Administratorzy grupy

 • Ikonka

Zmianowanie i płodozmian w uprawie warzyw

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 2 mies. temu

Zmianowanie i płodozmian w uprawie warzyw

po uprawie jakich roślin zmniejsza się zagrożenie mątwikiem buraka

 • Ikonka Użytkownik pomidorry napisał 8 lat, 1 miesiąc temu:

  Od 4 lat uprawiałem na tym samym stanowisku marchew i buraki cukrowe. W ubiegłym roku zauważyłem jakieś dziwne korzenie u marchwi. W tym roku buraki rosną bardzo słabo. Po wyrwaniu korzenia widać narośla, doczytałem że to problem z nicieniami, który można ograniczyć poprzez uprawę odpowiednich roślin. Jakie najskuteczniej ograniczą rozwój tego szkodnika?

  Karol

 • Ikonka Użytkownik hirek napisał 7 lat, 6 mies. temu:

  hey, Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości :( . Bardzo trudno jest zwalczać nicienie metodami bezpośrednimi, ponieważ zarówno cysty, jak i jaja oraz larwy są bardzo odporne. Najpewniejszą metodą ograniczającą rozmnażanie się nicieni jest uprawa z zachowaniem przynajmniej trzyletniej przerwy w uprawie buraków.

 • Ikonka Użytkownik Tomek napisał 7 lat, 6 mies. temu:

  hey, no nie jest prosto! metodą ograniczenia jego populacji jest zastosowanie w poplonie ścierniskowym przed uprawą buraków odmian gorczycy białej wykazujących własności mątwikobójcze (np.odmiana Sirola). Poplon można przyorać jesienią lub, (co polecam!) zastosować na wiosnę siew w mulcz z resztek gorczycy:)

 • Ikonka Użytkownik waldek napisał 7 lat, 3 mies. temu:

  W przypadku silnej infekcji i groźby znacznego spadku plonów buraków zastosować należy w uprawie odmianę tolerancyjną.

 • Ikonka Użytkownik marcin kropka napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Przykład zmianowania w uprawie buraka:

  1. odporna odmiana buraka
  2. pszenica
  3. pszenica
  4. stadardowa odmiana buraka
  5. pszenica
  6. szybko dojrzewająca odmiana jęczmienia + poplon (odmiana mątwikobójcza gorczycy białej np. Sirola)
  7. standardowa odmiana buraka
  8. pszenica
  9. pszenica
  10.odporna odmiana buraka

  + wszystko co napisano powyżej.

 • Ikonka Użytkownik martynap napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Jeśli masz jakieś wątpliwości polecam IORiN. Mają wszystkie wytyczne unijne i krajowe, wieloletnie doświadczenie i, zazwyczaj chęć do pomocy.

 • Ikonka Użytkownik jedyny napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Zawsze trzeba unikać uprawy marchwi w monokulturze oraz po ziemniakach i ogórkach. Usuwać wszystkie
  resztki roślin w czasie zbioru. Przechowywać korzenie zdrowe bez resztek gleby.
  Kilkuletnia uprawa w monokulturze lub a częsta uprawa marchwi na tym samym polu powoduje nagromadzenie się w glebie groźnych chorób i szkodników, a, w konsekwencji, pogorszenie jakości i obniżenie plonu marchwi. Potwierdziły to wieloletnie doświadczenia płodozmianowo-nawozowe prowadzone w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach
  W razie stwierdzenia uszkodzeń korzeni marchwi wywołanych przez nicienia ? guzaka północnego (Meloidogyne hapla) przerwę w uprawie marchwi trzeba wydłużyć do 5 lub 6 lat.
  W tym okresie nie należy również uprawiać na polu zasiedlonym przez guzaka północnego innych jego roślin żywicielskich, a zwłaszcza pietruszki, selera, skorzonery, buraków, pomidorów, grochu, peluszki i ziemniaków.
  Dobrymi przedplonami dla marchwi są rośliny zbożowe, niektóre bobowate (z wyjątkiem grochu i peluszki), kapustne, dyniowate i cebulowe. W grupie tej na szczególną uwagę zasługują zboża, które pozostawiają glebę stosunkowo ubogą w azot, co ułatwia produkcję marchwi o niskiej zawartości azotanów.

 • Ikonka Użytkownik janusz napisał 4 lat, 10 mies. temu:

  Kiedyś czytałem że po cykorii jest dobrę, znaczy się odkażone stanowisko. Macie jakieś doświadczenia z tym gatunkiem i chorobami?

 • Ikonka Użytkownik adamp napisał 4 lat, 2 mies. temu:

  Ja słyszałem o gorczycy ale zawsze polecam zapytać ior. Jeśli zwęszą mątwika i tak przyjdą, kwarantannę na pole nałożą i cześć pieśni. Będziesz się bujał z polem kilka lat. Nie miałem na burakach mątwika ale miałem na ziemniakach nacienia i cholera mnie brała. U mnie ani cykoria ani gorczyca ani inne modły naturalne nie pomagały

Zapisz się do newslettera