04.09.2017
W Polsce już od września rośnie zainteresowanie konsumentów dynią

W Polsce już od września rośnie zainteresowanie konsumentów dynią

Dyniowy sezon startuje

Uprawa dyni w Polsce rozpoczęła się już w XV wieku. Obecnie udział powierzchni upraw tego warzywa w łącznej powierzchni upraw warzyw gruntowych w naszym kraju szacuje się na poziomie 2-3% i powoli rośnie. Zainteresowanie dynią powróciło ze szczególną intensywnością w kilku ostatnich latach, głównie za sprawą Halloween oraz rozprzestrzeniającą się modą na zdrowe odżywianie. Wzrost popytu na dynie to zielone światło dla rolników, wśród których nie brakuje zainteresowania uprawą tego warzywa na większą skalę.

Dynia nie jest warzywem wymagającym, co do podłoża. Jej uprawa udaje się na wszystkich typach gleby, poza wyjątkowo niekorzystnymi stanowiskami zlewnymi, ciężkimi i zimnymi. Cieplejsze grunty, o uregulowanych stosunkach powietrzno-wodnych oraz dużej zawartości próchnicy i odczynie glebowym obojętnym do lekko kwaśnego (pH 6,2-7,0), stanowią idealne podłoże do produkcji dyni.

Dobre odżywienie potasem pozwala owocom wybarwić się na kolor typowy dla danej odmiany

Dynie uprawiać można zarówno z siewu bezpośredniego jak i z rozsady, przyspieszając tym sposobem termin pierwszego zbioru. Innym sposobem na przyspieszenie wzrostu roślin jest stosowanie okryć z agrowłókniny, które należy ściągnąć po pojawieniu się pierwszych kwiatów. Dobrze, by warzywo trafiło na pole w pierwszym lub drugim roku po oborniku. Średnia jego dawka pod jesienną orkę powinna kształtować się na poziomie ok. 30 t/ha. Ze względu na dużą produkcję masy nadziemnej, istotne jest zapewnienie dyni optymalnej ilości najważniejszych składników pokarmowych. Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju warzywa orientacyjne dawki nawozów mineralnych to 120-200 kg N, 200-300 kg P2O2 i 150-360 kg K2O. Nawożenie pogłówne przeprowadza się po pojawieniu się pierwszych zawiązków owoców oraz po pierwszym ich zbiorze. Dynia bardzo dobrze reaguje na dokarmianie dolistne. W uprawie warto zastosować nawozy wieloskładnikowe, dzięki którym możemy poprawić jakość i wielkość uzyskanego plonu.

W uprawie dyni dużym problemem może być zachwaszczenie, ponieważ brakuje herbicydów do aplikacji po posadzeniu roślin na miejsce stale

Do najbardziej popularnych w Polsce należą dynie olbrzymie, dynie halloweenowe oraz dynia w typie hokkaido. Ta ostatnia szczególnie polecana jest producentom warzyw na “świeży rynek”. Dynia hokkaido, w porównaniu z innymi odmianami, wytwarza bardzo liczne niewielkie owoce, o cienkiej skórce i wyjątkowo regularnym kulistym kształcie. Owoce zazwyczaj osiągają wagę 1-1,5 kg i nadają się również do przechowywania. Typ hokkaido jest doskonałą alternatywą dla dyni olbrzymiej, której ogromne owoce doskonałe dla przetwórstwa często, ze względu na tą wielkość nie sprawdzają się w sprzedaży na rynkach hurtowych. Popularną odmianą dyni tego typu jest dynia Hokkaido Orange.

W Polsce już od września rośnie zainteresowanie konsumentów dynią

Warto uprawiać odmiany średniej wielkości, ponieważ te szybciej znajdują nabywców na rynku warzyw świeżych

Z początkiem września wzrasta zainteresowanie dynią w typie halloween. Dynia ta charakteryzuje się przede wszystkim wydłużonym kształtem oraz wyraźnym żebrowaniem. Ma skórkę średniej grubości w intensywnym pomarańczowym kolorze. Waga owoców w zależności od upodobania producenta i wybranej odmiany może wahać się od 2 do 3 kg wśród odmian drobniejszych (Gomez, Spitfire), preferowanych przez markety, do 10-15 kg wśród odmian o dużych owocach (Aladdin, Gladiator).

Mączniak prawdziwy to często występująca choroba na roślinach dyni w bieżącym, wilgotnym sezonie

Wybierając odmianę dyni, poza wyglądem i wagą owoców, warto zwrócić również uwagę czy jest ona odporna na mączniaka prawdziwego i rzekomego. Te pospolite choroby mogą być groźne dla upraw dyni, a występując w dużym nasileniu, negatywnie wpłynąć na wysokość osiągniętego plonu. Ograniczyć występowanie groźnych chorób, poza ochrona chemiczną, pomoże również zachowanie przynajmniej 2-letniej przerwy w uprawie warzyw dyniowatych na tym samym stanowisku (ogórka, melona, cukinii, kabaczka, patisona).

Emilia Pliszczyńska


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.