Administratorzy grupy

 • Ikonka

Przygotowanie stanowiska pod uprawę

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 8 mies. temu

Przygotowanie stanowiska pod uprawę

uprawa ogórka

 • Ikonka Użytkownik Izabela napisał 7 lat, 9 mies. temu:

  chciałabym posadzić trochę ogórka gruntowego z siewu. jaka gleba jest wymagana? Dysponuję ziemię to mieszanka żwirku,piasku i gliny.Mimo,że ziemia jest trochę słąbej jakości to pod spodem znajduje się warstwa gliny,która utrzymuje wilgoć przez długi czas :) Czekam na porady

 • Ikonka Użytkownik Marek napisał 7 lat, 8 mies. temu:

  Nigdy nie siałaś ogórków. Jakoś nie chce się wierzyć. ogórki wymagają miejsca słonecznego, o glebie przepuszczalnej i dobrze nagrzewającej się. Brak słońca powoduje znaczne obniżenie plonu, a zbyt niska temperatura gleby istotnie opóźnia wschody bądź niszczy wschodzące siewki.

 • Ikonka Użytkownik daniel napisał 7 lat, 7 mies. temu:

  powiem tak naukowo Wysokie plony uzyskuje się na glebach zaliczanych do klas bonitacyjnych I-III

 • Ikonka Użytkownik bartek napisał 7 lat, 7 mies. temu:

  zgadzam się z poprzednikami słońce i jeszcze raz słońce

 • Ikonka Użytkownik szef napisał 5 lat, 1 miesiąc temu:

  Ogórek ma duże wymagania glebowe. Dobrze zasilić ją obornikiem lub kompostem. Ogórek nie lubi miejsc odsłoniętych narażonych na wiatry, źle rośnie w cieniu.
  Przed uprawą ogórka jako przedplon możemy uprawiać na przykład rzodkiewkę, sałatę czy koper, też pomidor, burak, ziemniak, fasola, groch, cebula, zboża.
  Odczyn musi mieć zasadowy, więc jesienią dobrze jest zwapnować glebę.

 • Ikonka Użytkownik stefan napisał 5 lat temu:

  Ogórek przede wszystkim musi mieć słonce i wody pod dostatkiem. Szczególnie podczas kwitnienia i zawiązywania owoców. Gdy ma suszę może zrzucać wszystko lub owoce są z goryczą. Stanowiska raczej osłonięte od wiatrów ale nigdy nie cień.
  Ma duże wymagania pokarmowe ze względy na płytki system korzeniowy, którym niewiele ściągnie z głębszych partii. Poza tym musi mieć uregulowany odczyn gleby przynajmniej rok wcześniej i dobrze, żeby rósł po oborniku danym jesienią.Wapnowanie też
  powinno być przeprowadzane w okresie jesiennym, ale nie może być stosowane w tym samym roku co nawożenie obornikiem.

  Tu już Szef napisał, że dobrze rosną po zbożach, koniczynie, lucernie, mieszankach bobowatych, warzywach kapustnych, grochu, burakach ćwikłowych, porze, pomidorach, rzodkwi i rzodkiewce.

  Dla ogórka optymalna zawartość składników mineralnych w 1 litrze gleby powinna wynosić: 80-120 mg azotu (N), 60-80 mg fosforu (P), 160-220 mg potasu (K), 70-120 mg 10 magnezu (Mg) i 1500-2000 mg wapnia (Ca). Obiektywną ocenę zasobności gleb i ustalenie potrzebnych dawek nawozów wykonuje się na podstawie analizy chemicznej gleby. Przez nastawienie na uprawę integrowaną nawożenie lepiej opierać na nawozach naturalnych.

Zapisz się do newslettera