01.07.2019

Dzień Dymki FH Trade na Kujawach

Dobry stan plantacji cebuli z dymki. Niepewne plony cebuli z siewu w Polsce. Znaczny wzrost areału cebulowego w Holandii. Specyfika rynku chińskiego, angielskiego – to niektóre z zagadnień omówione na Dniu Dymki FH Trade na Kujawach.

28 czerwca na Kujawach w miejscowości Kobylnica firma FH Trade z Poznania zorganizowała – na polu Wojciecha Chwalisza – Dzień Dymki. Właściciel firmy Jan Gerrit Feil przedstawił po krótce przybyłym producentom firmę FH TRADE Sp. z o. o., która jest obecna na rynku warzywnym od 2001 roku. Do głównych przedmiotów działalności firmy zaliczyć można handel hurtowy i detaliczny warzywami, w szczególności cebulą świeżą i mrożoną, oraz działalność doradczą – consultingową w zakresie uprawy i produkcji (obierania) cebuli, wdrażania i prowadzenia systemów jakościowych BRC oraz HACCP. Spółka oferuje także producentom cebulę dymkę.

Jan Gerrit Feil (z prawej) oraz Wojciech Chwalisz

Dzień Dymki w Kobylnicy był dobrą okazją do lustracji plantacji cebuli odmiany Sthuron, która założona została z dymki frakcji 14-17 dostarczonej przez FH Trade. Na 1 ha wysadzono jej 1,5 tony. Pogoda pozwoliła na wysadzenie dymki 28 marca. Podczas lustracji rośliny były w bardzo dobrej kondycji a główki cebul miały średnicę powyżej 5 cm. Jan Gerrit Feil zaznaczał, że firma FH Trade dostarcza dymkę ze świadectwami fitosanitarnymi potwierdzającymi jej wysoką zdrowotność, przy podpisaniu kontraktu nie wymaga płatności za materiał nasadzeniowy wiosną, można rozliczyć tę kwotę podczas odstawy towaru w wyznaczonym terminie po zbiorze cebuli.

Znaczną cześć spotkania poświęcona została omówieniu cebulowej sytuacji rynkowej w Polsce i innych krajach. Jan Gerrit Feil, jako że jest Holendrem przekazał m.in. wiele cennych dla nas informacji o sytuacji w kraju “wiatraków”. Informował, że wstępne wyniki Census of Agriculture 2019 CBS wskazują, iż areał uprawy pszenicy, cebuli i ziemniaków wzrósł w 2019 r. w Holandii. Obszary pszenicy i cebuli wzrosły o ok. 9, a powierzchnia ziemniaków została powiększona o ponad 2 procent. Uprawy jęczmienia i buraka cukrowego spadły jednocześnie. Cebula jest coraz popularniejszą uprawą na polach holenderskich. Jej obszar rośnie od lat. Powierzchnia cebuli wzrośnie w tym roku o prawie 10 procent w porównaniu z 2018 r. Powierzchnia ta osiąga obecnie rekordową wielkość 27 840 ha. To dwukrotnie więcej niż w roku 2000 - mówił Jan Gerrit Feil. Warunki pogodowe aktualnie sprzyjają wzrostowi cebuli, wstępnie szacuje się, że Holendrzy pobiją rekord w tym sezonie produkując aż 1,5 mln to cebuli.

Jan Gerrit Feil podkreślał, że z dużą uwagą należy obserwować co dzieje się na rynku chińskim. W tym Państwie produkuje się dużo cebuli i może ona także przypływać do Europy. Mankamentem towaru z tego rejonu jest smak cebuli (mniej “cebulowy” niż jest do tego przyzwyczajony europejski konsument) oraz problemy logistyczne. Z kolei dużą szansę eksportu m.in. dla polskiej cebuli daje rynek brytyjski, gdzie każdego roku jest znaczny niedobór towaru – akcentował właściciel firmy FH Trade.

Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.