20.07.2015
piętnówki - początkowo gąsienice żerują na liściach zewnętrznych

Piętnówki - początkowo gąsienice żerują na liściach zewnętrznych
Zdjęcia: Maria Rogowska

Diagnostyka szkodników warzyw kapustnych: Piętnówka kapustnica

Najgroźniejszymi szkodnikami występującymi w pierwszej połowie lata na warzywach kapustnych są pchełki, mszyce i gąsienice motyli. Żerowanie tych szkodników pogarsza walory jakościowe oraz wpływa na obniżenie plonu. Ich dobra znajomość zarówno od strony diagnostycznej, jak i biologicznej jest kluczem do skutecznej ochrony. W najbliższym czasie będziemy publikować informacje o tych agrofagach, aby ułatwić Państwu ich rozpoznanie na plantacjach.

Piętnówka kapustnica (Mamestra brassicae)

Rozpiętość skrzydeł motyla około 45 mm. Na pierwszej parze widoczne są wyraźnie widoczne ciemne, jasno otoczone plamy. Jaja są fioletowe, składane są w złożach. Gąsienice po wylęgnięciu są jasnożółte, później zielone lub brunatne, prawie czarne, długości do 40 mm.

Początkowo żerują na zewnętrznych liściach wygryzając duże, okrągłe otwory. Później wgryzają się do główek kapusty i róż brokułu i kalafiora.

Początkowo gąsienice żerują na liściach zewnętrznych

Później wgryzają się do główek

Zimują poczwarki w glebie. Motyle pierwszego pokolenia pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Po 5-10 dniach od złożenia jaja pojawiają się gąsienice i żerują do połowy lipca. Drugie pokolenie motyli pojawia się pod koniec lipca i lata w sierpniu i we wrześniu. Motyle latają nocą, a w ciągu dnia kryją się pod roślinami i różnymi przedmiotami.

Ochrona

Zwalczanie chemiczne – zabieg opryskiwania należy przeprowadzić w okresie wylęgania się gąsienic. Nie wolno opóźniać wykonania zabiegu, gdyż po wgryzieniu się do główek lub róż, są praktycznie “niedostępne” dla środków. Przykładowo w sezonie 2015 do ochrony kapusty głowiastej w programie ochrony można wykorzystać np.: Alfazot 025 EC (0,2-0,4 l/ha; Bulldock 025 EC (0,2-0,4 l/ha; Coragen 200 SC (75-125 ml/ha); Decis Mega 50 EW (0,15 l/ha); Dursban 480 EC (0,9 l/ha); Karate Zeon 050 CS (0,12 l/ha); Nurelle D 550 Ec (0,5 l/ha); Pyrinex 480 EC (0,9 l/ha); Proteus 110 OD (0,75 l/ha; Rumo 30 WG (0,1-0,12 kg/ha); SpinTor 240 SC (0,2-0,4 l/ha); Steward 30 WG (0,1-0,12 kg/ha).

dr inż. Maria Rogowska

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa

Skierniewice


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.