28.06.2018
s0

Brokułowo z Brudni na Kujawach

26 czerwca w Rodzinnym Gospodarstwie Państwa Zielińskich z Brudni na Kujawach firma Oerlemans Foods Polska wraz ze współorganizatorami – firmami: Syngenta, BioAgris, Grupą Producentów Rozsad Krasoń oraz Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie – zorganizowała Warsztaty Brokułowe.

Uczestników spotkania przywitali Paweł Kwiatkowski – Kierownik Działu Skupu i Kontraktacji Surowca Oerlemans Foods Polska, zakład Strzelno oraz Marek Zieliński – przedstawiciel firmy Syngenta na teren północnej Polski. Gospodarze spotkania zwrócili uwagę na aspekt jakości w produkcji brokułu – jest ona aktualnie priorytetem, dlatego też po pierwsze należy do uprawy wykorzystywać odmiany, które pozwolą tę oczekiwaną przez konsumentów jakość osiągnąć a po drugie wdrażać nowoczesne technologie produkcji, nawadnianie czy większe zagęszczenie roślin na jednostce powierzchni, bo to korzystnie wpływa na dochodowość tej uprawy – przekazywał Paweł Kwiatkowski. Marek Zieliński przedstawił na polu produkcyjnym odmianowe nowości na tle standardów. Wzrok wielu producentów przyciągała odmiana Batory F1. Warto pamiętać, że ten mieszaniec jest przydatny do uprawy na “świeży rynek” oraz dla przemysłu przetwórczego. Rekomendowany jest do uprawy z nasadzeń wiosennych oraz na zbiór od początku września. Odmiana dobrze reaguje na zwiększone zagęszczenie (40 000) zarówno w produkcji na potrzeby świeżego rynku jak i przemysłu. Ponadto pokazano m.in. Beany F1 czy będące pod numerami SG93733R F1 oraz D0002 F1. Przedstawiono także zalety brokułu wieloróżyczkowego – bardzo dobry smak oraz możliwość ograniczenia nakładów pracy – odmiany Monflor F1.

Wiele mówiono o tegorocznych problemach w produkcji brokułu. Na tych zagadnieniach skupili się Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, oddział w Zarzeczewie oraz Szymon Cieśliński z firmy BioAgris (przedstawiciel polecał m.in. XStress – który jest specjalistycznym nawozem dolistnym sformułowanym dla spowolnienia procesów przejrzewania owoców i warzyw, poprawiającym ich jakość zarówno w trakcie zbioru jaki i po zbiorach. Zawiera kombinacje mikroelementów kompleksowanych z glicyną w celu optymalnego ich pobrania przez roślinę).

Zainteresowani zakupem rozsady ze specjalistycznego gospodarstwa mogli podczas spotkania w Brudni zapoznać się z ofertą Grupy Producentów Rozsad Krasoń, który w zależności od potrzeb mogą dostarczyć rozsadę w paletach rozsadowych posiadających mniejsze lub większe pojedyncze komórki, wskazanej przez ogrodnika odmiany.

Na zakończenie spotkania miał miejsce pokaz mechanicznego różyczkowania brokułu w firmie Warzywa DiP w Brudni. Linia przy której pracowało ok. 30 osób w ciągu jednej godziny pozwalała na zróżyczkowanie aż ponad 5 ton róż brokułu.

Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.