28.02.2016
Rozsada sałaty w doniczce o boku 4 cm

Rozsada sałaty w doniczce o boku 4 cm

Dopilnuj rozsady sałaty

Warto pamiętać, że w korzystnych warunkach termicznych i świetlnych przygotowanie rozsady sałaty trwa około cztery tygodnie. Nasiona można wysiewać bezpośrednio do tac rozsadowych (o pojemności od 25 do 53 cm3, tj. posiadających 96-160 komórek w tacy lub kostek torfowych o boku ok. 4 cm).

Niezaprawione nasiona= wypadanie roślin

Sałatę uprawia się w naszym kraju pod osłonami oraz w otwartym gruncie. Do założenia upraw najczęściej wykorzystuje się rozsadę. Należy podkreślić, że uprawa sałaty z rozsady trwa znacznie krócej niż w przypadku bezpośredniego siewu nasion na miejsce stałe, co pozwala efektywniej wykorzystać powierzchnię uprawową. Warto pamiętać, że w korzystnych warunkach termicznych i świetlnych przygotowanie rozsady trwa około cztery tygodnie. Właściwie rozwinięta rozsada ma co najmniej 4-5 liści. Dobre efekty w produkcji rozsady można uzyskać m.in. zaprawiając nasiona wcześniej wybranej odmiany (należy zwrócić uwagę na odporności na choroby – np. mączniaka rzekomego, wirus mozaiki sałaty) polecanym preparatem. Zgorzeli siewek można zapobiec stosując Zaprawę nasienna T 75 DS./WS. Substancja czynna tej zaprawy – tiuram niszczy patogeny znajdujące się na nasionach a także w glebie, w bezpośrednim sąsiedztwie nasiona. Zaleca się użycie 2 g zaprawy na 1 kilogram nasion. Optymalna temperatura do wschodów wynosi 15-21 stopni Celsjusza. Nasiona można wysiewać bezpośrednio do tac rozsadowych (o pojemności od 25 do 53 cm3, tj. posiadających 96-160 komórek w tacy lub kostek torfowych o boku ok. 4 cm) lub do skrzynek wysiewnych i następnie siewki w fazie liścieni pikuje się do doniczek. Po pikowaniu zaleca się utrzymywanie temperatury na poziomie 15-18 stopni Celsjusza w dzień i 12-13 w nocy.

Rozsada sałaty niewyrównana we wzroście

Przygotowana rozsadę trzeba poprawnie umieścić w glebie na miejscu stałym. Niestety często są popełniane błędy. Jakie? Przede wszystkim doniczki są zbyt głęboko umieszczane w glebie. Sadzenie powinno być tak wykonane, aby co najmniej 1/3 wysokości doniczki wystawała ponad powierzchnie. Dlaczego? Otóż wówczas mniejsze jest ryzyko porażenia przez choroby grzybowe poprzez szyjkę korzeniową. Lepsza jest także cyrkulacja powietrza, obniżenie wilgotności w przyziemnej warstwie atmosfery a tym samym mniejsze ryzyko chorób.

Wyrównana rozsada sałaty w kostkach torfowych

Green


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.