Administratorzy grupy

 • Ikonka

Produkcja rozsady; siew nasion, sadzenie roślin

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 8 mies. temu

Produkcja rozsady; siew nasion, sadzenie roślin

Szpinak

 • Ikonka Użytkownik Stef napisał 5 lat, 4 mies. temu:

  Szpinak na wczesny zbiór wysiewa się do końca września. Nasiona siejemy na głębokość 2 do 3 cm, w rzędach odległych co 20 do 25 cm. Przed nadejściem zimy, rośliny powinny rozwinąć po 2 do 3 liści, gdyż w tym stanie najlepiej przezimują. Przed nadejściem większych przymrozków konieczne jest okrycie szpinaku łętami lub zaschłymi łodygami innych roślin, w taki sposób, aby jednak nie ograniczyć zbytnio dostępu światła do roślin. Do siewu przedzimowego nadają się jedynie odmiany mrozoodporne, takie jak “Prima F1″, czy też “Kastra F1″. Wczesny zbiór będzie możliwy od kwietnia.

  To kilka słów nauki, teraz dajcie ludzie praktykę. Osobiście nie jadam zielska, ale widzę, że szpinak jest coraz bardziej popularny. Juz w zeszłym roku kilka osób pytało wiosną o szpinak. Ja siałem w ogródku, dla dzieciaków wiosną. Mi tam wystarczało.
  Macie jakieś dobre rady wujka?

 • Ikonka Użytkownik grey napisał 5 lat, 3 mies. temu:

  Hej

  Zastanawiam się nad uprawą szpinaku.
  Nieco się zagapiłam z siewem ozimym …
  (wiosenny siew jak najwczeœśniej na wiosnę, gdy tylko obeschnie ziemia. Zbiór przeprowadza się w maju.
  jesienny siew w pierwszej połowie sierpnia. Zbiór przeprowadza się jesienią, w pażdzierniku-listopadzie.
  ozimy siew w pierwszej połowie wrzeœśnia, roœślina zimuje w glebie. Zbiór przeprowadza się na wiosnę przyszłego roku.)

  Jaką odmianę wybrać na wiosnę?
  Jaka odmiana jest najpopularniejsza? szczególnie chodzi mi o przyszłą sprzedaż.

 • Ikonka Użytkownik ogórki napisał 5 lat, 3 mies. temu:

  Tu co nieco o szpinaku http://e-warzywnictwo.pl/index.php/szpinakowe-zniwa_10275.html

  Z odmian popularnych może nowozelandzki ?

 • Ikonka Użytkownik gospodarz napisał 5 lat, 3 mies. temu:

  Ogórki, muszę Cię zmartwić, ale szpinak nowozelandzki to w sumie nawet nie szpinak.

  Szpinak nowozelandzki znany jest także, jako trętwian czterorożny. Powszechnie nazywany jest szpinakiem ze względu na podobny smak i teksturę liści. Pochodzi jednak z zupełnie odrębnej rodziny roślin pryszczyrnicowatych, a spośród nich niekiedy wyodrębniana jest osobna rodzina trętwianowatych. Trętwian może być uprawiany w ciepłym okresie roku, w którym zwykły szpinak będzie wybijał w pędy kwiatowe. Warzywo to jest idealnym świeżym dodatkiem do posiłków lub gotowany i spożywany w zastępstwie szpinaku. Jego szczególną zaletą jest to, że jest on mało kaloryczny i zawiera wiele wartościowych składników odżywczych. Jest rośliną rodzimą w Nowej Zelandii, na Tasmanii oraz na obszarze południowej i zachodniej Australii. Zwleczony na tereny Ameryki Południowej i wschodniej Azji.

  Ja ze szpinaku polecam Hermę.
  Odmianę wczesnowiosenną lub jesienną i dużej i zwartej rozecie, liściach okrągławych, karbowancyh, bardzo ciemnozielonych. Rośliny szybko rosną, dość późno wybijają w pędy nasienne.

  Do uprawy ozimej nadaje się Olbrzym Zimowy, ponieważ jest odmianą o bardzo dużej wytrzymałości na mróz. Można też uprawiać ją na jesieni.

  No i Matador jest polecany

 • Ikonka Użytkownik pomidorry napisał 5 lat, 3 mies. temu:

  Który szpinak z oferty firmy Rijk Zwaan polecicie na uprawę wiosenną?

 • Ikonka Użytkownik ciekawski napisał 5 lat, 3 mies. temu:

  Ja polecam Szpinak Sparrow RZ oraz Szpinak Emu RZ.

  Smarrow jest wczesnowiosenny i ma wolne wybijanie w pęd kwiatostanowy.
  Emu jest głównie letni, ale na wiosnę tez można go siać a ma wysoką tolerancję na wybijanie pędu.Ponadto odmiana jest doskonała do produkcji na świeży rynek jako ?baby leaf?. Nadaje się również do przemysłu.

  Te właśnie uprawiam.

 • Ikonka Użytkownik józef napisał 4 lat, 9 mies. temu:

  Wysiałem już jakiś czas temu Emu. Jakoś nie rośnie ładnie. Rozety w połowie pola robią się jak rozłożone, reszta wygląda ok. Nie wiem czy jakieś zastoisko zimna i mi przymroziło? Jest tam pewien spadek ale też nie było jakiś wielkich przymrozków. Co o tym sądzicie? Może coś z ziemą poszło nie tak. Kiedyś miałem tam składowisko obornika – 6 lat temu. Może to mieć jakie wpływ? Pole przez ten czas było raczej wyłączone. Jakieś zboża tam siałem, pastewne itd.

 • Ikonka Użytkownik rozlewisko napisał 4 lat, 8 mies. temu:

  Również wysiałam Emu. Pierwszy raz, zawsze miałam Nowozelandzki. Już ładnie rośnie, nawet bez przykrycia. Nieco obawiam się zimnych ogrodników, ale myślę, że pierwsze zbiory będą na dniach. Dodam, że mieszkam w Wielkopolsce, pole mam o wystawie słonecznej, osłonięte przed mocnymi wiatrami

Zapisz się do newslettera