Administratorzy grupy

  • Ikonka

Nawożenie i żywienie roślin

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 1 rok, 9 mies. temu

Nawożenie i żywienie roślin

Dokarmianie rozsady pomidora

  • Ikonka Użytkownik józef napisał 4 lat, 10 mies. temu:

    Chciałbym uzyskać najlepszy z możliwych materiał z siewu pomidora do multipalet. Czym polecacie dokarmiać rozsadę? Będę miał pomidory malonowe i gałązkowe, koktajlowe

  • Ikonka Użytkownik natan napisał 4 lat, 10 mies. temu:

    Rośliny należy dokarmiać, najlepiej płynnymi nawozami wieloskładnikowymi. Dokarmianie rozsady rozpoczynamy, gdy rośliny mają już dwa liście właściwe i powtarzamy tę czynność 2 lub 3 razy podczas wzrostu rozsady szczególnie, że wczesną wiosną wiele składników jest źle pobieranych przez rośliny. Przy pomidorach utrudnione jest głównie pobieranie żelaza, spowodowane wieloma czynnikami. Polecają stosować wtedy chelat żelaza (np. Librel Fe DP-7, Chelat Fe 8 Forte, Tenso Fe, Chelat Fe 13 Top itp) albo coś nowszego, sprawdź. Gdy rozsada jest produkowana w nieogrzewanym tunelu foliowym i temperaturze poniżej 12°C, to należy rośliny dolistnie dokarmiać nawozami o wysokiej zawartości fosforu, ponieważ składnik ten w tych warunkach nie jest pobierany.

  • Ikonka Użytkownik wik tor napisał 4 lat, 10 mies. temu:

    Rozsada produkowana w wielodoniczkach, ze względu na małą ilość podłoża znajdującego się w pojedynczej komórce, wymaga dokarmiania. Najwcześniej, po wytworzeniu 1. liścia (dla większości gatunków będzie to 10-14 dni po wschodach) rozpoczyna się dokarmianie rozsady w paletach o małych komórkach, a około 7-10 dni później, gdy rośliny wytworzą 2 liście, zasila się rozsadę w dużych komórkach. Najlepiej jest używać nawozów wieloskładnikowych, zawierających wszystkie makro- i mikroskładniki, chociaż możliwe jest dokarmianie tylko nawozem azotowym, saletrą wapniową (0,5%0-,7%). Rośliny w paletach o dużych doniczkach powinny być przynajmniej dwukrotnie zasilone nawozami, natomiast rozsadę w małych doniczkach należy zasilać 3 lub 4 razy w kilkudniowych odstępach.

Zapisz się do newslettera