Administratorzy grupy

• Ikonka

Przygotowanie stanowiska pod uprawę

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 7 mies. temu

Przygotowanie stanowiska pod uprawę

szparagarnia

• Ikonka Użytkownik dominikm napisał 4 lat, 12 mies. temu:

Hej
    Jak przygotować dobrze glebę pod szparagarnię?

• Ikonka Użytkownik qra napisał 4 lat, 10 mies. temu:

Dominik, tutaj masz wszystko wyjaśnione

http://e-warzywnictwo.pl/index.php/zakladanie-i-pielegnacja-plantacji-szparaga_7683.html

Przygotowanie gleby pod szparagi trwa rok. Rok wcześniej trzeba ją bowiem dobrze zwapnować a wapno dokładnie wymieszać z glebą. Muszą być kompletnie wytrute wszystkie chwasty, szczególnie te wieloletnie. Rośliny te, łącznie z ich częścią podziemną, najłatwiej zniszczyć pod koniec lata, w roku poprzedzającym założenie szparagarni, herbicydami: Roundup 360 SL. Zalecane jest głębokie przyoranie jesienią nawet na 60cm i masę obornika lub równoważnej ilości innego nawozu organicznego, na przykład torfu niskiego. W razie braku dostatecznej ilości obornika można wysiać na przyoranie gorczycę, facelię lub zboża, te ostatnie także w mieszance z motylkowymi (np. żyto z wyką). Łącznie z nawozami organicznymi wskazane jest przyoranie części nawozów fosforowych i jeśli nie używano wapna magnezowego. Trzeba wykonać maksymalnie głęboką orkę z głęboszowaniem. Szczególnie, gdy mamy ziemie zbrylone.
    Część nawozów potasowych rozsiewa się jesienią, a część wiosną na zaorane pole. Nawozy azotowe są rozsypywane dopiero po wytworzeniu przez posadzone karpy zielonych pędów.

Aha, no i musi być płaskie pole,bezpośrednio nie osłonięte przed słońcem bo szparagi wymagają nasłonecznienia. Wystawa lekko południowa.

• Ikonka Użytkownik filip napisał 4 lat, 10 mies. temu:

Daj obornika na maksa.

• Ikonka Użytkownik filip napisał 4 lat, 10 mies. temu:

Tylko teraz nie rozwoź bo jest zakaz do marca. Żeby Ci życzliwy sąsiad stosownej służby nie powiadomił:)

• Ikonka Użytkownik dmar napisał 4 lat, 10 mies. temu:

Szparagarnię musisz przygotować maksymalnie dobrze bo porośnie ci ona kilka ładnych lat ;) Potem już nie przeorasz, dogłębnie nie nawieziesz. Jedynie, co około 3 lata, stosuje się nawożenie organiczne w międzyrzędach. Dlatego przygotowanie pola pod szparagi jest takie długotrwałe. Jednak warto się wczuć, bo szparagi wciąż są w cenie.
    A po szparagach posadzisz sobie sad wiśniowy lub borówkowy.

• Ikonka Użytkownik krzycho napisał 4 lat, 10 mies. temu:

W sumie wszystko już zostało napisane. Musisz dobrze nawieść, zniszczyć chwasty i porządnie zaorać.
    Potem wysadzanie karp, obsypywanie i zbiory. Dopiero zaczyna się jazda ;)

• Ikonka Użytkownik gospodarz napisał 4 lat, 8 mies. temu:

Wiecie, ze teraz zakłada sie nowe szparagarnie? Ja właśnie przymierzam się do nowych upraw. Karpy jadą do mnie z Poland Plants. Kupiłem Gijnlim ale mają kilka innych odmian.

• Ikonka Użytkownik gosiazu napisał 4 lat, 8 mies. temu:

Tegoroczna zima była praktycznie niezauważalna. Faktycznie, u nas na dniach zaczynamy zakładać nową szparagarnię. Stara była wyłączona kilka lat, przygotowywaliśmy przygotowywaliśmy przez ostatni rok intensywnie glebę pod nowe nasadzenia. To szczególnie ważne, żeby przyłożyć się do nawożenia, odchwaszczania, odpowiedniego przeorania itd. W końcu szparagarnię zakłada sie na kilka lat. Potem ewentualnie między można podsypywać coś ale to już nie będzie aż tak dobrym nawożeniem.

• Ikonka Użytkownik adamp napisał 4 lat, 8 mies. temu:

osobiście szparagarni nie mam ale wciąż się zastanawiam nad założeniem. Faktycznie w okolicy już praca wre. Myślicie, że ta nowa hybryda szparagowa będzie o wiele lepsza niż tradycyjne szparagi. Może warto poczekać i wejsć na rynek z czymś na prawdę dobrym? Wiem, że szparagi zawsze były w cenie i będą w cenie i nie ma kłopotu z ich zbytem. Zastanawia mnie tylko późniejszy postój w sprzedaży. Można by zrobić część szparagów i część innych upraw ale czy nie warto wyspecjalizować się?
    Jak radzą sobie z tym plantatorzy ?

Zapisz się do newslettera