14.06.2018
zbior grochu kombajnem ploeger

Zbiór grochu kombajnem ploeger

Bardzo, bardzo słaba wydajność plantacji grochu
Na Kujawach w minionym tygodniu rozpoczęto zbiór grochu na zielone nasiona. Niestety plony są bardzo słabe, w wielu przypadkach na poziomie 2 ton/ha.

Na Kujawach w 23 tygodniu roku rozpoczęły się zbiory grochu na zielone nasiona. Producenci są zasmuceni wydajnością plantacji – były lata, że zbierali po 8 t/ha a w bieżącym sezonie na przyczepie z 1 ha są niespełna 2 tony grochu.

Wiosna 2018 nie pozwoliła wykonać siewu nasion w optymalnych warunkach wilgotnościowych. Siew nasion był minimum tydzień później, jak w roku 2017. W trakcie wegetacji trzeba było ponieść znaczne koszty na kilkukrotne nawadnianie, a plony nawet na tych nawadnianych stanowiskach nie są rewelacyjne – może przekroczy 5 t/ha.

Analizując okres wegetacji należy zauważyć , że rośliny, które aktualnie są w dojrzałości zbiorczej w tym roku rozwijały się o około 3 tygodnie krócej jak te w roku ubiegłym – tydzień później zakładano plantacje i 2 tygodnie wcześniej jest zbiór w 2018 r.
Niestety ceny towaru dostarczonego do zakładów przetwórczych mają podobna cenę, jak w minionych sezonach – za tonę surowca można otrzymać od 800 do 1200 zł. Utrzymująca się wysoka temperatura oraz susza źle wróża tegorocznej kampanii groszkowej. Podkreślić trzeba fakt, że cena dostarczonego do zakładu surowca uzależniona jest od twardości grochu – a ta ze względu na panujące upały jest bardzo wysoka, przekraczająca nawet 200 jednostek, co jeszcze bardziej pogarsza sytuacje ekonomiczną producentów tego warzywa.

Dodatkowym kłopotem na polach z grochem są mszyce – mszyca grochowa. Ich liczne występowanie wymaga wykonania zabiegów ochrony, które dodatkowo obniżają opłacalność produkcji grochu.

Marcin Bartczak
Zdjęcia: W. Kopeć (Yara Poland); R. Grabowski (Monsanto Polska)


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.