13.08.2018
0X7A2957

Bielinek kapustnik. Kolejne pokolenie atakuje

Druga połowa lata to czas, w którym do ataku ruszają kolejne pokolenia szkodników upraw warzywnych. Zwalczanie bielinka kapustnika należy rozpocząć w przypadku, gdy znajdziemy 3-4 złoża jaj lub 10 gąsienic na 10 kolejnych roślinach.

Druga połowa lata to czas, w którym do ataku ruszają kolejne pokolenia szkodników upraw warzywnych. W sierpniu na polach warzyw kapustnych zauważyć można charakterystyczne białe motyle, oblatujące plantacje i przysiadające co chwilę na rosnących roślinach. Motyle te to dorosłe osobniki bielinka kapustnika, niezmiennie od lat stanowiące zagrożenie dla upraw kalafiora, kapust czy innych z rodziny kapustowatych.

Bielinek kapustnik (Pieris brassicae) to motyl dzienny o charakterystycznym kremowobiałym lub żółtawym odcieniu, osiągający 5-6 cm wielkości. Samice motyli łatwo rozpoznać po ciemnych kropkach na brzegach górnej pary skrzydeł. Mogą one złożyć do 500-600 niewielkich żółtawych i podłużnych jaj, po kilkadziesiąt w jednym skupisku, z których wylęgają się zielonkawe larwy. To właśnie larwy bielinka są najgroźniejsze dla uprawianych kapustnych. Samice I pokolenia składają jaja w maju i czerwcu. Z jaj tych wylęgają się gąsienice, które pracują na II pokolenie i po przepoczwarzeniu, jako dorosłe motyle dokonują oblotu w lipcu i sierpniu.

Bielinek kapustnik, owad dorosły


Gąsienice bielinka kapustnika

Gąsienice bielinka żerują gromadnie
Gąsienice bielinka kapustnika są żółto-zielone z czarnymi plamami i żerują zwykle gromadnie. Zaraz po wylęgu gąsienice ruszają na “żer”, wyjadając blaszkę liściową, pozostawiając jedynie nerwy. Wygłodniałe gąsienice pozostawiać mogą duże nieregularne dziury w liściach, a przy intensywnym występowaniu nawet gołożery. Kolejną wskazówką do rozpoznania pojawienia się gąsienic na naszych roślinach są spore ilości pozostawianych przez nie odchodów. Odchody gąsienic są ciemnozielone i grudkowate.

Kalafior z objawami żerowania gąsienic bielinka

W tym roku, panujące od dłuższego czasu upały nie sprzyjają silnemu występowaniu II pokolenia gąsienic bielinka, z powodu zasychania złożonych przez motyle jaj. Dlatego przed podjęciem decyzji o zwalczaniu szkodnika należy bezwzględnie zapoznać się z progiem szkodliwości dla tego gatunku. By wcześnie wykryć występowanie szkodnika należy systematycznie obserwować uprawy. Zwalczanie bielinka kapustnika należy rozpocząć w przypadku, gdy znajdziemy 3-4 złoża jaj lub 10 gąsienic na 10 kolejnych roślinach. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zwalczających różne stadia rozwojowe bielinka kapustnika. Do szczególnie skutecznych należą te zawierające substancje aktywne z grupy pyretroidów. Pamiętajmy jednak żeby nie stosować chemicznych środków ochrony roślin, jeśli szkodliwość gąsienic nie jest zbyt wysoka.

Emilia Majewska

Zdjęcia: E. Majewska, M. Bartczak

Kolejne pokolenie szkodników uszkadza warzywa – fot. 10.08.2018


Odchody gąsienic bielinka kapustnika są ciemnozielone


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.