15.01.2020
warzywa-skrzynska

Ceny skupu wielu warzyw na niższym poziomie niż przed rokiem

GUS pod koniec grudnia?19 skorygował w górę szacunki krajowych zbiorów warzyw w 2019 z -8% r/r, szacowanych we wrześniu, do -6% r/r. Mimo spadku, ceny skupu większości warzyw (m.in. cebula, kapusta, pietruszka) kształtują się na niższym poziomie niż przed rokiem, wskazując na silniejsze oddziaływanie rynku zagranicznego na notowania krajowe ? poinformowano w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

W niektórych przypadkach obniżki dotychczas nie mają odzwierciedlenia w spadkach cen detalicznych. Z danych GUS wynika, że ceny detaliczne cebuli w listopadzie?19 wzrosły o blisko 19% r/r przy spadkach cen skupu o 41% r/r oraz obniżek w hurcie o 10% r/r.

Większy niż oczekiwano wcześniej będzie natomiast spadek krajowych zbiorów ziemniaków ?13% r/r do 6,5 mln t (we wrześniu spadek szacowano na 11% r/r). Ich produkcja ukształtuje się tym samym na poziomie najniższym od 2015. Jednocześnie będzie to drugi najgorszy pod względem produkcyjnym rok w historii dostępnych danych (od 1961) o wielkości produkcji w Polsce. Znaczący spadek zbiorów uzasadnia obserwowane podwyżki cen ziemniaków (+58% r/r średnio w grudniu?19 w przypadku cen skupu, za IERiGŻ), mimo wzrostu ich zbiorów w pozostałych krajach UE.

Agro Nawigator Banku PKO BPPoleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.