19.07.2018
b6

Dymka Quality Inside na Kujawach. Międzynarodowy Dzień Dymki
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Dymki firmy Bejo oraz współorganizatorów spotkania (firm: On-Zin, BASF, Yara, Omnivent) cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko polskich, ale i europejskich producentów. Przygotowana kolekcja odmian umożliwiała zdobycie wiedzy nie tylko pod kątem doboru odmiany, ale i kalibrażu dymki czy gęstości jej sadzenia.


Międzynarodowy Dzień Dymki cieszył się bardzo dużym uznaniem polskich i europejskich producentów cebuli

Międzynarodowy Dzień Dymki, pod taką nazwą 12 lipca na piotrkowickim polu należącym do Tomasza Zitzmana, właściciela firmy On-Zin przetwarzającej cebulę odbyło się spotkanie dla producentów tego warzywa oraz przedstawicieli firm. Zakład On-Zin’u dysponuje nowoczesną linią do przygotowania produktów z cebuli dla bardzo wymagających klientów; wytwarza m.in. krajanki, krążki, wedge cebulowe.
Tomasz Zitzman, właściciel firmy On-Zin

W Piotrkowicach inicjator spotkania, firma Bejo zaprezentowała efekty wieloletniej współpracy z producentami i prowadzonego programu hodowlanego cebuli wraz z holenderską firmą De Groot en Slot. Główną atrakcją spotkania była możliwość porównania na jednym polu aż 14 odmian cebuli z dymki firmy Bejo, od bardzo wczesnych do średniowczesnych i późnych Rijnsburgerów, rosnących w różnych zagęszczeniach (na metrze bieżącym podwójnego rzędu 19, 23 oraz 26 cebulek) a ponadto przy użyciu do założenia plantacji dymki różnego kalibrażu (np. kalibraż dymki odmiany Hercules F1, to: 10-14; 14-17; 17-21; 21-24). Jak przekazywał Łukasz Dulęba, przedstawiciel firmy Bejo na tym terenie dymka wysadzona została stosunkowo późno, bo 5 kwietnia, ale warunki pogodowe nie pozwalały na wcześniejsze wyjście w pole. Wielu producentów przybyłych na spotkanie podkreślało jednak, że plantacja wygląda bardzo dobrze. Jakub Sobecki z firmy Bejo informował, że pomimo, że gleby w okolicach Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie) są bardzo łaskawe dla upraw cebulowych, to mimo to kolekcja odzwierciedlała trudną sytuację, zwłaszcza okresowe niedobory wody, panującą w kraju w tegorocznym sezonie.


Użycie precyzyjnej sadzarki pozwoliło uzyskać założone zagęszczenie dymki w poszczególnych kombinacjach

Odmiany dymki Quality Inside
Gro informacji na temat odmian przekazał Ireneusz Ruciński z firmy Bejo. Jako pierwszą scharakteryzował najwcześniejszą do nasadzeń wiosennych w asortymencie Bejo odmianę Forum F1. Posadzona została ona z dymki w 4 kalibrach: 10-14, 14-17, 17-21 i 21-24. W tym roku cebula Forum nie zachwyciła wielkością, dwa pierwsze kalibraże nie pozwoliły na wykorzystanie potencjału plonotwórczego odmiany. Opóźnione sadzenie i krótki okres wegetacji skutkowały słabym ukorzenieniem roślin; ponadto jak zauważali producenci ulokowanie odmiany na skraju pola tez miało negatywny wpływ na rozwój roślin. O wiele lepiej wypadła inna bardzo wczesna odmiana – Troy F1, polecana również do nasadzeń ozimych. Wysadzona w dwóch kalibrach: 10-17 i 17-21 była większa i bardziej wyrównana w porównaniu z Forum F1.


Ireneusz Ruciński, Bejo


Siem Beers, De Groot en Slot


Uczestnicy Międzynarodowego Dnia Dymki

Wśród odmian średniowczesnych zaprezentowany zostały Hercules F1. Jak można było zaobserwować w poszczególnych kombinacjach, niezawodny bez względu na zagęszczeni. Jest również odmianą cenioną przez przemysł ze względu na pojedynczy stożek wzrostu. Uwagę producentów przyciągała również odmiana Jestset F1, która mimo że, jako jedyna spośród prezentowanych cebul nie należy do grupy dymek wprowadzonych na rynek pod marką Quality Inside, wytworzyła wyrównane główki wielkości ok. 7 cm a rośliny miały dość zdrowy szczypior w tym przedzbiorczym okresie.

Odmiana Hercules F1 z rożnych kalibraży dymki

Od lewej: Jakub Sobecki i Grzegorz Pastuszka z firmy Bejo wraz z holenderskim producentem cebuli


Podczas Międzynarodowego Dnia Dymki prowadzono różne dyskusje, w których wyliczano korzyści płynące z wykorzystania dymki do produkcji wysokiej jakości cebuli

Na poletkach nie zabrakło również bardzo popularnej odmiany przeznaczonej do długiego przechowywania w typie Rijnsburger – Hysky F1, o podwyższonej odporności na Fussarium spp. Z grupy odmian przeznaczonych do klimatu kontynentalnego z mocnym systemem korzeniowym na uwagę zasługiwały również odmiany Corona F1 i Cartier F1 oraz odmiana Alonso F1 o bardzo wysokim potencjale produkcyjnym z możliwością długiego przechowania. Kolejną ciekawą odmianą prezentowaną podczas spotkania była Boga F1, odmiana odporna na mączniaka rzekomego. Ta cebula może pełnić ważną rolę w uprawach ekologicznych – podkreślał Ireneusz Rucinski.

Duży wachlarz odmian pozwalał na ocenę nie tylko wielkości plonu, ale i zdrowotności cebul

Wielu producentów dopytywało o technologię uprawy cebuli czerwonej z dymki. Wyższa cena oferowana za tę cebulę w ostatnich latach przekłada się na wzrost zainteresowania odmianami w tym typie. W Piotrkowicach z odmian czerwonych zaprezentowano m.in. mieszańce Red Ray F1 oraz Red Light F1 – obie były z nasadzeń z dymki w kalibrażach 10-17 oraz 17-21; z pierwszego kalibrażu cebule obu odmian 12 lipca były kilkanaście procent mniejsze jak te, które produkowano z większej frakcji dymki. W kolekcji można było także przyjrzeć się cebuli białej – będącej pod numerem Y14538 F1 – uprawianej z dymki frakcji 10-21.
Za uprawą cebuli z dymki przemawia fakt, że dojrzałość zbiorczą osiąga o około miesiąc wcześniej niż cebula z siewu nasion. Również zawartość suchej masy w cebuli produkowanej z dymki jest o 2-3% wyższa w porównaniu z cebulą z siewu, dlatego jest lepszym surowcem przetwórczym – akcentował Ireneusz Ruciński.

Nawożenie cebuli z dymki
Podczas spotkania program żywienia cebuli w oparciu o produkty marki Yara zaprezentował przedstawiciel firmy, Wojciech Kopeć. Fundamentem produkcji były nawozy posypowe YaraMila Coplex stosowane w ilości 520 kg/ha przed sadzeniem dymki oraz YaraBela Extran 33,5 i Unika Calcium po 260kg/ha stosowane pogłównie. Uzupełnienie posypowego programu nawozowego zastosowanego na prezentowanym polu stanowiły odżywki dolistne, głównie z grupy YaraVita i Kristalony. Zabiegi dolistnego dokramiania roślin wykonano 7-krotnie w sezonie; użyto do nich np.: KristaLeaf Foto, YaraVita Brassitrel Pro, YaraVita Mangan F, YaraLiva Calcinit.

Alina Borowska (Yara Poland), Paweł Bednarek (Bejo) oraz Wojciech Kopeć (Yara Poland)

Wiele pytań producentów dotyczyło prawidłowego żywienia roślin na plantacjach. Wojciech Kopeć za fundament doboru nawozów wskazywał analizę chemiczną gleby

Nowy herbicyd w cebuli
Oprócz nawożenia kolejne istotne zagadnienie omówione podczas Międzynarodowego Dnia Dymki stanowiła ochrona herbicydowa oraz fungicydowa plantacji cebuli, którą omówił Maciej Wita z koncernu BASF. Przedstawiciel dużo uwagi poświęcił pendimetalinie, której maksymalna dawka w sezonie wegetacyjnym wynosi 3,5l/ha w przypadku Stompu Aqua 455 CS (ok. 1600g/ha s.a.), w związku z czym należy rozsądnie dzielić ją w zależności od stosowanego preparatu. Przypomniano również gościom o wczesnym rozpoczynaniu prowadzenia ochrony roślin zapobiegawczo, dzięki czemu łatwiej jest zwalczyć chorobę, gdy już pojawi się na plantacji. W cebuli najlepiej program ochronny fungicydowej rozpocząć w fazie 4-5, 5-6 liści – mówił Maciej Wita.

Z dużą aprobatą przyjęto także informację doradcy BASF-u o kolejnym nowym produkcje firmy dopuszczonym przez Ministra do stosowania na plantacjach cebuli od 3 maja br., mowa o herbicydzie Wing P 462,5 EC. Preparat zawiera dwie substancje czynne – dimetanamid-P oraz pendimetalinę. Preparat może być stosowany w zabiegu jednorazowym lub systemem dawek dzielonych. Maksymalna dawka jednorazowa wynosi 4l/ha jednak firma BASF rekomenduje dawki dzielone – powschodowo zaczynając od pierwszego liścia flagowego dawką 1l/ha.


Program ochrony roślin z uwzględnieniem fungicydów z oferty BASF pozwolił na uzyskanie zdrowotności roślin na dobrym poziomie

Przechowalnia to nie szpital
Zakończenie spotkania poprzedziła prezentacja o przechowywaniu cebuli, którą poprowadził Kamil Maniak z firmy Omnivent. Poruszył on ważny temat zdrowotności warzyw, które trafiają do przechowalni. Producenci warzyw powinni być świadomi, że w przechowalni nie można wyleczyć chorób, na które rośliny już chorują, a jedynie spowolnić lub zmniejszyć nasilenie występujących już objawów chorobowych – mówił Kamil Maniak.


Wiele osób dopytywało o metody ułatwiające magazynować wyprodukowaną cebulę jak najdłużej. Doradcy firmy Omnivent podpowiadali, jakie rozwiązanie pozwalają osiągnąć ten cel

Nawet idealne warunki panujące w przechowalni nie wystarczą na długie przechowywanie, jeżeli źle dobierzemy program ochrony roślin na polu uprawnym – dodawał specjalista. Zwracał także uwagę, że stosowanie hydrazydu kwasu maleinowego (np. Fazoru 80 SG) może korzystnie wpłynąć na długość okresu magazynowania cebuli.

Emilia Majewska
Marcin Bartczak

Efekt końcowy użycia do produkcji różnej frakcji dymki. Jak widać jej wielkość ma znaczenie
Zdjęcia: M. Bartczak. J. Pytkowski


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.