07.08.2014
warzywa_kapusta

Zdjęcia: Fotolia

Co na rosyjskiej czarnej liście? Wszystkie produkty rolne z USA, owoce i warzywa z UE

Wśród towarów, które zostaną objęte zakazem importu przez Rosję znajdą się wszystkie amerykańskie produkty rolne oraz wszystkie pochodzące z Unii Europejskiej owoce i warzywa – podała agencja RIA Novosti. Kolejne pozycje mają być znane w ciągu najbliższych dni. Służby prasowe Kremla podają, że zakaz nie obejmie wina i żywności dla niemowląt.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał w środę dekret, który zakazuje lub ogranicza wwóz do Rosji “niektórych produktów rolnych, surowców i artykułów spożywczych” z krajów, które wprowadziły sankcje przeciwko FR lub przyłączyły się do nich. Obostrzenia mają obowiązywać rok. Ostateczną listę zakazanych towarów ma przygotować rząd.

Na razie wiadomo, że znaleźć się na niej mają wszystkie amerykańskie produkty rolne oraz wszystkie pochodzące z Unii Europejskiej owoce i warzywa. Poinformowali o tym agencję RIA Novosti przedstawiciele Rossielchoznadzoru, czyli rosyjskiej służby weterynaryjnej.

Bez wina

Wiadomo też, że na liście produktów, które będą objęte zakazem nie znajdą się wino i żywność dla niemowląt – o tym poinformowali przedstawiciele służb prasowych Kremla.

Rosyjskie media nieoficjalnie podawały wcześniej, że na liście zakazanych produktów mogą znaleźć się także m.in.: greckie oliwki, australijska wołowina, niemieckie piwa, francuskie wina, holenderskie sery oraz amerykańska whiskey.

Silne więzi

Rosja jest mocno uzależniona od importowanej żywności, głównie z Zachodu, zwłaszcza w największych miastach, jak Moskwa i Petersburg. Kraje UE są najważniejszym partnerem handlowym Rosji, a towary z UE wynoszą 41 proc. całego importu. Według Reutersa Rosja w zeszłym roku importowała z państw UE i USA towary żywnościowe o wartości 43 mld dolarów.

Moskwa liczy, że miejsce europejskiej żywności zajmą towary z Chin, Turcji, Brazylii i innych krajów, które nie nałożyły sankcji na Rosję. Swoją pomoc zaoferował już np. Brazylia, która chce eksportować do Rosji mięso drobiowe.

Źródło: tvn24.bis


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.