20.04.2017
cebula zimujaca 2

Cebula zimująca w dobrej kondycji po zimie – stan plantacji 15. kwietnia br.

Areał cebuli zimującej uległ znacznemu zmniejszeniu w bieżącym sezonie (2016/17). Nasza sonda w terenie pokazuje, że rośliny w Wielkopolsce dobrze przetrwały zimę. Nieco gorzej jest na Kujawach. Może to pozwolić zarobić na tym warzywie, pomimo że cebula w łusce aktualnie jest w dramatycznie niskiej cenie!

Produkcja cebuli zimującej w naszym kraju przyjęła się w wielu rejonach Polski. Niestety ostatnie lata ze względu m.in. na trudności z przetrwaniem roślin trudnych warunków zimowo-wiosennych wskazują na odwrót, a na pewno na wyhamowanie produkcji cebuli w tej technologii. Większym zainteresowaniem cieszy się natomiast uprawa cebuli zimującej z dymki oraz uprawa cebuli z rozsady.

Bieżący sezon to znaczne ograniczenie areału cebuli zimującej, ale jak pokazują lustracje plantacji W Wielkopolsce bardzo dobra kondycja roślin po zimie. Sygnały z Kujaw także wskazują na dość dobrą obsadę cebuli na plantacjach, choć są i takie, które ze względu na brak okrywy śnieżnej uległy całkowitemu zniszczeniu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wielkopolskiej plantacji, na której rosną dwie odmiany Swift oraz Wolf F1. Obie mają duży wigor, szczypior jest zdrowy choć z objawami zasychania wierzchołków, system korzeniowy jest bardzo mocno rozwinięty, niebawem rozpocznie się formowanie główki.

Green


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.