Administratorzy grupy

 • Ikonka

Nawożenie i żywienie roślin

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 1 rok, 10 mies. temu

Nawożenie i żywienie roślin

podkład po pieczarkach

 • Ikonka Użytkownik kurpio napisał 5 lat, 9 mies. temu:

  Witam mam takie pytanie czy może ktoś stosował podkład po pieczarkach w uprawie buraczka czerwonego jeżeli tak to proszę o jakieś informacje o tym nawożeniu na adres kurpio5@interia.pl

 • Ikonka Użytkownik qra napisał 5 lat, 2 mies. temu:

  Podkład po pieczarkach jest kompostem popieczarkowym. Jest to wyjątkowo cenny, skondensowany (znacznie bardziej niż obornik) nawóz, bogaty w azot.

  Może być stosowany pod trawniki i łąk. Jest to nawóz sypki, więc można do łatwi zmieszać w glebą czy rozłożyć równą warstwą na powierzchni. Może być też stosowany jesienią do nawożenia gleb cięższych. Wiosną używa się go przed siewem lub sadzeniem roślin na glebach lżejszych. Jest też obrad do ściółkowania gleby w szkółkach, sadach, warzywnikach czy uprawach truskawek. Nadaje się pod ziemniaki, buraki, zboża.

  Kompost popieczarkowy jest pozbawiony nasion chwastów. Nie stanowi też zagrożenia dla uprawianych roślin, bo w obecnej produkcji towarowej pieczarek podłoże po zakończonej uprawie poddawane jest termicznej dezynfekcji. Ponadto choroby i szkodniki występujące w uprawie pieczarek nie porażają roślin uprawnych, a pozostałości środków chemicznych nie stanowią zagrożenia dla uprawianych roślin, gdyż są to środki o wyjątkowo krótkim okresie karencji.
  Z innego źródła słyszałam, że trzeba go przekompostować przynajmniej przez jeden sezon oraz przemieszane z inną ziemią oraz wapnem w celu odkwaszenia. Podłoże po pieczarkach zawsze będzie miało odczyn kwaśny – czyli 4-5 PH

  Może wypowie się ktoś, kto ma wiedzę praktyczną w tym zakresie?

Zapisz się do newslettera