25.10.2014
20140926_142233_resized

Ceny warzyw i owoców na stabilnym poziomie

Ciepła pogoda sprzyjała produkcji warzyw pod osłonami. W drugiej połowie października ich ceny nie zmieniły się. Wzrosły jedynie ceny pomidorów i ogórków, te ostatnie i tak nadal są tańsze niż rok temu – poinformowała rzeczniczka rynku hurtowego Małgorzata Skoczewska.

Ogórki gruntowe w ofercie hurtowej kosztują średnio około 4,5 zł za kilogram czyli o 10 proc. mniej niż rok temu. Ogórki szklarniowe są droższe, w hurcie ich cena wynosi 6-7 zł za kg. Stąd pojawiły się pierwsze partie tych warzyw z importu. Ogórki hiszpańskie są w cenie około 5,5 zł/kg.

Można też kupić importowaną paprykę, ale jest ona droższa niż krajowa. Polska papryka kosztuje 3- 4,5 zł za kg, importowana – to wydatek rzędu 5 zł za kg. Należy jednak liczyć się, ż tym, że chłodniejsze dni mogą przynieść spadek dostaw warzyw krajowej produkcji.

Duże nasadzenia kalafiorów wpłynęły na znaczną ich podaż i wyjątkowo niskie ceny. Na rynku w Broniszach cena sztuki waha się od 1-1,5 zł tj. o 70 proc. mniej niż przed rokiem. Natomiast pomidory spod osłon, w drugiej dekadzie października, były o 1/3 droższe niż rok temu. Opakowanie 6 kilogramów (pomidory zwykłe) sprzedawane jest w cenie 20-25 zł, malinowe kosztują od 28 zł do 38zł w zależności od wielkości owoców.

W porównaniu z cenami sprzed roku, warzywa są znacznie tańsze, jedynie bakłażany są w tym roku o 25 proc. droższe, trzeba za nie zapłacić w hurcie 5 zł/kg. Nadal utrzymują się stabilne, ale niskie ceny cebuli, kapusty i ziemniaków. Cebula sprzedawana jest za ok. 43 groszy za kilogram; kapusta po 5 zł za 20 kilogramowy worek lub 1 zł za sztukę; cena ziemniaków waha się od 25 do 45 groszy za kilogram.

Źródło: bronisze


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.