23.05.2018
4

Akademia Żywienia ADOB – cebula – zastosuj pierwszy azot pogłównie i mikroskładniki

Korygując do aktualnych warunków pogodowo-glebowych wcześniej przewidziane programy żywienia cebuli warto mieć na uwadze wysokie zapotrzebowanie roślin tego warzywa na mikroskładniki, głównie cynk, miedź i mangan – podkreśla Włodzimierz Prus z firmy ADOB.

Majowa pogoda jednym sprzyja a innych wystawia na duża próbę. Ilości opadów w Wielkopolsce i na Kujawach pozostawiają  wiele do życzenia . Uprawy na ciężkich kujawskich glebach walczą o wodę a na wielu plantacja w Wielkopolsce dochodzi do zalania upraw cebuli.

Plantacje założone z dymki prezentują się na ogół dobrze, rośliny są w fazie 5-7 liści i zaczynają nabierać masy. Dużym problemem może być wtórne zachwaszczenie (np. starzec zwyczajny czy chwastnica jednostronna) oraz kłopoty agrotechniczne wynikające z jesienno-wiosennej uprawy gleb.

Plantacja cebuli na Kujawach – rośliny w fazie 5-7 liści – potrzebują dobrego zaopatrzenia w marko- i mikroskładniki

Dużym problemem w bieżącym sezonie może być na niektórych plantacjach zachwaszczenie np. starcem zwyczajny czy chwastnicą jednostronną (na zdjęciu)

Jesienna orka ciężkich i mokrych gleb lub wiosenne uprawki w nieodpowiednich warunkach dają teraz o sobie znać. Podkreślę, że zniszczenie struktury gleby i pozbawienie jej powietrza utrudniało w niektórych rejonach Polski wschody cebuli i właściwy rozwój korzeni. Brak tlenu w glebie jest bardzo często czynnikiem ograniczającym pobieranie mikroskładników. Na wielu polach brakuje wyrównania wzrostu. Stan chwilowego ochłodzenia i opadów deszczu warto wykorzystać jako okazję na zastosowanie profilaktycznych zabiegów fungicydowych i nawożenia dolistnego lub walki z wtórnym zachwaszczeniem.

Prawidłowo rozwinięty system korzeniowy cebuli

Maj to miesiąc, w którym na plantacjach cebuli warto zastosować kolejną dawkę azotu, np. 300 kg saletry wapniowej i dolistnie 4 kg/ha nawozu ADOB Profit 18-18-18 +mikro z dodatkiem cynku i molibdenu (ADOB Zn IDHA 1-2 kg/ha + ADOB 2.0 Mo 0,1 l/ha) i ewentualnie siarczan magnezu w dawce 3 kg/ha.

Intensywnie rozwinięty system korzeniowy cebuli, po wzmocnieniu dolistnie roślin nawozem ADOB Profit 10-40-8 + mikro

Z powodu ryzyka wymycia związków azotu, całą dawkę tego składnika zalecam podzielić na 2 lub 3 części, stosując połowę lub jedną trzecią dawki przed siewem nasion lub sadzeniem dymki, a resztę pogłównie. Na glebach bardzo lekkich z powodu ryzyka wymycia azotu lepiej stosować nawożenie w 3 dawkach. Obecnie jest optymalny termin (druga dekada maja ) nawożenia pogłównego roślin na plantacjach z siewu, gdyż rośliny wykształciły 2-3 silne liście długości 10-15 cm.

Faza rozwojowa cebuli z siewu, w której poleca się pogłówne nawożenie azotem

Na niektórych plantacjach zaobserwowałem objawy fitotoksyczności – warto w takiej sytuacji dokarmić rośliny dolistnie, np. ADOB Profit 18-18-18 + mikro

W żywieniu cebuli, Państwa uwagę zwracam na fakt, że nawożenie organiczne zazwyczaj tylko częściowo pokrywa wysokie zapotrzebowanie cebuli na mikroskładniki oraz zwiększa retencję wodną i korzystnie wpływa na strukturę gleby. Korygując wcześniej przewidziane programy żywienia cebuli warto mieć na uwadze wysokie zapotrzebowanie roślin tego warzywa na mikroskładniki, głównie cynk, miedź i mangan. Lustracje polowe wskazują, że problemy z mikroskładnikami występują przeważnie na glebach o zbyt wysokim pH, nawiezionych nadmiernymi dawkami nawozów wapniowych (niedobory miedzi i cynku). Optymalne jest pH 6,5-7,8 dla gleb mineralnych i 5,5-6,5 dla torfowych.

Z kolei na glebach torfowych brakuje miedzi, manganu i molibdenu. Na tych stanowiskach należy pamiętać o silnej sorpcji miedzi oraz manganu i najlepiej dostarczyć te składniki roślinie dolistnie. Takie żywienie dolistne przeprowadzone obecnie na plantacjach zarówno cebuli z siewu i tych założonych z dymki dadzą efekt wyrównania plantacji. Aktualnie należy także zwrócić baczną uwagę na profilaktykę w chronię fungicydowej, jak i dostarczenie możliwie niezbędnych mikroskładników dolistnie najlepiej w połączenie z NPK. Zachęcam do analizy “Programu nawożenia dolistnego cebuli firmy ADOB”, w którym wskazano składniki pokarmowe/nawozy efektywnie wpływające na wzrost i rozwój roślin w poszczególnych fazach wzrostu roślin.

Program nawożenia dolistnego cebuli firmy ADOB

Materiał promocyjny firmy ADOB


Włodzimierz Prus
Kierownik ds. warzywnictwa
ADOB Sp. z o.o. Sp. k. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Consultingowe
Tel. kom.: +48 609 481 878

wlodzimierz.prus@adob.com.pl


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.