14.10.2019
IMG_4019

Brokuł Rijk Zwaan’a, nawozy Yara, insektycydy FMC, rozsada Grupy Mularski

11 października w gospodarstwie ogrodniczym Roberta Kozińskiego można było przyjrzeć się uprawie brokuła i zapoznać z najnowszymi rekomendacjami z zakresu doboru odmian, żywienia oraz ochrony roślin tego gatunku, podczas spotkania zorganizowanego przez firmy Rijk Zwaan, Yara, FMC oraz Grupę Mularski.

Robert Bartkowski przedstawił producentom nową w ofercie firmy Rijk Zwaan odmianę brokułu Larsson F1. Warto pamiętać, że jest to mieszaniec do uprawy na lato i jesień. Na polu Roberta Kozińskiego rośliny tej odmiany były silne, miały średnie ulistnienie i mocny system korzeniowy. Robert Bartkowski zwracał uwagę na silny wigor odmiany Larsson i związaną z tym wysoką tolerancję na suszę. Róże były o wyrównanym kształcie i intensywnie zielonym kolorze. Odmiana polecana jest zarówno na rynek warzyw świeżych jak i dla przetwórstwa. Na polu w miejscowości Płowki koło Radziejowa (Kujawy) rośliny nie miały odrostów czy też pustych wewnątrz głąbów.

Wojciech Kopeć z firmy Yara podpowiadał, jak efektywnie a przy tym z rozsądkiem kosztowym żywić brokuły. Firma do programu nawożenia roślin tego warzywa poleca użycie np.: YaraMila Complex, Unika Calcium, YaraLiva Nitrabor, nawozy z serii YaraTerra Kristalon, YaraVita Brassitrel Pro czy KristaLeaf Foto. W gospodarstwie Roberta Kozińskiego brokuł produkowany był w 100 procentach na nawozach firmy Yara, co przybyłym producentom pozwoliło ocenić ten kompleksowy program żywienia oparty o analizę gleby.

Marcin Żabowski z firmy FMC zwracał uwagę na nowe możliwości w walce ze szkodnikami na plantacjach warzyw. Omówił spektrum zwalczanych szkodników ssących jak i gryzących przez nową na rynku substancję czynną o nazwie cyjazypyr. Preparatem który zawiera tę substancję jest Verimark ? polecany do aplikacji podczas produkcji rozsady. Insektycyd w brokule zarejestrowany jest do zwalczania śmietki kapuścianej. Ponadto specjalista firmy FMC uwagę zwrócił na insektycyd Benevia 100 OD o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Jego substancją czynną jest cyjanotraniliprol, który na plantacjach brokułu sprawdza się przeciwko śmietce kapuścianej, piętnówce kapustnicy, tantnisiowi krzyżowiaczkowi oraz bielinkom.

Podczas spotkania przedstawiciel Grupy Mularski zaprezentował także ofertę rozsad warzyw i nowy produkt w firmie, Czarną kredę – nawóz wapniowy wysokoreaktywny z węglem organicznym pochodzący z najmłodszych złóż kredy jeziornej.

Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.