Administratorzy grupy

 • Ikonka

Produkcja rozsady; siew nasion, sadzenie roślin

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 8 mies. temu

Produkcja rozsady; siew nasion, sadzenie roślin

Wiosenne sadzenie czosnku

 • Ikonka Użytkownik zygmunt plon napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Witam.
  Spóźniłem sie zimą więc wysadzam czosnek wiosenny.
  O czym mam pamiętać? Jakieś odmiany są najlepsze?
  Przygarnę wszystkie sprawdzone info.

 • Ikonka Użytkownik natan napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Czosnek sadzimy wczesną wiosną, tak gdzieś teraz :)
  Głębokość sadzenia dla ząbków czosnku wynosi ok. 5 cm w zależności od typu gleby: na lekkich ząbki sadzi się nieco głębiej, natomiast na ciężkich, płycej.
  Ząbki sadzimy pionowo, piętką w dół, wciskając je w dno bruzdy. Miejsce sadzenia musi być dobrze nasłonecznione. Nie należy uprawiać go po sobie oraz innych warzywach cebulowych, z uwagi na dużą wrażliwość na choroby grzybowe. Dobre będą miejsca po fasoli, grochu, ogórkach lub pomidorach.

  Czosnek przed sadzeniem należy zaprawiać przeciwko nicieniom i chorobom grzybowym mocząc ząbki przez 30 minut w roztworze preparatów grzybobójczych (np. Sumilex 500 SC – 0,3% lub Sarfun T 450 FS – 0,4%). Najczęściej rozstawa rzędów wynosi ok. 20 cm, w rzędzie ząbki czosnku jarego sadzi się co 6 cm.

  Czosnek dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Na glebach żyznych można go uprawiać w drugim roku po oborniku, na słabszych, w pierwszym. Nawożenie mineralne jest uzależnione od zasobności gleby i jej żyzności. Nawozy azotowe wysiewa się w trzech dawkach: 1/3 przed sadzeniem, pozostałe 2/3 w dwóch dawkach pogłównie, pierwszą po wschodach roślin i drugą, na przełomie maja i czerwca.

 • Ikonka Użytkownik krystian konin napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Sąsiad posadził. Ziemia nie była w tym roku zmarznięta, nie była zamoknięta opadami śniegu ;) Narzekał wręcz, że ziemię ma za suchą.

Zapisz się do newslettera