Administratorzy grupy

• Ikonka

Produkcja rozsady; siew nasion, sadzenie roślin

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 2 lat, 7 mies. temu

Produkcja rozsady; siew nasion, sadzenie roślin

termin sadzenia czosnku?

• Ikonka Użytkownik krzysiek napisał 5 lat, 3 mies. temu:

Witam,
    Jak jest najlepszy termin do sadzenia czosnku?, i w jakich ilościach?Pozdro

• Ikonka Użytkownik Tomek napisał 5 lat, 3 mies. temu:

czosnkek powinno się sadzić od połowy października do połowy listopada

• Ikonka Użytkownik wanda napisał 5 lat, 3 mies. temu:

Termin sadzenia przypada na jesieni lub dla spóźnialskich i przy ciężkiej glebie na wiosnę.

• Ikonka Użytkownik rolnik napisał 5 lat, 3 mies. temu:

Lepiej na jesień. Jeżeli spóźnimy się z posadzeniem warzywa to trudniej będzie mu się ukorzenić

• Ikonka Użytkownik max napisał 5 lat, 3 mies. temu:

Czosnek potrzebuje przestrzeni, więc należy zostawiać odległość około 15cm dookołoa każdego ząbka czosnku :)

• Ikonka Użytkownik waldek napisał 5 lat, 2 mies. temu:

Czosnek powinno się sadzić jak najwcześniej – w końcu marca lub na początku kwietnia, zależnie od pogody.

• Ikonka Użytkownik mamakini napisał 3 lat, 3 mies. temu:

Witam
    Ozime formy czosnku powinno się sadzić od połowy października do połowy listopada, czosnek jary zaś należy sadzić jak najwcześniej wiosną. Przy obu terminach ważna jest temperatura podczas sadzenia, ogólne warunki klimatyczne oraz czas, szczególnie ważny przy formach ozimych, do pierwszych przymrozków. Czosnek musi się bowiem ukorzenić, ale jednocześnie nie zacząć wyrastać.
    Z moich doświadczeń oba terminy są dobre.

• Ikonka Użytkownik stefan napisał 3 lat, 3 mies. temu:

Polecam ten tekst :

Czosnek wymaga starannej uprawy gleby. Na miesiąc przed zamierzonym terminem sadzenia należy zaorać pole na głębokość 25?30 cm, a później zabronować. Jeżeli na powierzchni gleby wytworzy się skorupa, bezpośrednio przed posadzeniem ząbków trzeba pole ponownie zbronować. W naszych warunkach klimatycznych czosnek nie wytwarza nasion. Rozmnaża się go więc wyłącznie wegetatywnie ? przez ząbki lub cebulki powietrzne. Czosnek ozimy sadzi się, w zależności od rejonu uprawy, od połowy sierpnia do początku listopada ? najczęściej od połowy września do połowy października. Ten z najwcześniejszych nasadzeń jest większy i dorodniejszy ? co wpływa również na wielkość i jakość plonu. Ząbki i cebulki powietrzne czosnku, po uprzednim zaprawieniu środkami grzybobójczymi (zgodnie z obowiązującym programem ochrony), najczęściej sadzi się ręcznie, chociaż możliwe jest zmechanizowanie tej czynności ? na przykład przez użycie maszyn do sadzenia tulipanów. Rzędy wyznacza się co 30?40 cm (zależnie od używanego sprzętu), zachowując w nich rozstawę 6?10 cm (tę większą w przypadku dużych ząbków). Na małych powierzchniach ząbki sadzi się w poprzek zagonów, w rzędy odległe o 20?25 cm. Czosnek można również uprawiać w pasach 5?6-rzędowych, w których zachowana jest rozstawa 20 cm. Pozostawia się między nimi odstępy o szerokości 40?60 cm.
    Duże znaczenie ma wielkość ząbków. Sadzenie małych (o masie 0,1?1,5 g) jest nieopłacalne, gdyż wyrastające z nich rośliny słabiej plonują. Używanie jako materiału rozmnożeniowego ząbków bardzo dużych (5,0?15,0 g) jest z kolei zbyt drogie w stosunku do wysokości otrzymanego plonu. Najlepsze wyniki daje sadzenie ząbków średnich (1,5?3,0 g). Również cebulki powietrzne (fot. 2) już w pierwszym roku po posadzeniu dają pełnowartościowy plon handlowy. Opłacalne jest sadzenie dużych cebulek, o średnicy przekraczającej 1,5 cm i masie około 2,0?2,5 g. Przy sadzeniu mniejszych otrzymuje się duży odsetek małych główek, często niepodzielonych na ząbki.

Pochodzi z archiwalnego numeru Hasła i mi osobiście bardzo pomógł w moich działaniach.

• Ikonka Użytkownik matylda napisał 3 lat, 2 mies. temu:

Tak, tekst piękny ale co z wiedzą osobistą? Macie jakieś doświadczenia kiedy faktycznie lepiej postawić na sadzenie wiosenne a kiedy ozime?

• Ikonka Użytkownik jerzy napisał 3 lat, 2 mies. temu:

Matylda trzeba obserwować pogodę. Jak zapowiada się ciepła jesień i zimą pozna to można przesunąć termin sadzenia. Najważniejsze żeby czosnek nie wyszedł nad ziemię. Wiadomym jest ze czosnek oź im lepiej planuje od letniego i 80% ludzi sadzi zimujacy

• Ikonka Użytkownik kongakrap napisał 3 lat, 2 mies. temu:

Jerzy, jak duża jest różnica plonowania czosnku ozimego i jarego, według Twoich obserwacji. Osobiście wciąż zastanawiam się nad ozimym. Jestem chyba w grupie tych 20%, które sadzą czosnek wiosenny, zapewne z obawy przez wyborem złego terminu sadzenia czosnku ozimego.

• Ikonka Użytkownik matylda napisał 3 lat, 2 mies. temu:

Jarzy dziękuję. Faktycznie w naturze siła. Wiele innych czynności wybiera się przez dokładną obserwację przyrody. Kalendarze księżycowe i tym podobne publikacje bardzo w tym pomagają

• Ikonka Użytkownik jacek napisał 3 lat, 2 mies. temu:

Ile kg czosnku odmiany Harnaś posadzić na 1 hektar. Czym zaprawiacie ząbki?
    Z góry dzięki
    Jacek

• Ikonka Użytkownik Stef napisał 3 lat, 2 mies. temu:

No ja sadziłem ok 700 kilo ale można i więcej. Zależy od wielkości główek, ilości ząbków w główce i takie tam. Podobno można od 500 do 1200 kilo.
    Ja moczyłem w fungicydzie Rovral Flo 255 SC. Sa jednak też inne, zalecane. Może ktoś jeszcze dopowie jakieś środki?
    Moje uprawy były jakieś 2 lata temu.

Zapisz się do newslettera