23.06.2015
Dolnośląska uprawa pora

Dolnośląska uprawa pora
Zdjęcia: M. Srebro

Dolnośląska uprawa pora

Produkcja pora ze względu na przyzwoitą opłacalność w ostatnich latach, staje się coraz powszechniejsza. Także na Dolnym Śląsku produkcja tego warzywa podejmowana jest niektórych rolników. W powiecie ząbkowickim plantacja pora zajmuje około 30 ha. Około 1/3 roślin z tej powierzchni zostanie przeznaczona na zbiór wczesny. Plantacja odmiany Krypton F1 (Bayer CropScience/Nunhems) utrzymana jest w dobrej kondycji, pomimo suchej wiosny dzięki deszczownianemu systemowi nawadniania. Zdjęcia zostały wykonane 18 czerwca Rośliny miały wówczas 8 liści, 40 cm długości, 8-centymetrową część wybielona a jej średnica przekraczała 1,5 cm.


Plantacja została założona na początku kwietnia na glebie II klasy bonitacyjnej. Pole zostało wcześniej odpowiednio nawiezione nawozami mineralnynmi oraz uprawione. Jesienią zastosowano sól potasową w dawce 250 kg/ha oraz superfosfat potrójny w dawce 250 kg/ha. Wiosną przed wysadzeniem rozsady na miejsce stałe gleba została wzbogacona w azot, poprzez rozsianie mocznika w ilości 200 kg/ha, a także nawozu wieloskładnikowego Polifoska 8 w dawce 150 kg/ha. Dodatkowo w trakcie wegetacji w czasie podsypywania roślin 2-3-krotnie używany jest mocznik; każdorazowo w dawce 100 kg/ha.

Rozsada została posadzona na głębokość 8 cm, w rzędy co 45 cm, rozstawa w rzędzie 10 cm. Zagęszczenie na jednostce powierzchni wynosi 250 tys. roślin/ha. Odmiana Krypton F1 od kilku lat jest za powodzeniem uprawiana w dolnośląskim gospodarstwie. Zaobserwowano, że w tym rejonie rośliny tej odmiany charakteryzują się przede wszystkim szybkim wzrostem, długi termin przydatności do zbioru, odpornością na choroby – m.in. na alternariozę. Należy także podkreślić jej bardzo łatwe przygotowanie do sprzedaży po zbiorze mechanicznym. Rozsada została wyprodukowana w Maroku przez wiodącą holenderską firmę specjalizującą się w tym właśnie kierunku. Przed wysadzeniem na miejsce stałe rozsada została odpowiednio zahartowane. Dzięki możliwości nawadniania zbiory nie zostaną przesunięte i powinny się rozpocząć w połowie lipca. Niedobory wody na polu są regularnie uzupełniane jeżeli suma opadów w danym tygodniu nie przekroczy 20 mm.

Plantacja została założona na stanowisku po selerze, a także częściowo po porze. Przed sadzeniem został wykonany zabieg herbicydowy środkiem Roundup 360 SL w dawce 3 l/ha. Po posadzeniu rozsady wykonano dwukrotnie zabieg środkiem Lentagra 45 WP w dawce 0,75 kg/ha (pierwszy wykonano po przyjęciu się rozsady, a kolejny po 10-14 dniach). W ten sposób pole jest praktycznie wolne od chwastów. Dodatkowo stosowane są mechaniczne metody zwalczania chwastów łącznie z podsypywaniem roślin w celu uzyskania długiej części wybielonej.

Dwa tygodnie temu został wykonany pierwszy zabieg przeciwko wciornastkom, które są najgroźniejszym szkodnikiem w uprawie pora. Zastosowano pyretroid Cyperkill Max 500 EC w dawce 0,05 l/ha. Środek ten działa powierzchniowo na roślinie oraz kontaktowo i żołądkowo na szkodnika. Niestety zabieg został nieco spóźniony, co można zaobserwować na zdjęciach, na których widać typowe objawy dla żerowania tego pluskwiaka.

Małgorzata Srebro


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.