Administratorzy grupy

• Ikonka

Produkcja rozsady; siew nasion, sadzenie roślin

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 6 mies. temu

Produkcja rozsady; siew nasion, sadzenie roślin

Odpowiedni termin zbioru czosnku

• Ikonka Użytkownik qra napisał 5 lat, 1 miesiąc temu:

Wiem, że czosnek niewytwarzający pędu kwiatostanowego należy zbierać, gdy 50% roślin ma złamany szczypior a przy tym, który kwiat wytwarza wytwarza, gdy liście zasychają.
    Zawsze tak robiłam jednak zazwyczaj czosnek, po jakimś czasie zagrzewa się i mam duże straty. Raz zebrałam chyba go za wcześnie i rozpadał się.
    Jak dokładnie wyznacza się najodpowiedniejszy termin zbioru czosnku?

• Ikonka Użytkownik gosiazu napisał 5 lat, 1 miesiąc temu:

Termin sadzenia wpływa na termin zbioru. Czosnek sadzony jesienią zaczyna dojrzewać na początku lipca, zaś sadzony wiosną około miesiąca późnej.Trochę wcześniej zbiera się czosnek wytwarzający kwiatostany. Optymalny termin zbioru tego czosnku jest wówczas, gdy około 50% liści jest zaschnięte. Oznaką właściwego terminu zbioru u czosnku, który nie tworzy kwiatostanów, jest załamywanie się głąbiku (dolnej części łodygi). Główki czosnku powinny być dobrze osłonięte łuskami, poszczególne ząbki muszą się dobrze trzymać w główce, ścisło. Jeśli dopuścimy do całkowitego zaschnięcia roślin, to czosnek wtórnie się ukorzeni, a główki rozsypią się na poszczególne ząbki, Taki czosnek po wykopaniu źle się przechowuje i lepiej go użytkować na bieżąco. Czosnek zbiera się w czasie suchej, słonecznej pogody przez 3-4 dni dosusza się go na zagonie, a dalsze dosuszanie (w warkoczach) następuje już w przewiewnym pomieszczeniu.

Zapisz się do newslettera