16.01.2019
IMG_6305

Cebula zimująca piękna, ale rozhartowana. Stan plantacji 15. stycznia 2019 r.

Lustracje plantacji cebuli zimującej na Kujawach 15 stycznia pokazują, że aktualnie uprawy tego warzywa są bardzo ładne, a rośliny silnie zaawansowane we wzroście. Najbliższe tygodnie pokażą czy prognozowany spadek temperatury wystąpi. Oby nie poskutkował wybiciem roślin wiosną w pędy kwiatostanowe lub całkowitym zamieraniem cebuli, ponieważ ta jest aktualnie rozhartowana.

Sezon 2018/2019 w produkcji cebuli zimującej, to po znacznie niższych ogólnych plonach cebuli w naszym kraju i w Europie, ożywienie i zwiększenie areału w porównaniu z sezonem 2017/2018. Nadzieję na dobre przezimowanie roślin dawała długo utrzymująca się korzystna pogoda do rozwoju roślin jesienią. Brak mrozów i silnych wiatrów jesienią i zimą 2018 roku pozwolił cebuli wytworzyć silny system korzeniowy, ale także i dużą masę części nadziemnej. Kłopotliwa była ochrona roślin przed szkodnikami (wciornastkiem) oraz chorobami (głównie mączniakiem). Zdjęcia cebuli zimującej – odmiana Senshyu yellow nadesłane portalowi e-warzywnictwo.pl przez Pawła z okolic Inowrocławia obrazują, jak duża jest już cebula zimująca – ma kilkadziesiąt korzeni i kilka liści. Plantacja została założona 22 sierpnia 2018 r (wysiano 3 jednostki nasion na hektar).

Okazała jest także cebula zimująca odmiany Wolf u Adriana z Kujaw. Adrian nasiona wysiał 28 sierpnia. Część roślin jest zabezpieczona włókniną przed mrozami i silnym wiatrem.

Aktualnie cebula jest piękna, ale patrząc na system korzeniowy widać, że cały czas rośnie. W tej sytuacji producenci cebuli zimującej na Kujawach obawiają się silnych mrozów; szczególnie tych z silnym wiatrem. Podkreślają, że brak okrywy śnieżnej w połączeniu ze znacznym obniżeniem temperatury może skutkować wybiciem roślin wiosną w pędy kwiatostanowe lub całkowitym zamieraniem cebuli, ponieważ ta jest aktualnie rozhartowana.

Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.