04.12.2019
otwarcie b16

Broer BV  70 lat na rynku. 70 lat specjalizuje się, tworzy świat dymki

W 2019 roku firma  Broer BV (spółka  firmy Bejo Zaden) obchodzi zacny jubileusz, 70 lat specjalizuje się, tworzy świat dymki. W listopadzie w swoim zakładzie w miejscowości Creil w Holandii podczas uroczystego świętowania można było zwiedzić firmę Broer – najnowocześniejszy na świecie obiekt do przechowywania cebuli i przygotowania towaru do sprzedaży.

W 2019 roku firma  Broer BV (spółka  firmy Bejo Zaden) obchodzi zacny jubileusz, 70 lat specjalizuje się, tworzy świat dymki – m.in. testuje odmiany, wprowadza innowacje w agrotechnice produkcji, jest pionierem w stosowanej technologii przechowywania, sortowania czy logistyki produktu finalnego. Na światowych rynkach, w tym także w Polsce Broer, Bejo i De Groot en Slot to uznany producent i dostawca cebuli dymki, szalotki i czosnku.


Jubileusz firmy Broer BV zgromadził ponad 400 osób z branży


Agnieszka Perz, Siem Beers (z prawej) oraz Grzegorz Pastuszka

W listopadzie w swoim zakładzie w miejscowości Creil w Holandii (Broer BV ma dwa oddziały w Holandii, jeden w Andijk i jeden w Creil) podczas uroczystego świętowania, Dnia Otwartego można było zwiedzić firmę Broer – najnowocześniejszy na świecie obiekt do przechowywania cebuli i przygotowania towaru do sprzedaży – zobaczyć największy na świecie obiekt do suszenia kondensacyjnego cebuli dymki, a także chłodnie oraz urządzenia do obróbki cieplnej, sortowania i pakowania. Uroczyste świętowanie jubileuszu Broer, Bejo i De Groot en Slot obejmowało też sympozjum “Quality Inside Onion Symposium”, informacje z tej konferencji opublikujemy niebawem.

Broer dostarcza producentom kilkanaście tysięcy ton dymki

A teraz więcej wiadomości o Broer BV. Szefem, dyrektorem generalnym i sprzedaży jest Siem Beers a menedżer ds. produkcji i przetwarzania Henk Jonker.


Siem Beers – dyrektor Broer BV

Kto jest ciekaw na jakim areale firma produkuje cebulę dymkę? Podczas potkania informowano, że produkcja prowadzona jest aż na 500 ha, m.in. w Holandii, Anglii, Rosji, USA oraz w Hiszpanii. Na hektar wysiewa się od 80 do 100 kg nasion cebuli (w zależności od masy 1000 nasion). Odpowiada to aż 22 milionom nasion na hektar. Produkcja dymki nie jest łatwa. Ponieważ gęstość roślin jest bardzo duża, dużym wyzwaniem jest utrzymanie odpowiedniej zdrowotności łanu roślin. Ważne w uprawie jest równomierne rozmieszczenie nasion podczas siewu, gdyż daje to możliwość uzyskania jednolitej partii dymki. Uprawa na polu to tylko jeden z etapów całego procesu produkcji dymki. Po zbiorach (zbiór przeprowadzany jest w miesiącach od lipca do początku września) trafia ona do magazynów Broer – mogą one pomieścić aż 18 000 ton dymki.

Nowoczesny magazyn w Creil

W obiekcie w Creil, który zwiedzała grupa producentów i przedstawicieli branży z Polski, przechowuje się 16 000 ton towaru.

Osoby z Polski uczestniczące w sympozjum, zwiedzające nowoczesny zakład firmy Broer BV


Grzegorz Pastuszka (z prawej, Dyrektor Generalny Bejo Zaden Poland) oraz Łukasz Dulęba (reprezentant firmy Bejo Zaden Poland) prezentują dymkę odmiany Red Ray

Dymka składowana jest w skrzyniach paletowych mieszczących ok. 1 tony. W sumie budynki zaplecza magazynowego oraz sortowni zajmują w Creil aktualnie aż 1,8 ha. Towar dostarczony do zakładu z pola jest wstępnie sortowany i dosuszany – do tego celu wykorzystuje się suszarnię kondensacyjną – instalacja z pompą ciepła do suszenia, chłodzenia lub podgrzewania cebuli. Nie używa się grzejników gazowych, a jedynie elektryczne. Na tym etapie suszenia temperatura sięga 32 stopni C – utrzymywana jest przez 48 godzin, po czym powraca na poziom 20 stopni C. Po wysuszeniu dymka jest gotowa do długotrwałego przechowywania; towar jest przechowywany w temperaturze 5 stopni C.


Dymka  w nowoczesnej chłodni składowana jest w skrzyniach paletowych

Różne  odmiany, frakcje, opakowania

Dalszy etap pracy z dymką z danego sezonu, to bieżące realizowanie zamówień kontrahentów – m.in. sortowanie, wnikliwa kontrola parametrów jakości, pakowanie produktu. W miesiącach jesiennych dostawy do klientów realizowane są przez oddział z Andaijk a sezon dostaw z  Creil rozpoczyna się od stycznia i kończy w maju.

Przedstawiciel firmy Broer informował, że wydajność maszyn pozwala na przygotowanie w ciągu 1 godziny ok. 30 t dymki. W szczycie sezonu firma pracuje na dwie zmiany. Broer jest wyłącznym dostawcą dymki odmian Bejo/De Groot en Slot.

Dymka jest dostarczana do ponad 40 krajów. Firma oferuje dymkę konwencjonalną oraz do produkcji ekologicznej, dostępne są różne odmiany (np. Forum, Troy, Jetset, Hercules, Red Ray), różne frakcje wielkości (np. 10/17, 17/21 21/24 mm) oraz zróżnicowane opakowania (np. worek 20 kg, big-bag).

Mamy pełną identyfikowalność dostarczanych przesyłek. Dlatego możemy zaoferować ściśle kontrolowany, zdrowy produkt, uprawiany i kontrolowany zgodnie ze standardami i procedurami Naktuinbouw, uzupełniony systemem kontroli jakości Bejo. Na uwagę zasługuje marka Quality Inside, pod którą oferujemy dymkę najnowszych odmian Bejo / De Groot en Slot. Te odmiany wyróżniają się unikalną genetyką, wypracowaną w  wieloletnim programie hodowli cebuli tych firm. Dymka Quality Inside jest produkowana wyłącznie pod nadzorem  Broer BV – mówił Kamil Szulc z firmy Broer.


Kamil Szulc z firmy Broer omówił gościom z Polski proces produkcji dymki

Tekst i zdjęcia
dr inż. Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.