27.07.2019
otwarcie

Cenne wiadomości z Pomidorowych Warsztatów w Płaskocinie

Firma BASF Polska (właściciel marki Nunhems) wspólnie ze Zrzeszeniem Plantatorów Owoców i Warzyw w Łowiczu zorganizowała Pomidorowe Warsztaty Polowe w ramach projektu edukacyjnego Agro Akademia BASF. Odbyły się one 23 lipca na polu produkcyjnym Anny i Waldemara Kołodziejskich w Płaskocinie pod Łowiczem. Partnerami wydarzenia były firmy: Adob, Hazera, HM.Clause i Grupa Producentów Rozsad Krasoń.

Anna i Waldemar Kołodziejscy wraz z synem Danielem prowadzą 33-hektarowe gospodarstwo, w którym zajmują się hodowlą krów mlecznych oraz uprawą warzyw (pomidory, buraki ćwikłowe) i truskawek. W tym roku uprawiają pomidory gruntowe na areale 6 ha.

Na potrzeby projektu Agro Akademia BASF producenci przygotowali kolekcję 12 odmian pomidora na poletku z nawadnianiem kroplowym. Rozsadę dostarczoną przez Grupę Producentów Rozsad Krasoń posadzono 20 maja. Nawożenie prowadzono w oparciu o wyniki analizy gleby. Oprócz podstawowych nawozów doglebowych rośliny odżywiane były dolistnie nawozami mikroelementowymi. Ochrona przeciw chwastom, chorobom i szkodnikom realizowana jest z wykorzystaniem m.in. produktów firmy BASF. W tym sezonie na plantacji stosowano już m.in. Cabrio Duo 112 EC i najnowszy fungicyd tego koncernu chemicznego – Dagonis.

Bez wody ani rusz

Jak podkreślił Ireneusz Znyk, prezes Zrzeszenia Plantatorów Owoców i Warzyw w Łowiczu, warto uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych, gdyż każda wiedza zaprocentuje. Prezes stowarzyszenia producentów mówił o głównych problemach w bieżącym sezonie, do których zaliczył m.in. niedobory wody. ” Każdy sezon jest inny, w tym roku roślinom daje się we znaki susza. Rozkład opadów na terenie powiatu łowickiego jak dotąd jest bardzo zróżnicowany, w niektórych rejonach na nienawadnianych plantacjach można spodziewać się dużego spadku plonów. Uprawa pomidorów gruntowych bez nawadniania obarczona jest obecnie dużym ryzykiem. Dlatego warto inwestować w instalacje nawadniające. Choć to kosztowna inwestycja, szybko się zwróci ” przekonywał I. Znyk.

Grunt to dobra rozsada

Rozsadę pomidora gruntowego do tegorocznej uprawy zamówiono w Grupie Producentów Rozsad Krasoń i najlepszą rekomendacją tej firmy była pozytywna opinia plantatorów, potwierdzająca wysoką jakość dostarczonych sadzonek. Krzysztof Kucharski reprezentujący na spotkaniu Grupę Krasoń zaprezentował ofertę tego producenta rozsad, poinformował o nowoczesnych technologiach stosowanych w ich produkcji oraz o rozwoju przedsiębiorstwa, które w bieżącym roku powiększy się o nowy zakład produkcyjny w trzeciej już lokalizacji – w Kisielach, gdzie w tym roku zostanie oddane do użytku 4 ha nowoczesnych szklarni wraz z hartownikiem.

Jakie odmiany?

W kolekcji zaprezentowano odmiany pochodzące z trzech firm nasiennych – Nunhems (marka należąca do firmy BASF) oraz Hazera i HM.Clause – które już niedługo będą oferowały nasiona warzyw pod wspólnym szyldem. Izabela Lagierska reprezentująca markę Nunhems zwróciła uwagę na dwie odmiany: Guadivię – dobrze znaną producentom, bardzo wczesną odmianę o wysokim potencjale plonotwórczym, przeznaczoną do zbioru kombajnowego i Red Sky – odmianę bezsokową, w typie full flesh, bardzo cenną ze względu na parametry owoców, które idealnie nadają się do przetwarzania po obraniu ze skórki (np. produkcja mrożonej kostki, konserwowanie w puszkach). Red Sky jest późniejsza od Guadivii i również przystosowana do zbioru kombajnowego.

Michał Lewandowski z firmy Hazera także zaprezentował odmianę w typie full flesh – Everton. Jak przekazał, to stosunkowo nowa odmiana z włoskiej hodowli ISI Sementi, cechująca się wysoką jakością owoców po przetworzeniu i dużą zdrowotnością roślin. Nadaje się zarówno do zbioru ręcznego, jak i mechanicznego. Nieco wcześniejszą propozycją jest dobrze znana i sprawdzona w rejonie Łowicza odmiana Scooter. Jej owoce po zbiorze ręcznym z powodzeniem można oferować na rynku warzyw świeżych. Z kolei z odmian typowych do zbioru kombajnowego interesującymi pozycjami są wysokoplonująca odmiana Edimar i bardzo wczesna kreacja Jet.

Z oferty firmy HM. Clause w kolekcji pokazano znane odmiany, m.in. Pegaso – wczesną kreację, wyróżniającą się plennością, o dużych owocach przydatnych do produkcji mrożonej kostki, cechujących się wysokim udziałem cukrów w skali Brix.

Michał Taraska reprezentujący tego hodowcę wspominał ponadto o firmowym hicie – odmianie Pietrarossa o cechach wybitnie predysponujących owoce do przemysłu przetwórczego (przydatność do zbioru mechanicznego, twardość, jednolite wybarwienie, wysoki udział cukrów). Natomiast Dorota Wielgat przedstawiła dwie nowe odmiany z portfolio tego hodowcy – Zeplin i C317. Obie są połączeniem bardzo dobrego plonu i wartości użytkowej owoców (m.in. wysoki udział cukrów w skali Brix).

Chelaty w żywieniu roślin

Tegoroczne problemy z niedoborem wody na plantacjach pomidorów przekładają się na problemy z pobieraniem składników pokarmowych i właściwym odżywieniem roślin. Włodzimierz Prus z firmy Adob rekomendował pozakorzeniowe odżywienie roślin z użyciem krystalicznych nawozów dolistnych z linii Adob ProFit. Te wieloskładnikowe nawozy zawierają komplet makro- i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, w tym niezwykle ważne dla pomidora pierwiastki śladowe – żelazo i mangan. Wszystkie mikroelementy są schelatowane, co zapewnia ich stabilność i dostępność dla roślin. W tym sezonie przydać się może ponadto nawóz Ca IDHA. To jednoskładnikowy nawóz uzupełniający niedobory wapnia – pierwiastka, który nie przemieszcza się w roślinie i którego braki szybko objawiają się w postaci suchej zgnilizny wierzchołkowej owoców. Nawóz dostarcza wapń w łatwo przyswajalnej i szybko działającej postaci chelatu IDHA. Preparat jest przeznaczony do stosowania dolistnego i fertygacji, można go użyć łącznie ze środkami ochrony roślin.

Ochrona przed patogenami

Marcin Niedobylski z firmy AgroSpec mówił o zwalczaniu patogenów grzybowych i bakteryjnych pomidorów gruntowych, podkreślając konieczność rotacji substancji aktywnych. Doradca mówił m.in. o tym, jak dobierać i łączyć w programy ochrony substancje aktywne przeciwko najgroźniejszym patogenom pomidora zagrażającym plantacjom, do których w obecnym sezonie zaliczył alternariozę i zarazę ziemniaka. Zachęcał do tworzenia własnych programów ochrony i łączenia rożnych substancji aktywnych w celu poszerzania spektrum działania zabiegów.

Podkreślił, że w efektywności ochrony decyduje szereg czynników. Podstawową rolę odgrywa regularna lustracja plantacji pod kątem występowania objawów chorób i szkodników, która pozwala na wykonanie zabiegów w odpowiednim terminie. O skuteczności działania zastosowanych środków decyduje także właściwa technika wykonania zabiegów ochrony – m.in. odpowiednia ilość wody, pokrycie roślin cieczą roboczą oraz warunki atmosferyczne w trakcie zabiegu, które często mają decydujący wpływ na to, czy preparat zadziała. Aby uniknąć przekroczenia niedozwolonych substancji w owocach, należy przestrzegać terminów i dawek zastosowanych preparatów oraz okresów karencji – mówił Marcin Niedobylski.

Nowości produktowe

Maciej Wita z firmy BASF omówił najnowszy produkt tego przedsiębiorstwa – fungicyd Dagonis. Preparat zawiera dwie, działające synergicznie substancje aktywne – znany difenokonzol i nową, innowacyjną substancję czynną Xemium. W pomidorze zarejestrowany jest do ochrony przed alternariozą (1 l/ha) i mączniakiem prawdziwym (0,6 l/ha). Główne zalety produktu, to krótki okres karencji i brak pozostałości, a także łatwość użycia i dobra mieszalność z wieloma innymi środkami ochrony roślin.

Drugą nowością w ofercie firmy BASF jest folia biodegradowalna do ściółkowania plantacji. Jest ona wytworzona w 85% ze skrobi kukurydzianej i cechuje się pełną biodegradowalnością, dzięki czemu po sezonie zastosowania nie trzeba jej zbierać z pola.

Po zakończeniu sezonu folię należy rozdrobnić, np. agregatem talerzowym. Jest to ciekawa alternatywa dla folii z tworzyw sztucznych, która rozwiązuje problem dotyczący utylizacji plastikowych odpadów rolniczych.

Anna Maciejuk


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.