Administratorzy grupy

• Ikonka

Nawożenie i żywienie roślin

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 1 rok, 10 mies. temu

Nawożenie i żywienie roślin

Nawożenie dolistne cebuli

• Ikonka Użytkownik arturG napisał 4 lat, 5 mies. temu:

Stosujecie nawożenie dolistne czy preferujecie nawożenie tradycyjne?

Przeczytałem http://e-warzywnictwo.pl/index.php/cebula-czeka-na-nawozy_5954.html
    i zacząłem się zastanawiać dlaczego sąsiad, mimo zastosowania nawożenia pod korzeń, teraz pryska dolistnie choć nie widać na jego uprawach żadnych niedoborów.

żółknięcie liści i słaby wzrost roślin (niedobór azotu),
    chloroza a następnie nekroza brzegów liści w dolnej części rośliny (niedobór potasu),
    czerwienienie liści, słabe kwitnienie (niedobór fosforu),
    drastyczne zahamowanie wzrostu, zamieranie wierzchołków pędu, śluzowacenie korzeni, nietypowe chlorozy, deformacja liści i zasychanie ich wierzchołków (niedobór wapnia),
    chloroza między żyłkowa postępująca od środka liścia (niedobór magnezu),
    chloroza młodych liści, zahamowanie wzrostu roślin (niedobór siarki),
    zahamowanie wydłużania międzywęźli, redukcja powierzchni blaszek liściowych, jasnozielone a następnie nekrotyczne przebarwienia liści starszych (niedobór cynku),
    chloroza młodych liści (niedobór miedzi),
    nerwy liści pozostają zielone a blaszka liściowa między nimi ulega chlorozie (niedobór manganu),
    chloroza najmłodszych liści (niedobór żelaza),
    osłabienie kwitnienia, deformacja stożka wzrostu, słaby rozwój korzeni bocznych i powstawanie pustych przestrzeni w korzeniach, chlorozy liści przeradzające się następnie w nekrozy (niedobór boru),
    redukcja blaszki liściowej – “biczykowatość” (niedobór molibdenu),
    zahamowanie procesu przemian azotu w roślinach (niedobór niklu).

• Ikonka Użytkownik oskar napisał 4 lat, 5 mies. temu:

Żeby słusznie stosować nawożenie dolistne cebuli muszą być nieodpowiednie stosunki powietrznowodne gleby, zbyt niska jej temperatura nieprawidłowy odczyn, susza fizjologiczna lub glebowa. Ja mam tradycyjne nawożenie posypowe oraz nawożenie dolistne na wypełnienie cebul ogólny stan i ładne plony. Dokarmianie mam 3 -4 razy w sezonie wegetacji. Pierwszy raz jak cebula ma 4-5 liści, ostatni jak formuje cebule.
    Zwiększona jakość i ilosć plonu, nawet przy dodatkowych wydatkach, i tak się zwraca

• Ikonka Użytkownik oskar napisał 4 lat, 5 mies. temu:

Żeby słusznie stosować nawożenie dolistne cebuli muszą być nieodpowiednie stosunki powietrznowodne gleby, zbyt niska jej temperatura nieprawidłowy odczyn, susza fizjologiczna lub glebowa. Ja mam tradycyjne nawożenie posypowe oraz nawożenie dolistne na wypełnienie cebul ogólny stan i ładne plony. Dokarmianie mam 3 -4 razy w sezonie wegetacji. Pierwszy raz jak cebula ma 4-5 liści, ostatni jak formuje cebule.
    Zwiększona jakość i ilosć plonu, nawet przy dodatkowych wydatkach, i tak się zwraca

• Ikonka Użytkownik donald napisał 4 lat, 5 mies. temu:

Jeśli nie ma takiej konieczności nigdy nie podaję dodatkowego nawożenie. Głównie dlatego, że podwyższa to koszty samej uprawy a nie gdy nie wiadomo czy jesienią zwróci się wszystko i jeszcze zdołam zarobić. Nikt nie gwarantuje dobrych cen a jednak nawozy są drogie.
    Jeszcze jedno. Ludzie wolą mniej nawożone.

Zapisz się do newslettera