22.01.2019
1

Ceny ziemniaków i stan bulw w przechowalniach
W przechowalniach kontrolowanych ziemniaki nadal leżą bez większych ubytków, a więc całkiem nieźle. Trudniejsze zadanie stało przed producentami, którzy ziemniaki zdecydowali się przechowywać w mniej profesjonalnych obiektach.

Producenci, którzy zdecydowali się przechować ziemniaki do nowego roku, mogą być zadowoleni. Przyzwoita cena ziemniaków dla wielu nie jest jednak zaskoczeniem. Jest to skutek wyjątkowo trudnego sezonu 2018. Upalne lato, w wielu rejonach kraju ze skrajnie niską sumą opadów, znacznie przyspieszyło jesienne wykopki. Wielu doświadczonych producentów nie zdecydowało się na przechowywanie, tym bardziej że jesienne ceny ziemniaków również nie należały do najniższych, a i popyt przy tym nie malał. W styczniu 2019 r. na rynku hurtowym w Broniszach średnia cena 1 kg ziemniaków kształtowała się na poziomie ok. 1,48 zł, na rynku Zjazdowa (Łódź)  0,93 zł/kg, na rynku Targ Piast (Wrocław)  1,10 zł/kg a na lubelskim rynku Elizówka trzeba było zapłacić 1,20 zł/kg.

Na plantacjach nienawadnianych bulwy pod krzakiem były mniejsze i było ich mniej, czego powodem były długotrwale utrzymujące się wysokie temperatury w czasie tuberyzacji i wzrostu bulw. Z kolei na deszczowanych plantacjach intensywnie rozwijały się choroby, zmniejszając wartość przechowalniczą ziemniaków.

Jak przechowują się zeszłoroczne bulwy? W przechowalniach kontrolowanych ziemniaki nadal leżą bez większych ubytków, a więc całkiem nieźle. Trudniejsze zadanie stało przed producentami, którzy ziemniaki zdecydowali się przechowywać w mniej profesjonalnych obiektach; w piwnicach lub garażach. Bardzo łagodna, jak dotąd zima znacznie utrudniła im utrzymanie odpowiedniej temperatury, skutkiem czego w wielu takich obiektach bulwy puszczają już kiełki.

Emilia Majewska


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.