Administratorzy grupy

• Ikonka

Przygotowanie stanowiska pod uprawę

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 2 lat, 7 mies. temu

Przygotowanie stanowiska pod uprawę

uprawa patisona

• Ikonka Użytkownik Marian napisał 5 lat, 7 mies. temu:

Chcę zająć się uprawą patisona. Czy ktoś z forumowiczów uprawia patisony? Doradzi jak powinno się go uprawiać?

• Ikonka Użytkownik bartek napisał 5 lat, 7 mies. temu:

W dobrym czasie zapytałeś bo Patisona wysiewa się do gruntu na początkach maja po dwie-trzy sztuki nasion razem, w odstępie 50 cm/50 cm.

• Ikonka Użytkownik ala napisał 5 lat, 7 mies. temu:

Patison to świetne warzywo do uprawy można zbierać małe jeszcze nie wyrośnięte a duże można wykorzystać na sałatkę. Nic się nie marnuje. Polecam

• Ikonka Użytkownik Zbyszek napisał 5 lat, 6 mies. temu:

Nie zastanawiaj się nad uprawą to w tej chwili jedna z najbardziej opłacalnych roślin na naszych kiepskich polach

• Ikonka Użytkownik marekm napisał 3 lat, 1 miesiąc temu:

Też o nich myślałem w tamtym roku ale na skup trzeba to cholerstwo zbierać małe, a przerasta tak szybko jak ogórki. Jak znajdę jakiś konkretny skup w tym roku to może się skusze. Podobno koło Tarnowa jest skup, który kontraktuje patisony.

Ale tak, jak Zbyszek pisze, na kiepskie ziemie najlepszy. Rośnie jak ogórek a jest droższy w skupach.

Może być uprawiany z siewu lub rozsady, ale rozsada jest mniej zawodna. Nasiona daje po 2 sztuki do doniczek 6-8 cm, z substratem torfowym. Siew jest w kwietniu. Wysadzamy rośliny wys 15-25 cm w drugiej połowie maja, w ciepłe, pochmurne dni. Rozstawa dla patisona wynosi 80 x 100 cm. Do założenia plantacji wystarczy kilka sadzonek, gdyż roślina ta jest bardzo plenna (nawet 50 owoców z jednej rośliny).
    Bezpośrednio do gruntu nasiona wysiewamy po ostatnich wiosennych przymrozkach (w drugiej połowie maja), gdy gleba ogrzeje się do temperatury co najmniej 10 st. C. Wysiewamy po 2-3 nasiona, a po wytworzeniu przez rośliny 2 liści właściwych dokonujemy przerywki, pozostawiając najsilniejszą siewkę. Aby przedłużyć okres zbioru, nasiona można wysiewać od połowy maja do połowy czerwca.

• Ikonka Użytkownik antonid napisał 3 lat, 1 miesiąc temu:

Uprawiałem patisona. Potem przeszedłem na ogórki i teraz znowu wchodzę w patisony. Uprawa podobna do ogórków, zbiory itd również a połowę droższe i zbyt raczej jest, głównie pod Tarnowem.

Ja część siałem, część sadziłem z rozsady i rozsada lepsza ale bawić się trzeba. Gdy gleby sę ciepłe, pole osłonięte to można normalnie siać.

• Ikonka Użytkownik marcin pękowice napisał 3 lat, 1 miesiąc temu:

Ja nie narzekam choć jest to kurcze roślina pracochłonna. Zbierałem ją bez końca. Od końca czerwca dokąd brali ogórki , potem więcej nie chcieli bo za dużo było. Rosło to jeszcze do przymrozków i aż żal było zaorać.

Czym pryskać ziemie przed siewem , jaki nawóz stosować?
    U nas jeden taki co miał 0,50 ara zarobił ok. 10 tysi. Mi tyle nie wyszło.

• Ikonka Użytkownik karoldziubas napisał 3 lat temu:

Witam ja po siewie pryskałem commandem.
    A pod korzeń dawałem polifoskę a następnie, co 2 tyg saletrę. Rośliny patisona bardzo się rozkrzewiły, byłem oszołomiony siłą wzrostu.
    Na słabszej ziemi był lepsze, krzaki mniejsze porosły i lepiej się zbierało , a plon ten sam,

• Ikonka Użytkownik wiktor grabowo napisał 3 lat temu:

Zastanawiam się czy Command wystarczająco mocno zabezpieczy plantacje całkowicie przed chwastami czy mimo wszystko trzeba będzie poprawić czymś dodatkowym?
    Może są lepsze albo inne mozliwości?

• Ikonka Użytkownik adamp napisał 2 lat, 9 mies. temu:

Ja chcę zrobić patisona ale będę wysadzał rozsadę. W sumie już powoli zabieram się do siewów, żeby wysadzić na prawdę porządne rośliny.Chcę wyprzedzić wszystkich hahaha ale też nie myślę, żeby zrobić to na dużej powierzchni. Nie na sam początek. Może potem, jak mi wszystko wyjdzie jak planuję. Zobaczymy. Pod koniec lutego, jak zacząłem działaś, nie będzie za szybko?

• Ikonka Użytkownik krystian konin napisał 2 lat, 8 mies. temu:

Ja zrobiłem rozsadę. Nieco się pospieszyłem więc zobaczymy. Nie wiem jednak., Co czytam to ludzie albo zachwalają, że aż dziwne, albo odradzają, że marnie płacą za patisona io nazbierać się trzeba. Jak wynajmie się ludzi jak do ogórków to powoli nikt nie przyjdzie bo narobią się, a ja nie mogę zapłacić tyle ile chcą bo bym dopłacił.

• Ikonka Użytkownik top rolnik napisał 2 lat, 8 mies. temu:

jakie występują choroby i szkodniki i czym się pryskać na szkodniki?
    to to samo co u ogórka czy co u dyni atakuje?
    ja mam ogórki ale chcę wejść w patisona bo tak poręczni mi będzie w wakacje się pobawić hahaha
    opłaca się?

• Ikonka Użytkownik adamp napisał 2 lat, 8 mies. temu:

Ja na patisonie miałem mączniaka, akurat wtedy co na ogórkach obok i dyni, w ogródku przydomowym. myślałem, że mnie coś trafi. Szkodników nie zauważyłem, choć podobno patisony są często atakowane przez przędziorki.

• Ikonka Użytkownik marcin pękowice napisał 2 lat, 7 mies. temu:

Tak, mączniak głównie wchodzi na patisona, jak masz jeszcze ogórki to w ogóle przerąbane. Mimo wszystko nie polecam. Przy patisonie ja miałem tyle roboty, a przecież zbiory się pokrywają – ogórka i patisona, że nie mogłem się wyrobić. Ludzi pozatrudniałem, ogórki były tanie, patison leciał jak dziki. Całe szczęście, że był droższy niż ogórki bo chyba bym dopłacił. Teraz uprawiam naprzemiennie. No i jakby nie było, na mączniaka trzeba pryskać bo nie ujedziesz

Zapisz się do newslettera