszczyste. Usypywane kopce pozwalały łatwo wyciągać szparagi. Gdyby ziemia była ciężka, chyba kilofem trzeba byłoby kopać.Poza tym pole obsadzone było drzewami, choć samo w sobie było odkryte.
    Ot…ogródek z marną ziemią za zadrzewieniami ;)

• Ikonka Użytkownik top rolnik napisał 2 lat, 6 mies. temu:

Zobaczymy co z tej szparagarni wyjdzie. Sąsiad chwali sobie. Ja też postanowiłem z warzyw gruntowych typu pomidor, ogórek, przerzucić się na szparagarnię. Po kilku latach więc zbytnio nie jestem podekscytowany, Jakoś przyzwyczajenia z dziada pradziada robią swoje. Ostatnie lata jednak mocno nerwowo mnie wykończyły i jeszcze teraz ta sytuacja ze wschodem. Wolę mieć zbyt w miare dobry i pewny. Tylko co robić gdy szparagi nie owocują?
    Przecież nie obsadzę międzyrzędzi ? Sałatę chciałem tam wciskać.
    Co wy robicie poza sezonem szparagowym?

• Ikonka Użytkownik józef napisał 2 lat, 6 mies. temu:

Jak tam wygląda wasza szparagarnia na tym etapie? wszystko jest pospieszone, pewnie szparagi też lada chwila będą?

• Ikonka Użytkownik gospodarz napisał 2 lat, 4 mies. temu:

Mam nową szparagarnię. Jeszcze mało co dała, tyle, co dla rodziny i paru znajomych. Musze poczekać jeszcze z dwa lata ale już mnie cieszy. Szparagi wciąż w cenie. Ąż dziwne, że tabuny ludzi nie zakładają szparagarni ;) Dla mnie to dobrze. W okolicy jestem sam i widzę w tym przyszłosć. Dotąd miałem kapustę młodą ale jak wszyscy zaczęli uprawiać ja to ceny tak spadły w dół, że momentami zastanawiałem się czy nie stalerzować ich na polu.

Ktoś naciął się na szparagach?

Zapisz się do newslettera