05.07.2017
01

Fasola szparagowa pod presją chorób

Uprawiane obecnie odmiany fasoli szparagowej nie są szczególnie podatne na choroby – co jest przede wszystkim efektem długotrwałych prac hodowlanych nad odpornością odmian na patogeny o gospodarczym znaczeniu. Jednak utrzymująca się wysoka wilgotność powietrza i częste opady utrudniają przewietrzanie w zwartych gęstych rzędach, przez co rośliny są szczególnie narażone na ataki patogenów chorobotwórczych. Lustrując plantacje fasoli szparagowej na północy kraju można natknąć się na objawy groźnych chorób, takich jak szara pleśń oraz zgnilizna twardzikowa, których okoliczności występowania są bardzo podobne i których występowanie może prowadzić do znacznego zmniejszenia plonu.

Na polach Pana Mateusza zaobserwować można pierwsze objawy choroby, które w tym roku ze szczególną intensywnością pojawiły się w odmianach o żółtych strąkach. Fasola szparagowa Unidor F1 (Seminis), Rockdor F1 (Vilmorin) oraz Golden Goal (Pop Vreind Seeds) wysiane zostały do gruntu na początku kwietnia, w rzędy o rozstawie 0,6 m. W gospodarstwie wczesną fasolę szparagową uprawia się pod przykryciem oraz zbiera ręcznie, najczęściej 3 do 4 razy. W tym sezonie już po pierwszym zbiorze zauważyć można bardzo charakterystyczne ogniska chorobowe. Na roślinach, tuż przy zawiązkach strąków tworzą się plamy gnilne, pokryte szarym puszystym nalotem zarodników grzyba. Niektóre liście i łodygi więdną, a nawet zamierają. Uszkodzeniu ulegają także strąki, które gniją i tracą całkowicie wartość handlową.

Szara pleśń bardzo groźna w okresie kwitnienia

Szara pleśń występuje intensywnie w okresie kwitnienia i wiązania strąków, podczas podwyższonej wilgotności powietrza i opadów deszczu. Najobficiej patogen rozwija się w rozwijających kwiatach. Stamtąd choroba rozprzestrzenia się na strąki, liście i łodygi oraz na inne rośliny za sprawą owadów. Szara pleśń i zgnilizna twardzikowa często występują współrzędnie, a ich objawy łączą się. Zgnilizna twardzikowa również najszybciej uwidacznia się w warunkach zwiększonej wilgotności powietrza. Objawy choroby są bardzo podobne, jednak nalot grzybni trochę ciemniejszy, a w nim dostrzegalne sklerocja – twarde czarne punkciki będące formą przetrwalną grzyba.

Jak większość chorób grzybowych, tak szara pleśń i zgnilizna twardzikowa, rozwijają się najlepiej w warunkach wysokiej wilgotności powietrza i gleby. Dlatego w profilaktyce bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza; gęstość siewu fasoli powinna być dobrana do sily wzrostu roślin uprawianej odmiany. Doświadczeni producenci zalecają, aby nasiona wysiewać nie gęściej niż co 15 cm. Szczególną uwagę należy zwrócić w okresie kwitnienia. Wówczas rośliny wykazują większe wymagania wodne, jednak podlewanie ich w tym czasie należy przeprowadzać rozsądnie, tak aby rośliny zdążyły obeschnąć przed nocą.

Zwalczanie chorób w fasoli

Z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorobowych, na początku kwitnienia i zawiązywania strąków fasoli, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu środkami ochrony roślin z grupy fungicydów. Dużą popularnością wśród producentów fasoli cieszą się środki o szerokim spektrum działania. Należą do nich fungicydy zawierające w swoim składzie azoksystrobinę – substancję aktywną z grupy strobiluryn. Do fungicydów zawierających w swoim składzie azoksystrobinę należą m.in. Amistar 250 SC, Amistar Opti 480 SC, Dobromir Top 250 SC, Mirador 250 SC, Sond 250 SC oraz Starami 250 SC. Przy zwiększonym nasileniu objawów chorobowych zabieg można powtórzyć w odstępie co najmniej 7 dni. Do zabiegów przeciwko chorobom zalecane są także Rovral Aquaflo 500 SC, Switch 62,5 WG oraz Polyversum WP + Protector. Ponadto szarą pleśń na plantacjach fasoli można zwalczać fungicydami: Cobresal 50 WP, Cobresal Extra 350 SC, Kaptan Zawiesinowy 50 WP, Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC.

Emilia Pliszczyńska


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.