07.11.2012

BASF buduje w Polsce swoją największą w Europie fabrykę katalizatorów

BASF inwestuje około 90 milionów Euro w pierwszym etapie budowy zakładów produkcji katalizatorów samochodowych w Środzie Śląskiej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej niedaleko Wrocławia. Budowę zakładów o ogólnej powierzchni 40.000 m2 – to największa fabryka katalizatorów BASF w Europie – firma rozpocznie jeszcze przed końcem 2012 roku. Produkcja w nowych zakładach ruszy w pierwszym kwartale 2014 roku. Do 2016 roku, kiedy uruchomione zostanie wszystkie dziesięć planowanych linii produkcyjnych, wartość inwestycji wzrośnie do 150 milionów Euro. W nowych zakładach pracę znajdzie ponad 400 osób.

“Ta inwestycja jest wspaniałym wkładem w zwiększającą się obecność BASF w Polsce. Cieszę się, że możemy zaoferować niezwykle atrakcyjne miejsca pracy dla wielu polskich pracowników  i sprowadzić tu bardzo innowacyjną produkcję”, powiedział Dirk Elvermann, prezes zarządu BASF Polska.

“Zaostrzenie europejskich standardów emisji spalin takich jak rozporządzenia EURO 6 i Euro VI  sprawiają, że zapotrzebowanie na nowoczesne systemy redukcji spalin rośnie. Dzięki podwojeniu naszej zdolności produkcyjnej będziemy mogli również w przyszłości spełnić rosnące oczekiwania naszych klientów”, wyjaśnia Rui Goerck, Senior Vice President, Mobile Emissions Catalysts w BASF.

W nowych zakładach w Środzie Śląskiej produkowane będą nowoczesne systemy redukcji spalin samochodowych takie jak katalizatory SCR (Selective Catalytic Reduction, selektywna redukcja katalityczna) i filtry cząstek stałych do samochodów z silnikiem Diesla. Ponadto na terenie zakładów znajdować się będzie laboratorium badawcze i produkcja samochodowych katalizatorów rozpadu ozonu marki Premair.

“Polska jest dla BASF atrakcyjna inwestycyjnie przede wszystkim ze wzgędu na jej centralne położenie w Europie i pozytywny rozwój gospodarczy. Obecna inwestycja pozwoli nam umocnić naszą pozycję na polskim rynku jako dostawcy innowacyjnych rozwiązań”, powiedział Dr Joachim Meyer, szef BASF na Europę Centralną.

Oprócz inwestycji w budowę nowej fabryki w Polsce BASF rozbudowuje i modernizuje obecnie również swoje zakłady produkcji katalizatorów w Nienburgu, w Niemczech. “Nowa fabryka uzupełni nasza produkcję w Europe i pozwoli na jej większe zróżnicowanie  geograficzne. Mając dwa tak duże zakłady produkcji katalizatorów w Europie będziemy w stanie zwiększyć wydajność naszych procesów produkcyjnych, spełnić oczekiwania naszych klientów i osiągnąć cele wzrostu, jakie sobie założyliśmy”, powiedział Xavier Susterac, Vice President, Mobile Emissions Catalysts Europa w BASF.

O Dziale Katalizatorów firmy BASF

Dział Katalizatorów firmy BASF jest światowym liderem w zakresie dostaw katalizatorów środowiskowych i przemysłowych. Grupa posiada ogromną wiedzę i doświadczenie w zakresie rozwoju technologii chroniących powietrze, którym oddychamy; produkcji paliw zasilających nasz świat i zapewnienia wydajnej produkcji szerokiej gamy chemikaliów, tworzyw sztucznych i innych produktów włącznie z zaawansowanymi materiałami akumulatorowymi. Wykorzystując nasze najlepsze w branży działy badań i rozwoju, pasję dla innowacji i dogłębną wiedzę z zakresu metali szlachetnych i nieszlachetnych, dział Katalizatorów firmy BASF rozwija unikalne rozwiązania, które przyczyniają się do sukcesów naszych klientów. Więcej informacji o dziale Katalizatorów firmy BASF w internecie pod adresem www.catalysts.basf.com.

BASF w Polsce

Przedstawicielstwo firmy BASF w Polsce otwarto w 1992 r. Obecnie firma zatrudnia w kraju około 280 pracowników, a w 2011 r. jej obroty w Polsce wyniosły 685 milionów euro. Na rynku polskim BASF sprzedaje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, lakiery oraz produkty chemii budowlanej. W Polsce działają trzy zakłady produkcyjne firmy BASF: dwa w Śremie w pobliżu Poznania (systemy poliuretanowe, produkty chemii budowlanej) i jeden w Myślenicach w pobliżu Krakowa (domieszki do betonu). Firma BASF dużo inwestuje w działalność związaną ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. W 2011 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie otwarto laboratorium chemiczne, którego BASF jest wyłącznym partnerem. Co roku odwiedza je około 6 000 dzieci (głównie klasy szkolne). W 2012 r. firma BASF prowadzi w polskich mediach kampanię wizerunkową pod hasłem: “Tworzymy chemię, która łączy”. Więcej informacji na www.basf.pl

O firmie BASF

BASF – The Chemical Company jest wiodącą firmą chemiczną na świecie. Firma BASF oferuje szeroki asortyment produktów: od chemikaliów przemysłowych, tworzyw sztucznych i środków ochrony roślin po ropę naftową i gaz. Łączymy sukces gospodarczy ze społeczną odpowiedzialnością biznesu i ochroną środowiska. Dzięki osiągnięciom naukowym i innowacjom w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, dajemy naszym klientom możliwość zaspokojenia aktualnych i przyszłych potrzeb społecznych. Nasze produkty i rozwiązania systemowe przyczyniają się do ochrony zasobów naturalnych, zapewnienia zdrowej żywności i poprawy jakości życia. To podsumowanie podkreśla cel naszej firmy: tworzymy chemię dla zrównoważonej przyszłości. W roku 2011 BASF odnotował sprzedaż na poziomie około 73,5 miliardów euro pod koniec roku zatrudniał ponad 111,000 pracowników. Akcje BASF notowane są na giełdach papierów wartościowych we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN).

Więcej informacji na www.basf.com


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.