25.08.2017
FullSizeRender-2

Uprawa poplonu daje wiele korzyści

W firmie On-Zin specjalizującej się w produkcji i przetwórstwie cebuli, już myśli się o kolejnym sezonie cebulowym. Po wyborze stanowiska, pola obsiewa się poplonami. W tym roku wysiewa się rośliny bobowate.

Mimo iż cebule z siewu jeszcze nie są wykopywane (są teraz na tzw. finiszu, zalecam wykonanie ostatnich zabiegów fungicydowych. W minionym tygodniu na polach, którymi się opiekuję zakończyliśmy zabiegi preparatem hamującym wyrastanie cebuli w szczypior w przechowalni), to już powinniśmy zastanowić się nad zasiewami 2018 r. W okresie pożniwnym wykonuje się szereg czynności, m.in. ustala płodozmian i niszczy resztki po zbiorach, zaraz po tym warto zasiać poplon, który wprowadzi do gleby wartościową masę organiczną. Raz jeszcze akcentuję, to co powtarzam na wielu spotkaniach z Wami szanowni Czytelnicy. Najlepszym źródłem nawozów bezchlorkowych są np. nawozy zielone (groch, wyka, łubin, seradela, facelia) oraz nawozy naturalne (pomiot, kurzy, obornik, gnojowica).

To teraz na polach, na których planujecie siew cebuli możecie podjąć już walkę z chwastami uciążliwymi (np. skrzyp polny, perz właściwy, ostrożeń polny potocznie zwany osetm), które nie raz spędzają Wam sen z oczu. Wykonajcie zabieg preparatem zawierającym glifosat w celu ich likwidacji. Jeżeli istnieje problem ze skrzypem polnym można zmniejszyć jego występowanie oryginalnym preparatem zawierającym fluoroksypyr (do cieczy roboczej warto dodać około 5 kg/ha saletry wapniowej). Następnie podorywka.

Wartościowy poplon

Siew poplonu w gospodarstwie pana Tomasza Zitzmana mieszczącym się przy firmie ON-ZIN oparliśmy o mieszankę grochu z facelią (Phacelia tanacetifolia) – gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Dlaczego postawiliśmy w dużej mierze na bobowate? Wiadomo bowiem, że rośliny bobowate bardzo pozytywnie oddziałują na glebę.

Szczególne właściwości roślin bobowatych:

  1. Zdolność współżycia z bakteriami brodawkowymi, asymilującymi wolny azot z powietrza.
  2. Zdolność do pobierania składników pokarmowych z trudno dostępnych związków i głębszych warstw gleby.
  3. Poprawa właściwości fizycznych gleby.
  4. Zwiększenie ilości próchnicy.
  5. Zwiększenie ilości i aktywności mikroorganizmów glebowych.
  6. Wysoka zawartość białka w nasionach i zielonej masie.

Do wysiewu poplonu wykorzystaliśmy siewnik talerzowy nabudowany na bronę wirnikową. Takie zestawienie pozwala wykonać nam siew bezpośrednio w ściernisko, co zaoszczędzi czas i pieniądze oraz unikamy niepotrzebnego zagęszczenia gleby. Wykorzystajmy pogodę (stale utrzymująca się wilgotność) i siejmy poplony jak najszybciej, aby zapewnić dobre wschody i uzyskać jak najwięcej masy zielonej.

Jakub Sobecki

Agronom ON-ZIN


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.