IMG_6583

Kapusta wczesna już powschodziła w okolicy Łęczycy

Sezon produkcji kapusty wczesnej już rozpoczęty w łęczyckim zagłębiu produkcyjnym.

Przeczytaj całość
Miroslaw_Jablonski_Prezes_Marek_Luczak_SYNGENTA_POLSKA2

Syngenta sponsorem Mirosława Jabłońskiego

Syngenta będzie głównym sponsorem Mirosława Jabłońskiego w sezonie żużlowym 2020. Wychowanek Startu Gniezno w przyszłym roku będzie reprezentował barwy I-ligowego Orła Łódź.

Przeczytaj całość
20191218_101824

Jest już wyszukiwarka środków ochrony roślin

Resort rolnictwa uruchomił nową wersję wyszukiwarki środków ochrony roślin. Ta wiadomość z pewnością ucieszy wielu rolników, bo przez prawie rok wyszukiwarka nie działała.

Przeczytaj całość
arek i Johan

Agrarada obchodzi 20-lecie istnienia. Gratulujemy!

Agrarada świętuje 20 lat istnienia. Firma z siedzibą w południowo-zachodniej części Polski, w pobliżu Wrocławia, została założona 15 grudnia 1999 roku.

Przeczytaj całość
rolnik

W Polsce rolnictwo opłaca się od 50 hektarów

Roczny dochód gospodarstw, które prowadzą rachunkowość, od 2003 roku nie przekroczył 43,5 tys. zł. Rolnicy są rozproszeni, więc dużo płacą za środki produkcji.

Przeczytaj całość
frytki

USA: Brakuje ziemniaków na frytki

Przetwórcy ziemniaków z USA i Kanady mają problemy z dostawami surowca do produkcji frytek. To skutek szkód w uprawach spowodowanych przez złą pogodę.

Przeczytaj całość
uczestnicy spotania

Jak zapobiegać więdnięciu papryki? Odpowiedzi na to pytanie przedstawiano na szkoleniu w Klwowie

Firma Enza Zaden wraz ze współorganizatorami zorganizowała 5 grudnia w Klwowie szkolenie przeznaczone dla producentów papryki w tunelach foliowych.

Przeczytaj całość
IMG_6061

Wojtek o cebulowym wyniku w 2019 z dopingiem Elite Onion Club

Sezon 2019 był bardzo trudnym sezonem, m.in. na występującą w naszym rejonie i w całej Polsce suszę, sprawiło to nam wiele problemów w produkcji cebuli, jednakże uzyskaliśmy zadowalający plon – mówi Wojciech Dubas z Białej Kopiec.

Przeczytaj całość
safe_image.php

Lidl rozpakowuje kolejne warzywa bio. Sieć wprowadza innowacyjne znakowanie naturalnym światłem

Bez opakowania, bez papieru, bez tuszu i kleju, tylko sam produkt – taka forma sprzedaży BIO warzyw i owoców jest możliwa.

Przeczytaj całość
Image-1

ADOB po raz kolejny liderem rynku nawozów dolistnych!

Jak wynika z badań wykonanych przez agencję badawczą Kynetec nawozy dolistne firmy ADOB były w minionym sezonie ponownie produktami, po które rolnicy i ogrodnicy sięgali najczęściej. Powierzchnia (SDV) na której zastosowano w Polsce nawozy ADOB wyniosła ponad 2 miliony hektarów.

Przeczytaj całość
otwarcie b16

Broer BV 70 lat na rynku. 70 lat specjalizuje się, tworzy świat dymki

W 2019 roku firma Broer BV (spółka firmy Bejo Zaden) obchodzi zacny jubileusz, 70 lat specjalizuje się, tworzy świat dymki. W listopadzie w swoim zakładzie w miejscowości Creil w Holandii podczas uroczystego świętowania można było zwiedzić firmę Broer ? najnowocześniejszy na świecie obiekt do przechowywania cebuli i przygotowania towaru do sprzedaży.

Przeczytaj całość
0X7A8301

Sięgnij po maksymalne korzyści w uprawie papryki!

Maximinus – ekspresowa wczesność i wybarwienie – przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się czemu tak wielu producentów wybiera Maximinusa.

Przeczytaj całość
IMG_5967

Cracovia Horti 2020

Zapraszamy na konferencję warzywnicza Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, al. 29 Listopada 46 w Krakowie. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia br.

Przeczytaj całość
mlody_rolnik

Niemiecki rynek otwiera się na Ukraińców

Szacuje się, że może to spowodować odpływ nawet 500 tys. ukraińskich pracowników z Polski, chociaż aż 70 proc. z nich jest zadowolonych z pracy w Polsce. Wśród kluczowych zalet wymieniają m.in. bliskość językową i kulturową.

Przeczytaj całość
ziemniaki1

Wysokie ceny ziemniaków

Tegoroczne zbiory ziemniaków nie należały do zbyt udanych. Mimo większego areału uprawy – 310 tys. hektarów – zbiory są o 11 proc. niższe. Eksperci szacują, że wyniosą niewiele ponad 6,5 mln ton. Dlatego ceny ziemniaków są wysokie.

Przeczytaj całość
IMG_5089

O porach pod Łęczycą

Spotkanie, zorganizowane przez firmy Enza Zaden, Yara Poland, Piobar i Biocont, spotkało się z dużym zainteresowaniem ogrodników z Polski centralnej, którzy przybyli, aby obejrzeć nowe odmiany oraz pokazy kombajnowego zbioru i czyszczenia porów, a także wysłuchać zaleceń nawożenia i ochrony roślin tego gatunku.

Przeczytaj całość
0X7A8690

Cebula stan rynkowy. Tygodniowo importowaliśmy 250 TIRów cebuli

Prognozuje się, że polskiej cebuli zabraknie, a w pierwszej połowie 2020 będzie to silniej odczuwalne. Aktualnie na rynku część towaru nadaje się do pilnego przerobienia.

Przeczytaj całość
ursus

Ursus z tymczasowym prezesem. Ryszard Matkowski trafił do zarządu

Ryszard Matkowski uzupełnił skład zarządu Ursusa. Tymczasowo będzie pełnił rolę prezesa po tym, jak z tej funkcji na początku tygodnia zrezygnował Arkadiusz Miętkiewicz.

Przeczytaj całość
dyrektywa-azotanowa-moze-narazic-rolnikow-na-ogromne-straty-81ce

Wyższe kary za nieprzestrzeganie programu azotanowego w 2020 roku

Ponad 3 tysiące złotych kary za złe przechowywanie obornika i ponad 2 tysiące złotych za nieprawidłowe stosowanie nawozów. Takie sankcje nakłada ministerstwo gospodarki morskiej na tych rolników, którzy nie będą przestrzegać zasad programu azotanowego w 2020 roku.

Przeczytaj całość
rozsada-700x525

Pomyśl o rozsadzie – ważne czynniki w produkcji

Produkcja rozsad warzyw jest niezwykle ważną operacją. Jeśli rolnicy nie stosują wysokiej jakości, zdrowych i energicznych sadzonek, nie są w stanie osiągnąć wysokiego potencjału plonowania.

Przeczytaj całość
Pomidory są wiodącym gatunkiem w UE.

Bronisze: w handlu coraz większa oferta warzyw importowanych

W pierwszym tygodniu listopada skokowo zdrożały pomidory krajowe do poziomu 5-6 zł/kg za czerwone i 6-8 zł/kg za malinowe. Lada chwila pojawi się w znaczących ilościach import z Hiszpanii.

Przeczytaj całość
indeks

Kołodziejczak, AgroUnia: Usiądziemy do stołu z sieciami handlowymi

Usiądziemy do wspólnego stołu z przedstawicielami marketów i zastanowimy się jak rozwiązać sytuacje oszukiwania klientów, bo według mnie nie są to sytuacje przypadkowe.

Przeczytaj całość
Amino Ultra2

Rewolucja na rynku nawozów mikroelementowych

Mamy do czynienia z coraz gorszymi warunkami do ich aplikacji, krótkimi oknami zabiegowymi, a wymagania nowych, wysokoplennych odmian pod względem zapotrzebowania na mikroelementy są coraz wyższe.

Przeczytaj całość
IMG_5007

Glassica – sałata lodowa wybierana przez najlepszych

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym przedstawione są szczegóły produkcji sałaty lodowej w firmie Primavega.

Przeczytaj całość
cebula holand1

65 procent wyższe plony cebuli, 24 procent wyższy plon ziemniaków. Burak ustąpił pola cebuli i ziemniakom

53 tony cebuli z hektara – jest to o 50 procent więcej niż plon uzyskany z hektara w 2018 r. 49,3 tony ziemniaków z hektara – wydajność 20 procent wyższa niż w 2018 r. Tak przedstawiają się najnowsze holenderskie szacunki zbiorów płodów rolnych w Holandii.

Przeczytaj całość
IMG_6459

Udane dni z Hazerą świetna platforma dla całego łańcucha dostaw świeżych produktów

W tym roku Hazera zaproponowała nową koncepcję dla Dni Otwartych, które tradycyjnie odbywają się w Holandii w 39 tygodniu roku i nazwała je The Hazera Experience Days, czyli Dni Otwarte – Doświadczaj Produktów Hazery.

Przeczytaj całość
papryka-i-pomidor-doswiadczenia-8-696x464

Prawidłowe przygotowanie rozsady, podstawą przyszłego plonowania

Prawidłowo przygotowana rozsada papryki, pomidora, sałaty, kapusty pekińskiej, kapusty głowiastej białej dobrze znosi stres przesadzania, szybko podejmuje wzrost po posadzeniu na miejsce stałe, do tunelu czy szklarni, szybko ukorzenia się w glebie i dynamicznie buduje masę zieloną.

Przeczytaj całość
ziemniaki1

Zbiory unijnych ziemniaków

Po tygodniach upałów i suchej pogody na przeważającym obszarze północnej Europy, na przełomie września i października wystąpiły intensywne opady deszczu zatrzymując zbiory. Deszcz nie doprowadzi do dużego wzrostu roślin, gdyż większość roślin została wypalona, ale powinien zmiękczyć gleby i ułatwić wykopki.

Przeczytaj całość
IMG_4497

Ceny warzyw na giełdzie Bronisze – z pierwszej ręki – 24 października

Czwartek, to dzień w którym jest wzmożony ruch na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach. Jak wyceniano dziś, tj. 24 października niektóre warzywa. Poniżej przedstawiamy ceny z pierwszej ręki.

Przeczytaj całość
ziemia

Podatek rolny do góry

GUS podał średnią cenę skupu żyta. Kwota ta będzie stanowić podstawę do obliczenia podatku za 2020 roku. Będzie on wyższy niż rok temu.

Przeczytaj całość
IMG_4428

GUS: Wzrost cen ziemniaków

Najbardziej zdrożały ziemniaki: na targowiskach ich cena była o 111 procent wyższa niż rok temu.

Przeczytaj całość
IMG_4406

Nowy wiroid stwierdzony na ziemniaku oraz pluskwiak porażający ok. 100 gatunków roślin

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w raporcie nr 12 z 18 października br. wskazuje nowy patogen ziemniaka oraz pluskwiaka porażającego ok. 100 gatunków roślin, w tym warzywa i kukurydzę.

Przeczytaj całość
0X7A8236

Dzień selerowy koło Kalisza. Z podpowiedziami na jakich produktach oprzeć strategię produkcji

Wyrównana, dobrej jakości rozsada, odmiana mieszańcowa, żywienie na bazie analizy gleby, ochrona w oparciu o sygnalizację = wysoki dobrej jakości plon selera. Taki efekt w tym sezonie uzyskano w gospodarstwie Bogumiła Cierniaka, gdzie 13 października zorganizowano ?Dzień selerowy?.

Przeczytaj całość
IMG_4019

Brokuł Rijk Zwaan’a, nawozy Yara, insektycydy FMC, rozsada Grupy Mularski

11 października w gospodarstwie ogrodniczym Roberta Kozińskiego można było przyjrzeć się uprawie brokuła i zapoznać z najnowszymi rekomendacjami z zakresu doboru odmian, żywienia oraz ochrony roślin tego gatunku, podczas spotkania zorganizowanego przez firmy Rijk Zwaan, Yara, FMC oraz Grupę Mularski.

Przeczytaj całość
amino ultra foto

AMINO ULTRA – nawozy nowych wyzwań. Polecane producentom warzyw

W odpowiedzi na potrzeby rolników i nowe wyzwania firma Intermag wprowadziła na rynek serię nawozów mikroelementowych Amino Ultra. Jest to grupa produktów zawierających kluczowe dla roślin składniki odżywcze: żelazo, mangan, cynk i miedź, a ich przewagą jest ultraszybka przyswajalność.

Przeczytaj całość
IMG_3643

Karolina Frąckowiak nowym Prezesem Yara Poland. Gratulujemy!

Mamy przyjemność poinformować, że Pani dr inż. Karolina Frąckowiak z dniem 1 października 2019 objęła stanowisko Commercial Director East and Southeast Europe. Ponadto Pani doktor z dniem 10.10.2019 r. została Prezes Zarządu Yara Poland Sp. z o.o.

Przeczytaj całość
IMG_0023

Brokuł, kalafior, Enza Zaden, Intermag, Azelis oraz Grupa Producentów Rozsad Krasoń w brukach Unisławskich

W niedzielne popołudnie, odbyły się Dni kalafiora w Brukach Unisławskich w gospodarstwie Michała Straszewskiego, zorganizowane przez firmy Enza Zaden, Intermag, Azelis oraz Grupa Producentów Rozsad Krasoń.

Przeczytaj całość
seminis bruki

16 ton różyczki brokułu z odmiany Titanium a może być więcej…

… z uprawy nowego mieszańca SVBL0273 F1, aktualnie wdrażanego na naszym rynku – informował Radosław Grabowski z firmy Bayer, podczas spotkania zorganizowanego w gospodarstwie Wiolety i Krzysztofa Nerowskich z Bruk Unisławskich.

Przeczytaj całość
cebula

Bronisze: Mniejsza podaż bakłażanów, ogórków i cukinii. Wysokie ceny kapustnych

Duża jest podaż cebuli białej w łusce krajowej i importowanej ? ceny maleją i wynoszą 1-1,33 zł/kg.

Przeczytaj całość
susza

Odszkodowania za szkody w uprawach rolnych

Od dnia 03.10.2019 r. do dnia 31.10.2019 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Przeczytaj całość
HumiCalc 4.0 BB

HumiCalc 4.0 – nawóz wapniowy, nowość na rynku

HumiCalc 4.0 granulowany nawóz wapniowy wzbogacony o kwasy humusowe i fulwowe, bor oraz bakterie Bacillus azotofixans. Nawóz ten działa wielokierunkowo poprawiając parametry gleby.

Przeczytaj całość
01 na otwarcie

Polowe Warsztaty Kalafiorowe Syngenta, BioAgris, GPR Krasoń, Grupy Mularski oraz KPODR

Firma Syngenta podczas Warsztatów Kalafiorowych w Brukach Unisławskich zaprezentowała ciekawe nowości, zarówno z asortymentu kalafiorów, ale też i brokułowe.

Przeczytaj całość
cebula w przechowalni

Jakość warzyw w przechowalni

Przygotowanie warzyw do długiego przechowywania to żmudny i trudny proces zaczynający się już na początku wegetacji roślin. Chcąc uzyskać odpowiedni plon i jakość przechowalniczą warzyw musimy już na początku ale też w trakcie sezonu dobrze zaplanować i zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów.

Przeczytaj całość
ziemn

Kompleksowa ochrona ziemniaków

Portfolio produktów firmy Syngenta jest szerokie i daje możliwości producentom ziemniaka swobodnego doboru produktów. Zapraszamy do obejrzenia filmu, na którym widać wysoką skuteczność użycia ich w praktyce.

Przeczytaj całość
es otwarcie

Dawka siły odmian sałat z oferty Enza Zaden. Feldtag 2019 w Dannstadt-Schauernheim

W połowie września br. doradcy Enza Zaden Poland zaprosili przedstawicieli czołowych firm “sałatowych” oraz właścicieli gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji sałat w Polsce do Niemiec, gdzie w stacji badawczej w Dannstadt-Schauernheim zaprezentowano najnowsze osiągnięcia hodowlane na tle sprawdzonych już kreacji.

Przeczytaj całość
0

Opłaca się zadbać o kapusty do samego końca!

O tej porze roku rekomendujemy zastosowanie fungicydu Signum 33 WG w dawce 1kg/ha. Substancje czynne preparatu bez problemu radzą sobie z alternariozą i chorobami przechowalniczymi kapusty

Przeczytaj całość
05t

Demo Farma 2019. My testujemy, żebyś Ty miał gotowe rozwiązanie…

… mówił Łukasz Peroń z firmy Timac Agro Polska otwierając 17 września spotkanie w miejscowości Mokra koło Skierniewic, gdzie miał miejsce pokaz (już drugi w tym sezonie) efektów zastosowanych rozwiązań z zakresu nawożenia, doboru odmian, rozsady oraz ochrony warzyw.

Przeczytaj całość
111

Movento teraz także na wciornastki w cebuli, na bawełnicę w marchwi i …

… pietruszce korzeniowej, pasternaku, na mszyce w szpinaku i ziemniaku. To niektóre gatunki, które przybyły w zezwoleniu stosowania insektycydu Movento 100 SC.

Przeczytaj całość
indeks

Studiuj na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Poznaniu

Studiuj na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Poznaniu zapraszamy go obejrzenia filmu w którym przedstawiono wiele argumentów.

Przeczytaj całość
na otwarcie

Bogatsi o wiedzę z Sympozjum Marchwiowego. Informacje z sali wykładowej

Wielotematyczne wykłady Sympozjum Marchwiowego zorganizowanego przez firmę Bejo Zaden wraz z BASF, Yara oraz Agro Jurek podsunęły uczestnikom szeroki wachlarz możliwości zaawansowania technologicznego produkcji tego warzywa.

Przeczytaj całość
507f66f7

Cebula – szacunki zbiorów i prognozy cen w Polsce, Europie

Sezon 2019 zapiszemy jako bardzo trudnych w produkcji cebuli Polsce. Szacuje się dużo niższe plony, przy czym ceny najprawdopodobniej będą zadowalające w dłuższej perspektywie czasowej.

Przeczytaj całość
image1

17 września kolejna Demo Farma

Firma Timac Agro Polska wraz ze współorganizatorami serdecznie zapraszają na kolejną odsłonę Demo Farmy, czyli dzień otwarty dla producentów i innych osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami produkcji warzyw.

Przeczytaj całość
ceb syngen

Warsztaty cebulowe Syngenta

Nowości oraz sprawdzone odmiany cebuli z oferty Syngenta to tematy które zdominowały Warsztaty Cebulowe zorganizowane w Gniewkowie.

Przeczytaj całość
IMG_1904

Zwycięzcy w konkursie na najcięższą polską główkę kapusty – 2019

Podczas tegorocznych, jubileuszowych XXV Dni Kapusty w Charsznicy wyłoniono zwycięzców konkursu “NAJCIĘŻSZA POLSKA GŁÓWKA KAPUSTY – 2019″.

Przeczytaj całość
otwarcie

Warsztaty cebulowe w Gniewkowie

Nowości oraz sprawdzone odmiany cebuli z oferty Syngenta, żywienie roślin w latach upalnych i z deficytem wody wg Timac Agro Polska, sytuacja na europejskim rynku, to tematy które zdominowały Warsztaty Cebulowe zorganizowane w Gniewkowie.

Przeczytaj całość
IMG_1797

Zapraszamy do rozwiązania labiryntu cebulowego

Aktualnie w całej Polsce trwa wykopywanie i zbiór cebuli z pola. Zapraszamy do zabawy, w której zależy nam na Waszej podpowiedzi, którą drogą – oznaczona literą A, B czy C – traktorzysta dojedzie do pola z cebulą.

Przeczytaj całość
0X7A2150

Marchew i pietruszka pod presją mączniaka prawdziwego baldaszkowatych

Plantatorzy marchwi czy pietruszki w wielu rejonach odczuli już wiele niekorzystnych zjawisk związanych z pogodą. W ostatnim czasie aura niestety sprzyja rozwijaniu się ważnego gospodarczo agrofaga, grzyba Erysiphe heraclei powodującego mączniaka prawdziwego.

Przeczytaj całość
dav

Jak zwiększyć jednocześnie plon oraz zdolność przechowalniczą? Na finiszu zastosuj dolistnie dobry nawóz wapniowy

Wapń to pierwiastek, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Spełnia ogromną rolę w budowaniu rośliny, jak i w jej procesach fizjologicznych. Wchodzi między innymi w skład ścian komórkowych pogrubiając je i wzmacniając.

Przeczytaj całość
0X7A1910

Kapusta Report w gospodarstwie Anny i Stanisława Lesień

Podczas Kaliskiego Dnia Kapusty firma Bejo szczególny nacisk położyła na niedawno wprowadzoną do oferty odmianę Report. Odmiana o 115-dniowym okresie wegetacji przeznaczona jest do przemysłu.

Przeczytaj całość
0X7A0727

Brexit napędza Brytyjczykom apetyt na polską żywność

Polski eksport żywności nie zwalnia już 10 rok z rzędu. Jak pokazują dane Eurostat, w okresie styczeń-maj br. branża wysłała za granicę towary o wartości 13,1 mld euro.

Przeczytaj całość
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czerń krzyżowych – groźna choroba infekcyjna. Pogoda niestety jej sprzyja

Czerń krzyżowych (syn. alternarioza kapustnych), często występująca choroba infekcyjna w sezonie wegetacyjnym. Pierwsze objawy choroby są obecne zwykle w sierpniu.

Przeczytaj całość
2

Odmiany cebuli marki Seminis, ochrona Bayer, nawożenie Yara. Spotkanie w gospodarstwie Pawlaka

Cebulowe informacje rynkowe – dużo mniej cebuli w Polsce, lepsza kondycja cebuli niż w zeszłym sezonie w Holandii, trudna sytuacja w Niemczech, nowości odmianowe, żywienie oraz ochrona cebuli to zagadnienia omówione na spotkaniu w Rozalinie koło Słupcy.

Przeczytaj całość
kalafior

Wielka Brytania: Kryzys na rynku warzyw. Brakuje kalafiorów, kapusty i brokułów

Intensywne opady deszczu zniszczyły plony w Lincolnshire i spowodowały kryzys na rynku niektórych warzyw (kalafiorów, kapusty, brokułów) w Wielkiej Brytanii – informuje “Puls Biznesu”

Przeczytaj całość
IMG_2310

Fungicyd Kier z większą liczbą warzyw w etykiecie

Seler korzeniowy, chrzan, rzepa oraz burak ćwikłowy, to gatunki warzyw, o które wydłużyła się etykieta fungicydu Kier 450 SC oferowanego przez firmę Invigo.

Przeczytaj całość
55792f0e-6c60-49d4-bd68-0fda54134d21

Zaproszenie na spotkanie: Innowacyjne rozwiązania w uprawie warzyw

Spotkanie odbędzie się 21 sierpnia w gospodarstwie Roberta Piotrowskiego w miejscowości Wojnowice – ul. Łagiewska 36, 64-330 Opalenica.

Przeczytaj całość
uprawa-cebuli-starter-receptor-wiosna-min

Uprawa cebuli ozimej – ograniczanie szkodliwości Niszczyka zjadliwego

Swego rodzaju alternatywą do cebuli sianej wiosną, staje się uprawa cebuli z dymki, z rozsady lub cebuli ozimej. Wymienione sposoby uprawy eliminują część problemów agrotechnicznych, głównie problem wschodów i niskiej obsady roślin na polu.

Przeczytaj całość
susza

Do 100 tys. zł na zabezpieczenie gospodarstw przed suszą. Niebawem ruszy nabór wniosków

Pieniądzerolnicy mogą przeznaczyć m.in. na inwestycje chroniące gospodarstwa przed suszą, czyli budowę zbiorników wodnych albo zakup systemów nawadniających.

Przeczytaj całość
0X7A0042

Pomóż cebuli chwycić dobrą jakość. Elite Onion Club

Uzyskanie cebuli wysokiej jakości wymaga od producentów wiele wysiłków i nakładów, ale ostatnie sezony pokazują, że budowanie jakości się opłaca.

Przeczytaj całość
ziemniaki1

Co przyniesie obecny sezon na europejskim rynku ziemniaka?

Wg danych Eurostatu, w UE-28 w 2018 r., ziemniaki uprawiano na 1,7 mln ha, czyli na 1,6% wszystkich gruntów ornych UE.

Przeczytaj całość
kapusta

Bronisze: Są problemy z podażą warzyw

W mijającym tygodniu kapusta biała kosztowała 5-6 zł/szt., kalafior 4-6 zł/szt., fasolka 8-10 zł/kg, a krajowe ziemniaki kosztowały 2-2,5 zł/kg.

Przeczytaj całość
0X7A9456

Merytoryczny Dzień Otwarty Papryki u Jankowskich

Dzień Otwarty Papryki zorganizowany w gospodarstwie Eweliny i Łukasza Jankowskich w miejscowości Dęba koło Przytyku był okazją do zdobycia wiedzy z różnego zakresu, przydatnej w produkcji tego warzywa.

Przeczytaj całość
ogórki

Mniej warzyw na rynku w Broniszach z powodu suszy

Krzewy pomidorów i ogórków nadal “odpoczywają”, a przez to ich ceny są dość wysokie: pomidory kosztują 5-8 zł/kg, a ogórki około 4 zł/kg.

Przeczytaj całość
0X7A8574

Ogórek Octopus ceniony w wielkotowarowej produkcji

Dlaczego Octopus? Osoby zainteresowane uzyskaniem odpowiedzi na to pytanie zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego. Syngenta

Przeczytaj całość
IMG_1668

Onion Study Tour 2019

Onion Study Tour 2019 wystartował wczoraj (29 lipca) i potrwa do 2 sierpnia. W tym roku spotkanie organizowane przez firmę Hazera odbywa się w Holandii (ubiegła edycja była w USA), gdzie osoby oddane temu warzywu odwiedzą i odkryją jeden z największych na świecie krajów eksportujących cebulę.

Przeczytaj całość
warzywa...

Resort rolnictwa będzie odgórnie wyznaczać ceny skupu owoców i warzyw

Dwa razy do roku Ministerstwo Rolnictwa będzie ogłaszać ceny referencyjne dla wybranych grup owoców, warzyw i produktów rolnych. Skupowanie ich poniżej cen ustalonych przez resort będzie prawnie zabronione.

Przeczytaj całość
0X7A9067

Wapń na problem suchej zgnilizny owoców pomidora, papryki. Tipburn kalafiora, sałaty i …

Tegoroczne problemy z niedoborem wody na plantacjach pomidorów i innych warzyw przekładają się na problemy z pobieraniem składników pokarmowych i właściwym odżywieniem roślin. W tym sezonie szczególnie przydać się może nawóz Ca IDHA.

Przeczytaj całość
otwarcie

Cenne wiadomości z Pomidorowych Warsztatów w Płaskocinie

Firma BASF Polska (właściciel marki Nunhems) wspólnie ze Zrzeszeniem Plantatorów Owoców i Warzyw w Łowiczu zorganizowała Pomidorowe Warsztaty Polowe w ramach projektu edukacyjnego.

Przeczytaj całość
Print

Takii i Go Products przedstawiają UNIO

26 lipca 2019 r. – Specjalista w dziedzinie uszlachetniania roślin Takii i producent dymki cebuli Go Products wzmacniają swoją współpracę, wprowadzając na rynek “UNIO” – nową markę dymki cebuli.

Przeczytaj całość
IMG_1493

Jest kasa na wodę

Pierwszy z nowych naborów wniosków zaplanowano na wrzesień. W ramach “Modernizacji gospodarstw rolnych” na inwestycje w nawadnianie rolnicy będą mogli otrzymać dotację w wysokości do 100 tys. zł.

Przeczytaj całość
Oferta pracy 200x200

Oferta pracy – Bejo Zaden Poland

Firma Bejo Zaden Poland Sp. z o.o. poszukuje kandydatów na stanowisko: Regionalnego Przedstawiciela Sprzedaży na terenie Polski zachodniej.

Przeczytaj całość
warzywa_sklep

Bronisze: wysokie ceny warzyw. Niewielkie spadki cen marchwi, cebuli, buraków

Rusza okres kiedy na Rynku Hurtowym w Broniszach zaczynają przeważać warzywa gruntowe z tegorocznych zbiorów. Obecnie można zaobserwować nieśmiałe spadki cen wśród niektórych warzyw np marchew, cebula, burak.

Przeczytaj całość
!otwarcie

Uprawa cebuli z dymki wybacza błędy…

… mówiono podczas Wielkopolskiego Dnia Cebuli z Dymki zorganizowanego 17 lipca br. przez firmę Bejo Zaden oraz firmy partnerskie: BASF, KMK Agro, Omnivent i Timac Agro w miejscowości Miława koło Trzemeszna.

Przeczytaj całość
kalafior

Na rynku hurtowym w Broniszach brakuje warzyw korzeniowych

W handlu hurtowym odczuwalna jest niska podaż warzyw kapustnych. Kalafiory kosztują 5-6 zł za sztukę, a kapusta biała 4-5 zł; tak wysokie ceny to skutki upałów.

Przeczytaj całość
ziemniaki

Susza rolnicza w uprawach ziemniaka

Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach ziemniaka. Wystąpiła w 91 gminach Polski (3,67 % gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił w tych uprawach wzrost z wystąpieniem suszy o 50 gmin.

Przeczytaj całość
susza

Susza rolnicza występuje we wszystkich monitorowanych uprawach

Suszę rolniczą odnotowano w uprawach warzyw gruntowych. Wystąpiła w 426 gminach Polski (17,20 % gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie liczby gmin z wystąpieniem suszy w tych uprawach o 104.

Przeczytaj całość
warzywa_koszyk

GUS: Żywność w czerwcu podrożała o 6,2 proc. rdr, warzywa o 27,3 proc.

W czerwcu żywność podrożała o 6,2 proc. rok do roku, a warzywa o 27,3 proc. – wynika z poniedziałkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Przeczytaj całość
IMG_6973

Przygotowanie do zbioru warzyw korzeniowych

Warzywa korzeniowe a szczególnie marchew to jedno z podstawowych warzyw polowych uprawianych w Polsce. Według danych GUS w 2018 roku wielkości powierzchni upraw tego warzywa wynosiła ponad 22 tys. ha a zbiory przekraczały 700 tys. ton.

Przeczytaj całość
0X7A4005

Wielkopolski Dzień Cebuli z Dymki – 17 lipca, Miława

Firma Bejo oraz firmy partnerskie (BASF, Dawtona, KMK Agro, Omnivent, Snebo, Timac Agro) zapraszają na Wielkopolski Dzień Dymki.

Przeczytaj całość
!na otwarcie

Pomidorowe Warsztaty Polowe w Żarkach – słoneczna seria zdjęć

11 lipca w Żarkach (woj. dolnośląskie) odbyły się Pomidorowe Warsztaty Polowe w ramach Agro Akademii Warzywniczej BASF.

Przeczytaj całość
2859cf88-b415-4250-8041-1d13dff06d07

Znaczenie mikroelementów w uprawie warzyw

Właściwe odżywianie roślin ma zasadnicze znaczenie dla udanej produkcji roślin warzywnych. Zintegrowane dostarczanie mikroelementów z makroelementami w odpowiedniej ilości i odpowiednich proporcjach jest jednym z najważniejszych czynników kontrolujących wzrost i rozwój roślin.

Przeczytaj całość
pyr01

Identyfikacja i zwalczanie chorób ziemniaka …

… były wiodącymi tematami wykładu podczas tegorocznego V Dnia Ziemniaka zorganizowanego przez firmę Syngenta w miejscowości Kościerzyn koło Sieradza w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

Przeczytaj całość
1

Pomidorowe Warsztaty Polowe – 11 lipca w miejscowości Żarki

BASF Polska, Dział Agricultural Solutions wraz z współorganizatorami serdecznie zapraszają na “Pomidorowe Warsztaty Polowe” organizowane w ramach Agro Akademii Warzywniczej BASF.

Przeczytaj całość
IMG_4818

STEMPHYLIUM VESICARIUM – jak skutecznie ochronić cebulę? Elite Onion Club

W uprawie cebuli groźną od paru lat chorobą jest Stemphylium vesicarium. W filmie mowa jest o tym, jak zwalczać tę uciążliwą chorobę, powodującą w wielu rejonach bardzo duże obniżenie plonu cebuli.

Przeczytaj całość
ziemniaki1

XVII Dni Ziemniaka w Żelaznej

To już XVII Dni Ziemniaka organizowane wspólnie przez Rolniczy Zakład Doświadczalny SGGW w Żelaznej wraz z Bayer. W tym roku zapraszamy do Żelaznej 5 lipca 2019 r.

Przeczytaj całość
fht1

Dzień Dymki FH Trade na Kujawach

Dobry stan plantacji cebuli z dymki. Niepewne plony cebuli z siewu w Polsce. Znaczny wzrost areału cebulowego w Holandii. Specyfika rynku chińskiego, angielskiego – to niektóre z zagadnień omówione na Dniu Dymki FH Trade na Kujawach.

Przeczytaj całość
meranto

Stan plantacji cebuli u Kraczuków, w gospodarstwie patronackim Elite Onion Club

Jak rośnie cebula w gospodarstwie patronackim Elite Onion Club koło Opalenicy – 20 czerwca rośliny miały znaczną liczbę dobrze wykształconych korzeni i 5-6 liści.

Przeczytaj całość
whitex

Innowacja w uprawie kalafiora od Seminis

WHITEX – nowa, bezokrywowa odmiana kalafiora o długo otrzymującym się białym kolorze. Spróbuj u siebie!

Przeczytaj całość
740x470

V Spotkanie Ziemniaczane Syngenta już 30 czerwca

30 czerwca 2019 od godziny 9.00 startuje V Spotkanie Ziemniaczane organizowane przez firmę Syngenta. Spotkanie odbędzie się w miejscowości Kościerzyn koło Sieradza w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

Przeczytaj całość
3

Nawożenie cebuli na niekorzystne warunki pogodowe. Elite Onion Club

Jakie dokarmianie cebuli może pozwolić złagodzić stresy roślin powstałe w ostatnim czasie? Przede wszystkim warto postawić na zwiększenie komfortu odżywienia cebuli fosforem.

Przeczytaj całość
aa

Komunikat warzywniczy firmy Bayer z 14 czerwca 2019 roku

Ostatni tydzień w całej Polsce przyniósł bardzo wysokie temperatury, upalna pogoda nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi rośli i wiąże się z pojawem szkodników i chorób.

Przeczytaj całość
Gieflor NL

Gieflor – nowa odmiana kalafiora na rynku polskim

Gieflor – nowy, mocny, zdrowy kalafior do przetwórstwa – to hasło promujące kalafiorową nowość marki Seminis.

Przeczytaj całość
fasola szparagowa

Ceny warzyw na targowisku w Kędzierzynie-Koźlu – 11.06

Na targowiskach i bazarkach w Kędzierzynie-Koźlu klienci kręcili głową na ceny fasolki szparagowej, która sięgała 20 złotych za kilogram i była droższa od… szparagów, uchodzących za większy rarytas.

Przeczytaj całość
pietruszka

Pełnia wiosny na Rynku Hurtowym Bronisze – wysoka podaż i niskie ceny młodych warzyw krajowych

Uspokajamy konsumentów, że kwietniowa susza mogła wpłynąć jedynie na wschody warzyw gruntowych na nienawadnianych plantacjach – część rolników ponownie dokonała siewów na początku maja.

Przeczytaj całość
IMG_0116

Zaczynają się problemy z tantnisiem krzyżowiaczkiem

Tantniś krzyżowiaczek to niewielki motyl, który w ostatnich latach znacznie daje się we znaki producentom warzyw kapustowatych.

Przeczytaj całość
IMG_0025

Rzodkiewka – odmiany Celesta, Escala oraz Helena; nawożenie – YaraMila Complex oraz YaraLiva Nitrabor

2 czerwca 2019 r. firmy Lechpasz, Enza Zaden oraz Yara zorganizowały “Dzień rzodkiewkowy”. Spotkanie odbyło się w gospodarstwie Państwa Kopeć w miejscowości Majków – Folwark, koło Piotrkowa Trybunalskiego.

Przeczytaj całość
ziemniaki

Warzywa wciąż są drogie. Ziemniaki podrożały o 100 proc.

Możemy być zaskoczeni wysokością rachunku, jeśli podczas zakupów do swojego koszyka wrzucimy ziemniaki – jak wylicza “GW” – zdrożały o 100 proc., cebula jest droższa o 50 proc., a za kapustę zapłacimy o 70 proc. więcej.

Przeczytaj całość
cebula

Ceny kapusty i cebuli poszły w górę

Rekordowo wysokie ceny warzyw. Kapusta i cebula biją rekord – podaje serwis finanse.wp.pl.

Przeczytaj całość
IMG_20170703_143540

Stemphylium wciąż bardzo groźne

Stemphylium to choroba występująca na plantacjach cebuli od wielu lat. Jednak w tak dużym nasileniu, które niszczy plony cebuli występuje od około 5-7 lat na polach polskich producentów.

Przeczytaj całość
IMG_9844

Szkoleniowo o technologii produkcji kapusty wczesnej w Glewcu

Efektami uprawy różnych odmian kapusty głowiastej białej o krótkim okresie wegetacji z ofert firmy Rijk Zwaan żywionych wg zaleceń rekomendowanych przez norweski koncern nawozy Yara; jakość rozsady, wg Grupy Mularski – to kwestie omówione na spotkaniu szkoleniowym w Glewcu (Małopolska)

Przeczytaj całość
chwasty cebula

Cebula – efektywna taktyka zwalczania chwastów powschodowo

Jaką taktykę powschodowego zwalczania chwastów na plantacjach przyjąć w bieżącym sezonie, kiedy stosować herbicydy, jak wykonać zabieg? Te kwestie omawia w poniższym filmie dr inż. Janusz Mazurek z Kliniki Roślin.

Przeczytaj całość
IMG_7604

Dzień rzodkiewkowy

2 czerwca 2019 r. firmy Lechpasz, Enza Zaden oraz Yara organizują “Dzień rzodkiewkowy”. Spotkanie odbędzie się w gospodarstwie Państwa Kopeć w miejscowości Majków – Folwark 8, koło Piotrkowa Trybunalskiego.

Przeczytaj całość
IMG_9101

Producenci wskazują na duże kłopoty ze wschodami marchwi wczesnej oraz pietruszki

W ankiecie przeprowadzonej przez portal e-warzywnictwo.pl aż 64 proc. producentów informowało, że ma bardzo słabe, słabe wschody marchwi wczesnej.

Przeczytaj całość
uprawa pola

Polski system do kontroli upraw

Rolnicy z poziomu swoich smartfonów będą mogli również wywierać wpływ na uprawy, np. kontrolując system nawadniania.

Przeczytaj całość
susza

Ekspertka IERiGŻ: Susza może spowodować nieurodzaj warzyw

W maju sytuacja pogodowa będzie kluczowa dla upraw polowych, także owoców i warzyw.

Przeczytaj całość
IMG_9066

Coraz więcej młodych warzyw i truskawek na rynku hurtowym w Broniszach

Na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach pojawia się coraz więcej młodych warzyw. Rzodkiewki, ziemniaki, sałata, kapusta, szparagi są coraz tańsze.

Przeczytaj całość
2e72ae55-3fa9-4a13-9ed8-86ebb06890d0

Ceny skupu warzyw na eksport w I kwartale 2019 roku

W I pierwszym kwartale 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku, najbardziej wzrosły ceny cebuli ponad czterokrotnie, kapusty głowiastej białej prawie czterokrotnie, a marchwi o 150 proc.

Przeczytaj całość
UYDS2313 (1)

Zbiory kapusty w pełni – pod Krakowem

W rejonie Krakowa – zagłębiu produkcji kapusty wczesnej – zbiory główek spod tuneli są aktualnie w pełni. Ostatnie dwa dni to intensywne opadu deszczu, które korzystnie wpłyną na budowanie masy główek.

Przeczytaj całość
31

Intermag – rezultaty doświadczeń warzywniczych

W roku 2019 szczególny nacisk w doświadczeniach położyliśmy na ograniczanie szkodliwości chorób odglebowych i nicieni glebowych w uprawie głównie papryki pod osłonami oraz na zbiegi ograniczające stres replantacji.

Przeczytaj całość
3

Nie pryskaj, okrywaj. Siatki ochronne przeciw szkodnikom warzyw gruntowych

Siatki oprócz ochrony przed wieloma szkodnikami mają pozytywny wpływ na rośliny uprawne podczas zimnych, wysuszających wiatrów, silnych opadów deszczu i gradobić. Siatki o małych oczkach pozwalają dłużej utrzymać dobrą wilgotność gleby.

Przeczytaj całość

Siatki ochronne przeciw szkodnikom warzyw gruntowych

Pogoda w danym sezonie ma ogromny wpływ na skalę występowania szkodników. W ostatnich latach niestety nie ubywa ich, a wręcz przeciwnie narastają problemy z agrofagami o gospodarczym znaczeniu. Warto zabezpieczyć plantacje warzyw przed szkodnikami siatkami ochronnymi.

Przeczytaj całość
IMG_5850

Jeszcze większe możliwości wykorzystania fungicydu Scorpion 325 SC. Rozszerzono rejestrację Scorpion 325 SC

Fungicyd Scorpion można teraz wykorzystać do ochrony w większej liczbie gatunków warzywnych (np. pietruszka, pasternak, cukinia) oraz na kolejne choroby.

Przeczytaj całość
0X7A5261 a

Profilaktyka, profilaktyka, profilaktyka podkreśla Brinkman. To klucz w utrzymaniu zdrowotności warzyw produkowanych pod osłonami

Podczas Forum Pomidorowego zorganizowanego przez firmę Royal Brinkman duży nacisk położono na przedstawienie najnowszych informacji o nowym wirusie występującym w uprawach warzyw psiankowatych ? ToBRFV.

Przeczytaj całość
6

Już w środę będzie pierwsza młoda, polska kapusta na rynku!

Macedońska kapusta w tym sezonie nie da rady z polskim towarem. Krajowa produkcja tego warzywa w 2019 roku ma znaczne przyspieszenie w porównaniu z 2018 r..

Przeczytaj całość
UP 1

Studiuj na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Poznaniu. Warto!

Ewelina, Małgosia, Paula oraz Dominika już studiują na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Poznaniu. Dołącz do nich. Warto!

Przeczytaj całość
1 otwarcie

Nawożenie warzyw kapustnych – książkowo, przydatnie

W wielu rejonach Polski ruszyła produkcja warzyw kapustnych w polu. Zanim jednak wsadzi się młode rośliny do gruntu, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad przygotowania gleby i nawożenia.

Przeczytaj całość
Ziemniaki w koszu

Handel polskimi ziemniakami

W pierwszej połowie bieżącego sezonu import ziemniaków do Polski wyniósł 17,1 tys. t i był o 32,5% niższy w porównaniu z tym samym okresem sezonu 2017/2018.

Przeczytaj całość
uid_130e7d46e4fed4c12834f2a4acdafbca1551715265920_width_907_play_0_pos_0_gs_0_height_515

Ardanowski: podpiszę rozporządzenie dot. znakowania ziemniaków

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował na sobotniej konwencji PiS w Kadzidle koło Ostrołęki, że w przyszłym tygodniu podpisze rozporządzenie dotyczące znakowania ziemniaków.

Przeczytaj całość
zdjecia-3-Kopiowanie-363x243

ARiMR: wypalanie traw grozi utratą dopłat

Za tego rodzaju wykroczenie Kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet 5 tys. zł.

Przeczytaj całość
cebula rozsada

Boxer na chwasty na plantacjach cebuli z rozsady oraz z dymki. Na ?przeciwnika? działa doglebowo i nalistnie

Jednym z efektywnych rozwiązań zwalczania chwastów w uprawie warzyw jest użycie preparatu, który na “przeciwnika” działa doglebowo i nalistnie.

Przeczytaj całość
b4

Postawili na odmiany, nasiona dające efekt lepszego wigoru i odporności na stres

Przedstawiciele holenderskiego hodowcy zaprezentowali szeroką paletę odmian polecanych na sezon 2019 z uwzględnieniem m.in. ich wymagań agrotechnicznych czy rodzajów produktów.

Przeczytaj całość
0X7A6851

Ogórki gruntowe nowej generacji od Seminis. Zaskakują wysokim plonem i jakością

Nowej generacji odmiany ogórka firmy Seminis pokazują, jaki postęp nastąpił w hodowli tego warzywa.

Przeczytaj całość
ToBRFV 620x400

Nowy wirus ToBRFV w uprawach pomidora i papryki – rozpoznawanie i kontrola

ToBRFV jest chorobą wirusową roślin (rodzina: Tobamowirusy) występującą w uprawach warzyw psiankowatych (pomidor, papryka).

Przeczytaj całość
szkodniki warzyw - na otwarcie

Efektywnie zwalcza szkodniki ssące i gryzące w uprawach warzywnych

Efektywnie zwalcza szkodniki ssące i gryzące w uprawach warzywnych
Środkiem szczególnie polecanym do walki ze szkodnikami w uprawach warzywnych jest preparat najnowszej generacji, będący liderem wśród insektycydów po sezonie 2018 – Mospilan 20 SP. Środek ten zawiera oryginalny japoński acetamipryd w formulacji SP.
Szkodniki stanowią poważne zagrożenie dla upraw warzywnych, powodując pogorszenie jakości i zmniejszenie plonów. [...]

Przeczytaj całość
szkodniki warzyw - na otwarcie

Efektywnie zwalcza szkodniki ssące i gryzące w uprawach warzywnych

Środkiem szczególnie polecanym do walki ze szkodnikami w uprawach warzywnych jest preparat najnowszej generacji, będący liderem wśród insektycydów po sezonie 2018 – Mospilan 20 SP. Środek ten zawiera oryginalny japoński acetamipryd w formulacji SP.

Przeczytaj całość
warzywa

Wysoka zmienność cen na rynku owoców i warzyw

Zgodnie z wynikowym szacunkiem GUS z 21.12.2018, ubiegłoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosły ok. 4,1 mln t i były o ok. 11% niższe niż w 2017 r.

Przeczytaj całość
IMG_7827

Hazera planuje poszerzyć swoją działalność na polskim rynku. Odmiany HM.Clause Polska trafią do Hazera Poland

Hazera Poland zamierza poszerzyć ofertę wysokiej jakości nasion warzyw dla polskich klientów.

Przeczytaj całość
IMG_7820

Biostymulacja, bio-ochrona, biofortyfikacja w wykonaniu Intermag

Intermag – firma z Olkusza, która jest pionierem m.in. w polskiej produkcji biostymulatorów. Posiada szeroką ofertę nawozów dolistnych w naszym kraju.

Przeczytaj całość
Valentino

Elite Onion Club. “Jakie odmiany cebuli uprawiać”?. To pytanie każdego roku zadaje wielu producenci cebuli

Elite Onion Club. “Jakie odmiany cebuli uprawiać”?. To pytanie każdego roku zadaje wielu producenci cebuli

Pamiętaj: odmiany typu Rijnsburger są szczególnie pożądane w latach o niepewnej koniunkturze na rynku cebuli. Z kolei cebule dnia długiego, to odmiany o bardzo wysokim potencjale plonotwórczym.

Przy wyborze odmiany, a wcześniej typu cebuli powinniśmy kierować się najważniejszymi cechami [...]

Przeczytaj całość
ziemniaki1

Spadek cen ziemniaków na rynku krajowym

W końcu lutego, pod wpływem wzrostu temperatury, a także informacji płynących z rynku o zmniejszeniu zapotrzebowania eksportowego, wzrosła presja na korektę cen na polskim rynku.

Przeczytaj całość
pietruszka

Ceny warzyw biją rekordy. Pietruszka droższa od ananasa!

Dla kogo przedwiośnie zapowiada się radośnie? Producenci warzyw, którzy właśnie teraz otwierają swoje magazyny mogą mówić o dobrej sprzedaży. Ale czy wysokie ceny zrekompensują niską podaż? – informuje Agrobiznes w TVP.

Przeczytaj całość
cebz8

Wielkopolskie plantacje “zimówki” zadziwiają – stan na 05.03.19

Po ubiegłorocznych niskich plonach i braku cebuli na rynku, tzw. zimówki dają nadzieję na dobry zarobek. Ale czy tak będzie czas pokaże – rośliny nie wymarzły, ale zobaczymy czy nie wybiją w pęd kwiatostanowy.

Przeczytaj całość
IMG_7465

Wichura wyrządziła Ogrodnikom ogromne straty w okolicy Krakowa

Produkcja pod chmurką, to ogromne ryzyko niezależnie od pory roku – jak nie silny wiatr, to grad, ulewy, susze. Niestety już na początku sezonu doświadczyli tego niektórzy ogrodnicy.

Przeczytaj całość
0X7A9731

Elite Onion Club. Odmiany cebuli Hazera chętnie wybierane przez producentów

Podczas spotkania w Cieślinie (Kujawy) zorganizowanego w ramach projektu Elite Onion Club wielu ogrodników wypowiadało się bardzo pozytywnie o cebulach Hazera.

Przeczytaj całość
Kazachstan_fhtrade

Holenderski przedsiębiorca mówi o rynku cebuli

W przyszłości czekają nas wielkie zmiany na rynku cebuli z powodu braku siły roboczej w Polsce. Obecnie trwa rozpoznawanie możliwości pozostałych krajów wschodniej Europy – podkreśla Jan Gerrit Feil.

Przeczytaj całość
sałata na otwarcie

Gospodarstwo Baur – sałatę produkuje prawie cały rok. Rzodkiewka w polu już od połowy lutego

W rejonie Piotrkowa Trybunalskiego w miejscowości Majków Średni profesjonalna produkcja sałaty oraz rzodkiewki prowadzona jest w gospodarstwie Baur.

Przeczytaj całość
indeks

Sakata przyspiesza. Aktualnie zwiększyła liczbę dystrybutorów

Nowe gatunki, szersza oferta odmian, większa liczba dystrybutorów nasion, to tylko niektóre kierunki rozwoju, które wdraża w naszym kraju firma Sakata.

Przeczytaj całość
0X7A3389

Włoski przepis produkcji pomidorów polowych. Z Agro Akademii Warzywniczej BASF

Spulchnianie, nawadnianie i pełna automatyzacja przy zbiorze i przetwarzaniu! Wymienione czynniki, to klucz do sukcesu włoskiej produkcji pomidorów przemysłowych.

Przeczytaj całość
0X7A4533

Odmiany oraz ochrona kalafiora i brokułu, która się opłaci. Rekomendacje z Konferencji Kalafiorowo-Brokułowej Syngenta

Kalafior i brokuł były w centrum zainteresowania producentów, którzy 12. lutego przyjechali do Zemborzyc Dolnych pod Lublinem na konferencję zorganizowaną przez firmę Syngenta.

Przeczytaj całość
SONY DSC

Wiedza ze szkolenia w Unisławiu

owe odmiany kalafiora czy brokułu. Nawozy rekomendowane do produkcji warzyw kapustnych. Nowości w ochronie warzyw kapustnych a także błędny popełniane w utrzymaniu prawidłowej zdrowotności, to tematy wykładów spotkania.

Przeczytaj całość

Przeczytaj całość
Ziemniaki w koszu

Nowe odmiany ziemniaka w krajowym rejestrze COBORU

Pod koniec stycznia 2019 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się trzecie posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka w kadencji 2017-2020.

Przeczytaj całość
cebula1

Bronisze: Bardzo wysokie ceny warzyw krajowych

Warszawskie Bronisze informują, że ceny warzyw osiągają w lutym niespotykane ceny. Za kilogram cebuli obecnie klienci rynku hurtowego płacą 2,20 zł/kg gdy w poprzednim roku cena wynosiła zaledwie 0,6 zł.

Przeczytaj całość
Centro

Elite Onion Club. Korzyści z wyboru podkiełkowanych nasion cebuli Hazera

Opracowana przez firmę Hazera metoda podkiełkowania nasion cebuli jest idealnie dopasowana do indywidualnych potrzeb producentów i może przynieść wiele korzyści.

Przeczytaj całość
IMG_6995

Spotkanie z zakresu produkcji i ochrony warzyw

Spotkanie odbędzie się 21 lutego (czwartek) o godz. 10.00 w Gościńcu Kalinka, Przymiarki 1, 63-023 Przymiarki.

Przeczytaj całość
23. KIELCE ORGANIZATORZY ok

Z miłości do warzyw. Seminis z przemysłem przetwórczym

14 lutego br. koncern Bayer – Seminis wraz z współorganizatorami – firmami: Grupą Mularski, Grupą Producentów Rozsad Krasoń oraz Intermag – pod hasłem – “z miłości do warzyw”.

Przeczytaj całość
1e

Od czego uzależniona jest siła plonotwórcza rzodkiewki i sałaty?

Odmiana, kalibraż nasion, pH gleby, żywienie i ochrona roślin to jedne z głównych czynników, które mają znaczny wpływ na wielkość i jakość plonu rzodkiewki oraz sałaty – mówiono podczas szkolenia w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego – zagłębiu produkcyjnym tych warzyw.

Przeczytaj całość
3

Produkcja cebuli ze szczypiorem u Dawida

Produkcja cebuli ze szczypiorem cieszy się zainteresowanie w niektórych rejonach Polski, np. w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego. Tam na dużą skalę produkcję taką prowadzi Dawid w gospodarstwie Sudra.

Przeczytaj całość
IMG_6612

Firmy nasienne na targach Fruit Logistica 2019

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, która obrazuje jak wiele spółek poszukiwało klientów w Berlinie.

Przeczytaj całość
na otwarcie

Elite Onion Club. Odmiana Centro z gospodarstwa w Białej

W katalogu odmian firmy Hazera Polska jest wiele ciekawych kreacji, jedną z nich jest Centro F1. Dziś prezentujemy Państwu ten uznany standard do długiego przechowywania z praktyki – z gospodarstwa braci Dubas z Białej koło Wielunia.

Przeczytaj całość
5

Ciekawe odmiany cebuli Seminis rekomendowane na sezon 2019

Wybór odmiany cebuli na sezon 2019 to istotny punk produkcji tego warzywa. Pamiętaj, że wybierając odmianę SV4774 NW F1 uzyskujesz niesamowity potencjał plonotwórczy.

Przeczytaj całość
cebula

Niskie ceny skupu warzyw z przeznaczeniem na eksport w IV kwartale 2018 roku

W grudniu 2018 r. wobec grudnia 2017 r. w skupie na eksport rekordowo podrożała kapusta głowiasta biała (o 212,9 proc.), a także kapusta czerwona (o 50 proc.), natomiast potaniała kapusta pekińska (o 13,4 proc.).

Przeczytaj całość
pieniądze

ARiMR: Od 31 stycznia nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo

W tegorocznym naborze wprowadzono szereg zmian, m. in. rozszerzono grono osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie finansowe.

Przeczytaj całość
ogórki

Kalisz: Prokuratura zbada przyczynę śmierci mężczyzny, który stracił przytomność w silosie po ogórkach

Do zdarzenia doszło 26 stycznia przed godz. 12.00 na prywatnej posesji w Russówku pod Kaliszem, gdzie działa kwaszarnia.

Przeczytaj całość
pieniądze

ARiMR znowu wypłaca pomoc suszową

Do tej pory otrzymało je łącznie 211 091 rolników. Na ich konta ARiMR przekazała prawie 1,6 mld zł. Od 28 stycznia, Agencja do 4 lutego zrealizowała 26 148 płatności na kwotę ponad 201 mln zł.

Przeczytaj całość
0X7A0858

Elite Onion Club. Cebulowe rozwiązania “Najlepsze dla Najlepszych”. W sezonie 2019 jeszcze bliżej Ciebie!

W sezonie 2019 w ramach projektu Elite Onion Club firmy Hazera, ADOB oraz BASF będą w cyklicznych komunikatach doradzać, jakie odmiany, program żywienia czy ochrony cebuli wybrać, aby uzyskać jak najlepsze wyniki produkcyjne na plantacjach tego warzywa.

Przeczytaj całość
otwarcie timac krakow 001

Z konferencji warzywniczej CRACOVIA HORTI 2019

W dniu 29 stycznia 2019 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie odbyła się konferencja warzywnicza CRACOVIA HORTI 2019.

Przeczytaj całość
uczestnicy1

Szkoleniowo z Grudziądza

W warzywniczym zagłębiu pomidorowo-ogórkowym firmy nasienne Enza Zaden i Sakata a firma Intermag, hurtownia ogrodnicza Flortom przedstawiły swoje rekomendacje produktowe/technologie na sezon 2019.

Przeczytaj całość
DSC_0177

Sumi Agro Poland na swoje 25-lecie przedstawia 4 nowe biostymulatory

Z okazji swojego jubileuszu, przedstawiciele Sumi Agro Poland przedstawili nowości oraz plany na przyszłość. A te są bardzo ambitne.

Przeczytaj całość
5s

Profesjonalnie o cebuli. Z Międzynarodowej Konferencji Cebulowej

Międzynarodowa Konferencja Cebulowa zorganizowana w Licheniu przez firmy Seminis, Bayer, Yara oraz TeeJet zgromadziła bardzo wiele osób.

Przeczytaj całość
cebula

Ceny cebuli w Polsce (13.01.2019)

W okresie od 7 do 13 stycznia 2019 roku ceny cebuli białej w odniesieniu do poprzedniego tygodnia wzrosły.

Przeczytaj całość
ziemniaki

Zbiory i ceny polskich ziemniaków

Zbiory ziemniaków w Polsce, według szacunków IERiGŻ-PIB i IHAR-PIB, wyniosły ok. 7,65 mln t i były o 1,5 mln t niższe niż przed rokiem.

Przeczytaj całość
1

Ceny ziemniaków i stan bulw w przechowalniach

W przechowalniach kontrolowanych ziemniaki nadal leżą bez większych ubytków, a więc całkiem nieźle. Trudniejsze zadanie stało przed producentami, którzy ziemniaki zdecydowali się przechowywać w mniej profesjonalnych obiektach.

Przeczytaj całość
0X7A1504

Przyszłością innowacje i zrównoważone rolnictwo

Bayer wzmacnia swoją pozycję rynkową, łącząc wiedzę w dziedzinie nasion, cech genetycznych i środków ochrony roślin (także biologicznych) z głębokim zaangażowaniem w innowacje i zrównoważone praktyki rolnicze.

Przeczytaj całość
Konferencja warzywnicza Kraków_2019_LPe_v1.0_grafika_FB

Cracovia Horti 2019+

Zapraszamy serdecznie na Konferencję Warzywniczą z bardzo ciekawą tematyką. Odbędzie się ona 29 stycznia br. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Przeczytaj całość
IMG_6305

Cebula zimująca piękna, ale rozhartowana. Stan plantacji 15. stycznia 2019 r.

Lustracje plantacji cebuli zimującej na Kujawach 15 stycznia pokazują, że aktualnie uprawy tego warzywa są bardzo ładne, a rośliny silnie zaawansowane we wzroście.

Przeczytaj całość
IMG_6287

Elite Onion Club 2019 w Miłosławiu

Zarówno Kujawy, jak i Wielkopolska pokazały, że cebula to ważne dla tych regionów warzywo; na konferencję Elite Onion Club dotarło bardzo wiele osób.

Przeczytaj całość
1

W produkcji papryki najważniejsza jest wydajność!

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu za paprykę na początku sezonu można było dostać nawet 15-20 zł/kg. Dzisiaj jest to ok. 5-6 zł/kg.

Przeczytaj całość
e18

Cebula bez tajemnic w Cieślinie na Kujawach. Szkolenie w ramach projektu Elite Onion Club by Hazera

Firma Hazera wraz z współorganizatorami – BASF, ADOB, Ampol-Merol i Grupa Mularski – w Cieślinie na Kujawach rozpoczęła cykl szkoleń w ramach projektu Elite Onion Club (EOC) 2019.

Przeczytaj całość
0X7A2481

Odmiany cebuli Bejo. Dzień Cebuli Wielkopolska 2018

Zapraszamy do obejrzenia filmu ze zorganizowanego w Wielkopolsce Dnia Cebuli, który obrazuje efekty użycia do produkcji odmian z oferty Bejo, w trudnym, bo bardzo suchym, 2018 roku.

Przeczytaj całość
2e275070-4f48-4bc4-bdee-474821344df0

Szkoleniowo w Złotym Młynie

7 stycznia producenci sałaty, rzodkiewki oraz warzyw kapustnych spotkali się w Złotym Młynie w miejscowości Majków Duży koło Piotrkowa Trybunalskiego.

Przeczytaj całość
7e05d699-74bc-4cb7-a672-b39e4c171c59

Małopolscy producenci na szkoleniu w Pobiedniku Wielkim

4 stycznia br. liczne grono producentów warzyw dotarło na szkolenie zorganizowane w Pobiedniku Wielkim (Małopolska) przez firmy Amplus, Bejo, Luty Jacek oraz Yara.

Przeczytaj całość
0X7A5971

Trudny sezon dla producentów kalafiora i brokułu

Jeżeli zmiany pogodowe – brak opadów w sezonach letnich – będą się nadal utrzymywać, istnieje ryzyko że w kolejnych latach, podstawowym warunkiem uprawy warzyw kapustnych stanie się nawadnianie plantacji, którego do tej pory wielu producentów tych warzyw nie traktowało jako czynnika warunkującego produkcję.

Przeczytaj całość
max4.

Maximinus F1- nowa odmiana papryki. Maximum czerwieni! Maxymalna wczesność!

Maximinus F1 – nowa odmiana papryki. Maximum czerwieni! Maxymalna wczesność!
Praktyka pokazała, że wybierając nasiona papryki odmiany Maximinus F1 otrzymujemy pewny i sprawdzony produkt. To nowa, wczesna kreacja papryki do uprawy w tunelach foliowych wyróżniająca się wieloma cechami pożądanymi w produkcji tego warzywa.
Jednym z najtańszych sposobów wzrostu plonu papryki jest użycie do produkcji nowych bardziej plennych [...]

Przeczytaj całość
s11

Wykładowo i praktycznie na Konferencji Cebulowej u Czajkowskich – fotorelacja

Pierwsze spotkanie cebulowe w roku 2019 pokazuje duże zainteresowanie producentów tego warzywa rynkową sytuacją.

Przeczytaj całość
IMG_6120

Greenyard w Uzbekistanie?

Czy firma Greenyard działająca w ponad 25 krajach, w tym w Polsce – globalny lider na rynku świeżych, mrożonych i przetworzonych owoców i warzyw, kwiatów i innych roślin – “wejdzie” do Uzbekistanu? Doniesienia medialne wskazują, że rządzący poszukują takich inwestorów.

Przeczytaj całość
DSC_0004

Pierwsza polska maszyna do zbioru brokułów. 3,5 godziny na wycięcie róż z hektara

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach wspólnie z firmą Mega, stworzył prototyp maszyny do mechanicznego zbioru brokułu. Jesienią 2018 r. przeprowadzono pierwsze próby polowe maszyny. Konstruktorzy wskazują, że w 3,5 godziny można nią wyciąć róże na 1 ha.

Przeczytaj całość
Zapisz się do newslettera