25.05.2015
Proces gnilny rozpoczyna się od szyjki cebuli

Proces gnilny rozpoczyna się od szyjki cebuli
Zdjęcia e-warzywnictwo.pl

Dramat – cebula gnije na polu

Na dużej plantacji cebuli zimującej w rejonie Środy Wielkopolskiej gnije dorodna cebula zimująca. Powodem są najprawdopodobniej bakterie. To zaskakujące, bo dotąd symptomy bakterioz obserwowano po okresach wysokiej temperatury. W tym przypadku to grad zrobił przysługę bakteriom.

Objawem widocznym na liściach są przebarwienia i nadmierne uwodnienie szczypioru

W Polsce uprawa cebuli jest prowadzona na znacznym areale, często w monokulturze, stąd też od kilku lat obserwuje się narastanie presji chorób i szkodników na polach uprawnych w tym nasilenie chorób bakteryjnych w ostatnich latach w naszym kraju. Jednym z zagłębi produkcyjnych cebuli jest rejon Środy Wielkopolskiej. W okresie Świat Wielkanocnych wystąpiło tam gradobicie, które jak się aktualnie okazuje zbiera żniwo na plantacjach cebuli zimującej. Producenci, którzy nie wykonali zabiegu fungicydowego bezpośrednio po gradobiciu, dziś mają na plantacjach ponad 30% roślin zamierających i gnijących. Jak się okazuje pomimo niewielkich rozmiarów cebuli (co najprawdopodobniej uśpiło czujność producentów) na początku kwietnia, grad “otworzył drogę” wniknięcia do roślin patogenów. Analiza cebul pokazuje, że dramatem producentów są bakterie. Warto pamiętać, że bakteriozy rozwijają się bardzo szybko, ale początkowy proces chorobowy jest trudno zauważalny. Badania naukowe dowodzą, że cebula porażana jest przez kilka gatunków bakterii: Burkholderia gladioli pv. allicola, Burkholderia cepacia, Burkholderia gladioli pv. gladioli oraz Erwinia carotovora ssp. carotovora. Bakteriozy stanowią poważny problem w warzywnictwie, gdyż ich wystąpienie prowadzi do dużych strat w plonie, czasami przekraczających 50 procent.

Około 30% roślin zamiera

Gniciu cebuli towarzyszy intensywny nieprzyjemny zapach

Gatunek Burkholderia cepacia opisywany jest w literaturze, jako sprawca “kwaśnej skórki”; Burkholderia gladioli pv. allicola jest sprawcą miękkiej zgnilizny cebuli. Gnicie cebuli powoduje także Erwinia carotovora ssp. carotovora, która dominuje jako sprawca mokrej, czy też miękkiej zgnilizny mięsistych owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Warto pamiętać, że wówczas łuski mięsiste przybierają wodnisty, szklisty wygląd, czemu zawsze towarzyszy charakterystyczny, odpychający zapach. Rozwój choroby następuje od szyjki.

Objawy bakteriozy na zimującej cebuli

Ze względu na brak środków ochrony roślin przeciwko bakteriozom w cebuli istnieją ogromne trudności w zapobieganiu im. Niektórzy doradcy, zarówno w Polsce jak i innych krajach, polecają stosowanie środków opartych na związkach miedzi (wodorotlenku, tlenochlorku i siarczanie).

R. Solarski


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.