16 ton różyczki brokułu z odmiany Titanium a może być więcej…
… z uprawy nowego mieszańca SVBL0273 F1, aktualnie wdrażanego na naszym rynku – informował Radosław Grabowski z firmy Bayer, podczas spotkania zorganizowanego w gospodarstwie Wiolety i Krzysztofa Nerowskich z Bruk Unisławskich.
3 października firmy Bayer, Azelis, Grupa Producentów Rozsad Krasoń oraz Hurtownia Ogrodnicza Flortom w Brukach – Płotowie niedaleko Unisławia (Kujawy) zorganizowały spotkanie dla producentów brokułu.
Uczestnicy spotkania w Brukach – Płotowie
Wioleta i Krzysztof Nerowscy z Ula i Witkiem – gospodarze spotkania
Głównym punktem programu była prezentacja brokułowej nowości marki Seminis, aktualnie oczekującej na nazwę handlową a w wielu gospodarstwach testowana pod numerem hodowlanym SVBL0273 F1. Co to za genetyka? Czym wyróżnia się?
Mariusz Kąkol z różą brokułu SVBL0273 F1
Zapewne bardzo wiele osób uprawia/ło lub słyszało o odmianie Titanium F1 do produkcji jesiennej z przeznaczeniem do przetwórstwa, która pozwala uzyskać dużą ilość bardzo dobrej jakości różyczek z jednostki powierzchni. Jej okres wegetacji wynosi około 75 dni. Wyróżnia się bardzo ciężką, zbitą różą, wysokim procentem udziału różyczki z róży, róże nie rozluźniają się. Bardzo dużo z tych cech ma kuzyn Titanium, czyli SVBL0273 F1. Dlaczego zatem SVBL0273 F1? Jak można było się przekonać na polu produkcyjnym Krzysztofa Nerowskiego, róże mieszańca SVBL0273 były bardzo okazałe, i chyba większe niż u obok rosnących roślin Titanium. Radosław Grabowski zwracał uwagę na wysokie osadzenie róży i zredukowane ulistnienie pod nią – parametry te mają wpływ na łatwość wycinania róży. Przedstawiciel marki Seminis akcentował zwiększoną tolerancję SVBL0273 na stres, np. powodowany niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Mając na uwadze duży potencjał plonotwórczy i zwiększoną tolerancję na stres widzimy, że odmiana SVBL0273 pozwoli uzyskać bardzo wysoki plon dobrej jakości róż - mówił Radosław Grabowski. Krzysztof Nerowski, gospodarz spotkania specjalizuje się w produkcji brokułu i kalafiora. W roku bieżącym warzywa te produkuje na ok. 60 hektarach. Przy czym brokuł Titanium zajmuje aż ok. 8 ha.
Krzysztof Nerowski (z lewej) uprawia warzywa kapustne na kilkudziesięciu hektarach
Poza brokułami zaprezentowano także kalafiorową nowość z konceptu kalafiora Curdivex – biały kalafior, który jest bezokrywowy w porównaniu do tradycyjnych odmian, dzięki czemu jest bardziej widoczny podczas zbioru i utrzymuje biały kolor. Na rynku jest już Whitex a do niego dołączy SVAC7133.
Prezentacja odmian kalafiora z konceptu Curdivex
Wysoki i dobrej jakości plon trudno uzyskać bez odpowiedniej ochrony roślin – mówi Krzysztof Dunajski z firmy Bayer. Doradca zwracał uwagę na rosnącą presję szkodników. Instruował, jak stosować np. preparat Movento. W przypadku chorób zachęcał do wykorzystywania fungicydu Luna Experience.
Krzysztof Dunajski z firmy Bayer
Ponadto Ireneusz Motylewski z firmy Azelis dzielił się wiedzą z zakresu żywienia roślin. Zachęcał do analizowania zawartości składników odżywczych w glebie. Zwracał uwagę na pierwiastki kluczowe dla kalafiora oraz brokułu, jak wapń czy bor.
Ireneusz Motylewski z firmy Azelis
Krzysztof Kucharski z Grupy Producentów Rozsad Krasoń informował o rozbudowie obiektów firmy i zwiększonych możliwościach produkcyjnych rozsady. Podkreślał, że firma ma możliwość zabezpieczania roślin przed szkodnikami preparatem Verimark.
Marcin Bartczak
Poleć tę stronę znajomemu
Błąd wprowadzonych danych.