Administratorzy grupy

 • Ikonka

Produkcja rozsady; siew nasion, sadzenie roślin

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 8 mies. temu

Produkcja rozsady; siew nasion, sadzenie roślin

dokarmianie sałaty

 • Ikonka Użytkownik wik tor napisał 4 lat, 11 mies. temu:

  Co wiecie o dokarmianiu rozsady sałaty?

 • Ikonka Użytkownik krzycho napisał 4 lat, 11 mies. temu:

  W trakcie wzrostu rozsad stosuje się ich dokarmianie w formie płynnej. Można w tym celu stosować nawozy wieloskładnikowe lub pojedyncze/kompleksowe. Na rynku jest także szeroka oferta nawozów zawierających wyciągi z alg, które w opinii ich producentów na skutek obecności między innymi regulatorów wzrostu (auksyny, cytokininy, gibereliny)przyspieszają tempo wzrostu oraz korzenienie się, a także indukują odporność na czynniki stresowe.

  Dużo osób poleca nawozy Activ, które zawierają składniki pokarmowe optymalnie dobrane i zbilansowane względem wymagań poszczególnych faz rozwojowych roślin. W ich programie nawożenia i dokarmiania jest cała masa dostępnych środków. Ja miałem i byłem zadowolony. Zadowolenie jednak jest porównywalne z innymi środkami do dokarmiania ;)

 • Ikonka Użytkownik ogórki napisał 4 lat, 11 mies. temu:

  Stare ale stosowane dokarmianie rozsady CO2 w czasie produkcji rozsady. Powoduje to zwiększone pobieranie tego gazu przez rośliny, a co za tym idzie, rośnie wydajność fotosyntezy. Rośliny mają w tych warunkach do dyspozycji więcej cukrów, rosną intensywniej i szybciej, liście są większe i grubsze. Większe rośliny mogą zaabsorbować więcej światła, co powoduje dalszy wzrost intensywności fotosyntezy. W wyniku tego efekt dokarmiania rozsady dwutlenkiem węgla jest bardzo duży, szczególnie gdy połączone jest ono z dostarczaniem odpowiedniej ilości światła. Rośliny dobrze odżywione dwutlenkiem węgla po posadzeniu na miejsce stałe szybciej rozpoczynają intensywny wzrost i są bardziej odporne na choroby oraz szkodniki. Producenci rozsad utrzymują przez cały okres produkcji stężenie CO2 na poziomie 600?900 ppm.

  Nie wpływa to na jakość i wartości liści?

 • Ikonka Użytkownik marekm napisał 4 lat, 11 mies. temu:

  Stosując wyciągi z alg stosuje się do produkcji preparatu algi bezpośrednio przerobione lub mrożone po to, żeby zachowały aktywne, naturalne substancje roślinne jak fitohormony, polisacharydy, aminokwasy a jednocześnie wzbogaconego w składniki mineralne ? P, K i mikroelementy. Dzięki temu rośliny mogą wykorzystywać je szybko i bez dodatkowych nakładów energii. W Skierniewicach potwierdzili, że stosowanie aktywatora Goteo korzystnie wpływa na produkcję biomasy sałaty i handlową jakość główki.
  Wyciągi z algo stosuje się 0.1% roztwór Goteo po raz pierwszy po rozwinięciu liścieni lub zaraz po pikowaniu. Zabieg powtarza się przynajmniej 7 dni przed sadzeniem, aby przygotować rośliny do rozwoju.
  Wskazane jest stosowanie aktywatorów także w trakcie uprawy. Po dwóch podlewaniach rozsady, 0,1% roztwór Goteo podaje się w pierwszym podlewaniu po sadzeniu, nie później jednak niż zaraz po ukorzenieniu się roślin (3-5 dni po sadzeniu). Drugi zabieg wykonujemy w okresie wiązania główek czyli 2-3 tygodnie po sadzeniu.

 • Ikonka Użytkownik adam napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Ja stosuję nawozy Timac Agro I nie zamienię

 • Ikonka Użytkownik wik tor napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Adamie, dlaczego? Co w nich jest takiego wyjątkowego? Cena, skuteczność?
  Rozglądam się za czym innym niż stosowałem do tej pory. Ja miałem właśnie te algi i nie widzę wielkiego halo .

 • Ikonka Użytkownik ela napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Powiem szczerze, że w naszym gospodarstwie dawno nie stosowaliśmy dokarmiania rozsady. Zazwyczaj było to podlewanie tradycyjnymi środkami wieloskładnikowymi. Faktem jest, że rozsada dokarmiana jest dużo lepsza niż produkowana bez żadnego wsparcia. Jest mocniejsza, bardziej zwarta, zdrowsza, odporniejsza na warunki środowiskowe w momencie wysadzenia na miejsca stałe, w grunt. Rozsada szybciej się ukorzenia i startuje już po posadzeniu.

 • Ikonka Użytkownik józef napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Ela sama widzisz, że warto dokarmiać rozsadę. Co za różnica czy podlejesz sama wodą czy dobrym roztworem wieloskładnikowego nawozu. Produkując rozsadę, im mniejsza objętość bryły korzeniowej w wielodoniczkach, tym częściej należy dokarmiać rozsadę nawozami wieloskładnikowymi.Rośliny rosnące w dużych doniczkach praktycznie mogą rosnąć bez dokarmiania. W czasie produkcji warzyw sadzonych na zbiór późny w doniczkach o optymalnych rozmiarach również nie ma potrzeby dokarmiania. Pozostałe raczej powinny być. Gównie wtedy jak podlewa się wszystko z węża bo wymywane są składniki pokarmowe z gleby i roślina jest gorszej jakości.

Zapisz się do newslettera