25.11.2015
krasoń 162

Chroń rozsadę przed chorobami odglebowymi – Komunikat warzywniczy BCS


Cebula ozima

 • Mączniak rzekomy
  W całej Polsce istnieje duże zagrożenie mączniakiem rzekomym, jest to spowodowane sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi dla rozwoju patogenu. Zaleca się lustrowanie plantacji pod kontem mączniaka rzekomego. Interwencyjnie w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby – szarobiały nalot grzybni na blaszce liściowej (Fot.1) zaleca się wykonanie zabiegu ochrony preparatem:

  • Infinito 687,5 S.C. w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3 zabiegi tym środkiem.

  Zabiegi ochrony warto wykonać także profilaktycznie, na plantacjach na których nie ma aktualnie pierwszych objawów choroby. Zapewni to dobre zabezpieczenia plantacji przed chorobami grzybowymi w okresie spoczynku (zima).

 • Ochrona rozsady warzyw przed chorobami odglebowymi:Producenci pomidorów szklarniowych powinni pamiętać o zwróceniu szczególnej uwagi na zdrowotność rozsady warzyw. W produkcji rozsady występuje zagrożenie patogenami występującymi w podłożu:
  • Zgnilizna pierścieniowa powodowana przez Phytophthora nicotianae var. Parasitica,
  • Zgorzel siewek powodowany przez Pythium spp. i Phytophtora spp.
 • Pomidor lub ogórek na podłożu z wełny mineralnej
  • Profilaktycznie lub po zauważeniu pierwszych objawów zaleca się zastosowanie środka Previcur Energy 840 SL w stężeniu 0,015 %-0,03 % (15-30 ml środka w 100 litrach wody). Można także Previcur Energy 840 SL dozować poprzez system nawadniania kroplowego w dawce: 1-2 l środka na 25000 roślin. Podlewanie roślin wykonać 1-2 razy w odstępach, co 2-3 tygodnie.

  Jest to już ostatni komunikat warzywniczy w tym roku. Był to trudny sezon dla producentów warzyw gruntowych z powodu suszy obejmującej cały kraj. Anomalie pogodowe spowodowały nasilenie lub osłabienie występowania szkodników i chorób na poszczególnych plantacjach. Producenci warzyw kapustnych zmagali się z intensywnym nalotem mszyc, wciornastka tytoniowca oraz mączlika warzywnego nie mieli natomiast problemu z chorobami grzybowymi.

 • Źródło: Bayer CropScience Polska

Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.