Administratorzy grupy

• Ikonka

Zmianowanie i płodozmian w uprawie warzyw

Grupa publiczna ostatnia aktywność: 4 lat, 3 mies. temu

Zmianowanie i płodozmian w uprawie warzyw

Zmianowanie przy korzenowych

• Ikonka Użytkownik krzycho napisał 4 lat, 9 mies. temu:

Witam.
    Przechodzę z upraw rolnych typu zboża i okopowe na warzywnictwo. Chciałem posiać głównie pietruszkę i seler. Mam też marchew, buraka czerwonego. Jak to zmianować?

• Ikonka Użytkownik dariuszm napisał 4 lat, 9 mies. temu:

Tu są fajne zasady odpowiedniego zmianowania:
    - po roślinach, które pobierają dużo składników pokarmowych należy uprawiać rośliny o mniejszych wymaganiach,
    po roślinach o głębokim systemie korzeniowym (burak, lucerna, koniczyna, rzepak, strączkowe) należy uprawiać rośliny płytko korzeniące się,
    - po roślinach zostawiających dużo resztek pożniwnych (motylkowe wieloletnie) – te, które ich nie pozostawiają (okopowe, len),
    - po roślinach strukturotwórczych (motylkowe) należy uprawiać rośliny niszczące strukturę gleby, np. zbożowe

Stosując te zasady każde zmianowanie się uda.

• Ikonka Użytkownik adam napisał 4 lat, 8 mies. temu:

Niektórzy piszą zeby buraczka nie uprawiać po pyrach. Dlaczego? U mnie sąsiad tak robi i ma plony dobre.

• Ikonka Użytkownik józef napisał 4 lat, 8 mies. temu:

Mimo, że zarówno burak jak i ziemniak mają duże wymagania pokarmowe, to jednak są z innych rodzin, więc te same choroby czy szkodniki ich nie biorą. Buraki to komosowate a ziemniaki psiankowate. Poza tym burak ma głęboki korzeń a ziemniaki korzenią się płytko.
    Wydaje mi się więc, że jeśli zastosujesz odpowiednie nawożenie i przygotowanie gleby do upraw, wszystko powinno pójść dobrze i będziesz miał równie dobre plony, jak sąsiad.

Zapisz się do newslettera