Administratorzy grupy

 • Ikonka

Przygotowanie stanowiska pod uprawę

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 8 mies. temu

Przygotowanie stanowiska pod uprawę

stanowisko pod sałatę

 • Ikonka Użytkownik kamil kołaczkowo napisał 4 lat, 11 mies. temu:

  Witam serdecznie.
  Jakie wymagania glebowe ma sałata? Wiem, że to “szybka roślina”, praktycznie całoroczna, musi mieć odpowiednią zasobność gleby. Jak zatem prawidłowo przygotować stanowisko.

 • Ikonka Użytkownik krzycho napisał 4 lat, 11 mies. temu:

  - gleby II-IV klasy
  - bez zagłębień terenu z zastoiskami zimnego powietrza
  - na glebach lekkich jedynie z nawadnianiem, najlepiej kroplowym
  - dobrym płodozmianem dla sałaty są cebulowe, dyniowate, korzeniowe, ale przy wysokiej specjalizacji upraw wystarczy płodozmian dwuletni, najlepiej z roślinami cebulowymi

  Z nawożenia w uprawach gruntowych, przedwegetacyjne zastosowany cyjanamid wapnia (nawóz Perlka) dostarcza łatwo przyswajalnego wapnia i azotu. Można go jednak stosować tylko w dawce 300 kg/ha, ponieważ większe dawki wpływają toksycznie na sałatę. Dlatego też konieczna jest analiza gleby dla prawidłowego uzupełnienia składników pokarmowych (mg/dm3):
  N – od 120 -150 (X-III) do 150-200 (III-X),
  P – 200-300,
  K – 300-350,
  Mg- 100-120,
  Ca 1800-2500.

  Gruntowej sałaty pod osłonami nie nawozi się pogłównie, za wyjątkiem dokarmiania Ca, które zmniejsza ryzyko porażenia przez antraknozę. Dokarmianie saletrą amonową sprzyjałoby natomiast zarówno antraknozie jak i mączniakowi rzekomemu

  Z przygotowania gleby:
  - trzeba dokładnie wyrównać glebę
  - W gospodarstwach wielko powierzchniowych, przed sadzeniem sałaty stosuje się 300-500 kg/ha cyjanamidu wapnia (Perlka), który działa odchwaszczająco i biobójczo, dostarczając zarazem azot i łatwo przyswajalny wapń.
  - sałata dobrze plonuje po oborniku
  - można też zastosować przeoranie nawozu zielonego
  - dobrze nawieść
  - zapewnić podlewanie, najlepiej kroplowe
  - oczywiście wszystko dokładnie odchwaszczać – ułatwia to oprawa na zagonach lub redlinach

 • Ikonka Użytkownik marekm napisał 4 lat, 11 mies. temu:

  Wszystko co szybko rośnie musi mieć na czym rosnąć. Słabe gleby dadzą słabe plony. Sałata, ze względu na masę liści musi mieć wszystkie składniki, głównie azot. Dlatego też dobrze jest uprawiać ją po oborniku. No i oczywiście ważne jest podlewanie. Sprawdzą się tu linie kroplujące, bo jak nalejesz na roślinę to ci zacznie gnić albo słońce wypali dziury. Sąsiad tak się załatwił, jak mu młody deszczownię zostawił.

 • Ikonka Użytkownik adamp napisał 4 lat, 11 mies. temu:

  Najlepsze stanowiska są na płaskim terenie, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Wskazane jest unikanie uprawy pod folią w tym samym miejscu przez kilka kolejnych lat. Trzeba stosować płodozmian. Gleba musi być dobrze nawieziona. Sałata ma przeciętne wymagania glebowe, szybko rośnie więc nadaje się zarówno na przedplon, uprawę mieszana i poplon. Sałatę w ziemi umieszczamy niezbyt głęboko, zwracając uwagę aby środkowa część liści sałaty nie była przykryta ziemią.
  Sałata należy do warzyw płytko ukorzeniających się, znosi sąsiedztwo wszystkich warzyw za wyjątkiem pietruszki.
  W uprawie mieszanej sadzimy ją tak aby nie przeszkadzała w pielęgnacji roślin sąsiadujących z nią.
  No i trzeba zwalczać ślimaki, które potrafią ogołocić sałaty

 • Ikonka Użytkownik wrzesinski napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Sałącie trzeba dobrze przygotować glebę bo rośnie szybko, nie można jej walić nawozów a jednak musi mieć azotu, związków pokarmowych. Krzycho, u góry, dobrze napisał. Jak ktoś będzie stosował sie do takich wymagań to sukces murowany i oby tylko zbyt był.

 • Ikonka Użytkownik marek napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Wydaje mi się, że wszystko juz wyjaśniono powyżej. Do dobrze przygotowanej gleby dobrze jest posadzić dobrą rozsadę przygotowywaną między innymi zgodnie z zasadami z forum, gdzie pisze się dużo odpowiednim dokarmianiu rozsady – poszukajcie.

Zapisz się do newslettera