Administratorzy grupy

 • Ikonka

Zmianowanie i płodozmian w uprawie warzyw

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 5 mies. temu

Zmianowanie i płodozmian w uprawie warzyw

przygotowanie do zmianowania

 • Ikonka Użytkownik Izabela napisał 7 lat, 7 mies. temu:

  czy chcąc rozpocząć zmianowanie muszę się jakoś przygotować? Co muszę wiedzieć?

 • Ikonka Użytkownik jarek napisał 7 lat, 7 mies. temu:

  Izabela, chcąc wprowadzić zmianowanie trzeba dysponować przede wszystkim dużymi, wyraźnie i prosto rozgraniczonymi polami pod jednogatunkowe zasiewy

 • Ikonka Użytkownik antoni napisał 7 lat, 7 mies. temu:

  A co chcesz siać Iza?

 • Ikonka Użytkownik Izabela napisał 7 lat, 6 mies. temu:

  cześć Antoni, myślę o pietruszce!

 • Ikonka Użytkownik józef napisał 5 lat, 2 mies. temu:

  Plon i jakość korzeni spichrzowych pietruszki zależy w dużym stopniu od przestrzegania odpowiedniego zmianowania. Pietruszki ani innych roślin z rodziny selerowatych (selera, marchwi, pasternaku, kopru) nie należy uprawiać na tym samym polu częściej niż co 4 lata. Krótsze przerwy w uprawie sprzyjają wystąpieniu groźnych dla pietruszki chorób i szkodników, a zwłaszcza nicieni: guzaka północnego, szpilecznika baldasznika i niszczyka zjadliwego. Wszystkie wymienione gatunki atakują pietruszkę i przy dużym nasileniu wywołują różne zaburzenia w jej wzroście i rozwoju, w tym wspomniane już rozwidlanie się korzeni. Szpilecznik baldasznik powoduje ponadto powstawanie brązowych plam na korzeniach spichrzowych, wskutek żerowania niszczyka zjadliwego następuje gnicie korzeni pietruszki w czasie wzrostu i po zbiorze, a przy dużym nasileniu szkodnika ? nawet placowe zamieranie roślin podczas uprawy. Poza pietruszką, niszczyk zjadliwy ma inne rośliny żywicielskie, takie jak selery, cebula, czosnek, pory, ziemniaki, groch i bób, dlatego rośliny te nie powinny stanowić przedplonu dla pietruszki. Zalecanymi dla pietruszki przedplonami są ogórki, pomidory, fasola, sałata, warzywa kapustne, zwłaszcza uprawiane na wczesny zbiór, oraz zboża. Stanowiska po zbożach, szczególnie po pszenicy i jęczmieniu, należą do najlepszych dla tego gatunku.

 • Ikonka Użytkownik kuba napisał 5 lat, 2 mies. temu:

  Musisz mieć odpowiednią ilość części pola tak, żeby ustalić możliwości gospodarstwa.
  Trzeba sprawdzić warunki przyrodnicze, ekonomiczne przydatność kompleksów glebowych do nasadzeń..

  Najważniejszy jest dobór roślin i ustalenie struktury obsiewów. Trzeba też obliczyć powierzchnię uprawy roślin towarowych, pastewnych oraz ewentualnie będących surowcem dla własnego przemysłu. Bezwzględnie należy uwzględnić ilość pasz możliwych do pozyskania z trwałych użytków zielonych w gospodarstwie (łąki, pastwiska).
  Jedną z ważniejszych decyzji w tym względzie będzie ustalenie liczby i powierzchni pól płodozmianowych. Zależą one przede wszystkim od liczby płodozmianów w gospodarstwie, elementów zmianowania oraz długości rotacji. Na liczbę pól może też wpływać liczba gatunków roślin, które zamierza się umieścić w płodozmianie. Nie jest to jednak czynnik zasadniczy, gdyż na jednym polu płodozmianowym można umieszczać dwie czy nawet więcej roślin. Stosuje się to w przypadkach, gdy nie zachodzi konieczność przeznaczenia całego obszaru pola płodozmianowego pod uprawę danej rośliny. Jeśli np. zapotrzebowanie na owies jest nieduże, umieszcza się go na odpowiedniej części pola z jęczmieniem jary. Rośliny zajmujące jedno pole płodozmianowe powinny należeć do tego samego elementu zmianowania.

 • Ikonka Użytkownik kamil kołaczkowo napisał 5 lat, 1 miesiąc temu:

  To proste. Dzielisz pole na kilka części. Każdą część obsiewasz czy obsadzasz tak, żeby co roku była na nim innej rodziny roślina. Nie sadzisz, nie wiem, kalarepy po kapuście czy brukselce, korzeniowych po sobie itd. Każda grupa roślin odżywia sie tak samo, ma podobne choroby czy szkodniki. Najlepiej sadzić po sobie to, co doda roślinie następnej związków. Jakiś poplon wsiać i tyle.
  Kwestia posiedzenia przed planem i działania.
  Powodzenia

 • Ikonka Użytkownik szef napisał 4 lat, 12 mies. temu:

  Najlepiej jest mieć tyle pół ile roslin i rotacyjnie zmieniać miejsce danej rosliny.

 • Ikonka Użytkownik bartek napisał 4 lat, 11 mies. temu:

  Hej
  teraz plodozmian będzie ważny przy dopłatach. Za zazielenie bedzie wie książki kasa

 • Ikonka Użytkownik janusz napisał 4 lat, 11 mies. temu:

  Bartek, a coś więcej?
  Koniecznie muszę sprawdzić ten temat.

Zapisz się do newslettera