14.12.2015
sortowanie cebuli

Dlaczego cebula tanieje?

Ceny cebuli w 50 tygodniu roku – od 7. do 13. grudnia nieznacznie spadły zarówno w naszym kraju jak i w Holandii. Niestety wiele czynników wskazuje na dalszy, miejmy nadzieje krótkotrwały, spadek cen tego warzywa.

Dużo niższe plony warzyw, w tym właśnie cebuli w 2015 r. wpłynęły na korzystną wycenę większości z nich już w czasie zbiorów. W efekcie tego do magazynów trafił nawet gorszej jakości towar. W październiku i listopadzie ceny cebuli utrzymywały trend wzrostowy. Linia ta niestety zaczęła opadać np. w przypadku cebuli obieranej z ok. 1,50 zł/kg spadła do 1,20 zł/kg. Dlaczego? Otóż w uprawie w mijającym już sezonie było dużo cebuli typu amerykańskiego i hiszpańskiego, które teoretycznie mogą być składowane przez grudzień a nawet w styczniu, niestety warunki pogodowe, czyli wysoka temperatura sprawia, że nie “leży” ona w przechowalniach i na rynek trafia dużo towaru, co obniżyło cenę. Ponadto do Polski wjeżdża towar z Holandii a tam niestety też ceny spadają. W 50. tygodniu na giełdzie w Leeuwarden ceny cebuli uplasowały się na poziomie 16-18 eurocentów za 100 kg (około 70 gr za dobrej jakości towar z przechowalni). Dodamy, że w listopadzie cena przekraczała nawet 20 eurocentów za 100 kg.

Aktualnie liczący się na międzynarodowym rynku eksporterzy cebuli wysłali pierwsze statki towaru do nowo pozyskanych kontrahentów, stąd też na rynku jest dość spokojnie i wyczekuje się na odebranie towaru i akceptację jakości. Jeżeli wymogi zostaną spełnione, otwarta zostanie droga dla zbytu dalszych partii. Należy podkreślić, że w tym roku w Holandii zebrano rekordowo dużo cebuli – powyżej 1 mln 100 tys. ton, z których nieco powyżej 100 tys. ton wystarczy na zaspokojenie potrzeb wewnętrznych kraju a pozostała część musi trafić na rynki zewnętrzne.

Specjaliści z branży prognozują, że w styczniu ceny mogą ponownie rosnąć, choć duże znaczenie ma tu jeszcze rynek wschodni, który właśnie z początkiem Nowego Roku z reguły otwierał się na nasz towar. Niepokoją jednak informację ograniczające wysyłkę towaru do Rosji m.in. z Turcji i innych krajów dotąd handlujących z Moskwą.

Redakcja e-warzywnictwo.pl


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.