17.08.2018
39183676_312464576186629_1731326391036674048_n

Brokuł uszkodzony podczas zabiegu herbicydowego

Pomimo dostosowania się do wytycznych zawartych w etykiecie preparatu – użyciu zalecanej dawki herbicydu oraz wskazanej ilości wody po kilku dniach od zabiegu okazało się, że część roślin została uszkodzona. Dlaczego? Powodem problem techniczny.

Utrzymanie plantacji brokuła wolnej od chwastów, to jeden z czynników rzutujących na wielkość i jakość plonu. Zabiegi herbicydowe są możliwe przed założeniem plantacji oraz po posadzeniu i przyjęciu się rozsady; do 8 liści brokuła. Paleta herbicydów do stosowania w produkcji tego gatunku nie jest niestety duża.

W programie ochrony na sezon 2018 do zwalczania chwastów w brokule wskazany jest np. Stomp Aqua 455 CS, Lentagran 45 WP, Butisan Duo 400 EC. Na chwasty jednoliścienne: Agil-S oraz Zetrola 100 EC. Efekt końcowy zabiegu uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Niestety na własnej skórze przekonał się o tym fakcie jeden z producentów brokuła w powiecie lipnowskim na Kujawach. Pomimo dostosowania się do wytycznych zawartych w etykiecie herbicydu – m.in. użyciu zalecanej dawki preparatu Lentagran oraz wskazanej ilości wody po kilku dniach od zabiegu okazało się, że część roślin została uszkodzona.

Gospodarz z wieloletnim doświadczenie w produkcji tego warzywa oraz z dużą znajomością różnych herbicydów poszukiwał punktu, w którym popełniony został błąd. Wnikliwa analiza przeprowadzenia zabiegu i sprzętu pozwoliła znaleźć przyczynę uszkodzeń. Awaria mieszadła w opryskiwaczu sprawią niejednorodne przygotowanie cieczy roboczej w wyniku czego niektóre rośliny zostały znacznie uszkodzone, niektóre tylko w małym stopniu a część nie wykazywała żadnych objawów fitotoksyczności.

Marcin Bartczak

Zdjęcia: S. Przedzienkowski


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.