Administratorzy grupy

 • Ikonka

Szparag; rabarbar;

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 6 mies. temu

Szparag; rabarbar;

Wiosenne prace w szparagarni

 • Ikonka Użytkownik zygmunt napisał 4 lat, 8 mies. temu:

  Rozpoczynam kolejny rok działania szparagarni. Jakie prace robicie na przedwiośniu?

 • Ikonka Użytkownik mieczysław napisał 4 lat, 8 mies. temu:

  Jak nie pościnało się pędów jesienią, trzeba to zrobić wiosną. Poza tym wiosną robi się najważniejsze. Nawożenie. To od nawożenia zależy jak dobry i duży polon uzyskamy.
  Trzeba wcześniej zbadać glebę pod kątem zawartości składników pokarmowych i ph. Potem nawozimy plantację. Wykonując nawożenie wiosną zaleca się ograniczanie ilości nawozów azotowych, które mogą sprzyjać parceniu wypustek. Warto jednak pamiętać, że niewielka dawka tych nawozów nie zaszkodzi, a może nawet stymulować wyrastanie wypustek. Do nawożenia zaleca się wykorzystywać nawozy pojedyncze, jak superfosfat potrójny, czy sól potasową; dwuskładnikowe, jak np. Suprofoska 20 czy Suprofoska B z dodatkiem boru lub trójskładnikowe z niedużą zawartością azotu a znacznie większą fosforu a przede wszystkim potasu, jak: Polifoska 4, Polifoska 5, Polifoska Petroplon, Suprofos 25 albo Lubofos 5-10-25. Przy przeciętnej zasobności gleby stosuje się najczęściej 60-80 kg/ha P2O5 i 150-200 kg/ha K2O. Kurzeniec lepiej jest stosować po zbiorach, bo zawiera dużo azotu, mogącego, jak już wspomniano, zwiększać udział sparciałych wypustek. Po nawożeniu glebę spulchniamy, mieszając nawozy z ziemią.
  No i usypywanie wałów lub podwyższanych zagonów w zależności czy uprawiamy szparagi zielone czy białe.

 • Ikonka Użytkownik krystian konin napisał 4 lat, 8 mies. temu:

  Na młodych, jeszcze nie owocujących plantacjach, po zastosowaniu nawozów wapniowych powinno się spulchnić glebę w międzyrzędziach. Taką samą czynność trzeba wykonać po wysianiu nawozów fosforowo-potasowych lub fosforowo- potasowo-azotowych. Należy unikać wysiewania nawozów wapniowych i fosforowych równocześnie ze względu na ryzyko uwstecznienia fosforu.

 • Ikonka Użytkownik gospodarz napisał 4 lat, 8 mies. temu:

  Panowie wiosną, czyli teraz, zakładamy młode szparagarnie!

Zapisz się do newslettera