15.10.2019
0X7A8236

Dzień selerowy koło Kalisza. Z podpowiedziami na jakich produktach oprzeć strategię produkcji

Wyrównana, dobrej jakości rozsada, odmiana mieszańcowa, żywienie na bazie analizy gleby, ochrona w oparciu o sygnalizację = wysoki dobrej jakości plon selera. Taki efekt w tym sezonie uzyskano w gospodarstwie Bogumiła Cierniaka, gdzie 13 października zorganizowano “Dzień selerowy”.

13 października w Pawłówku koło Kalisza firmy BASF (właściciel marki Nunhems), Luty Jacek, Novisem, Vivai Bacchetto oraz Yara zorganizowały “Dzień selerowy”. Gospodarzem spotkania był Bogumił Cierniaka, który w tym roku uprawia kilka hektarów tego warzywa.

Bogumił Cierniak – gospodarz spotkania

Planacja selera wraz z kolekcją odmian rekomendowanych na rynek warzyw świeżych i do przetwórstwa założona została 4 maja (zagęszczenie ok. 84 000 roślin/ha) z rozsady wyprodukowanej przez firmę Vivai Bacchetto – dystrybucję rozsad z tego przedsiębiorstwa w Polsce prowadzi firma Luty Jacek z Pobiednika Wielkiego – informował na wstępnie spotkania Jakub Wrona.


Jakub Wrona z firmy Luty Jacek

Rozsada od Vivai Bacchetto/ Luty Jacek

Firma Vivai Bacchetto rozsadę produkuje we Włoszech w miejscowości Ca Lino, w prowincji Wenecja, w pobliżu morza, między ujściami rzek Brenta i Adige. W tym położeniu mikroklimat oferuje łagodne zimy i wspaniałe nasłonecznienie z powodu braku mgły. To doskonała lokalizacja do produkcji rozsady – mówili Izabela Pokratka oraz Sergio Bacchetto. Informowali też, że całkowita powierzchnia zakładu wynosi 140 000 metrów kwadratowych. Vivai Bacchetto jest europejskim liderem w produkcji rozsady wszystkich gatunków warzyw. Firma dysponuje nowoczesnymi obiektami – szklarnie wyposażone są w automatyczne systemy ogrzewania i wentylacji (boczny i kalenicowy), a także w pełni zautomatyzowany system nawadniania roślin. Nowoczesna technologia nie kończy się na tym etapie, ale widoczna jest także na linii produkcyjnej, gdzie pracują precyzyjne siewniki, paletyzatory, automatyczne dozowniki nawozów i inny sprzęt, który oferuje najnowocześniejsza automatyzacja w sektorze ogrodniczym – podkreślał Sergio Bacchetto.
Jakub Wrona przekazywał, że firmy Luty Jacek może dostarczyć rozsadę selera na różne terminy nasadzeń – zarówno te najwcześniejsze jak i późniejsze. Na wczesne nasadzenia rozsada oferowana jest w bezzwrotnych styropianowych paletach rozsadowych o większej średnicy pojedynczego otworu (228 sztuk w palecie) a na późniejsze nasadzenia o nieco mniejszej wielkości (280 sztuk w palecie). Do produkcji rozsady firma wykorzystuje tylko nasiona otoczkowane, podkiełkowane, co pozwala uzyskać bardzo duże wyrównanie roślin – można było się o tym przekonać lustrując plantację Bogumiła Cierniaka. Produkcja rozsady we włoskiej firmie zajmuje 7-8 tygodni, należy jednak ze znacznym wyprzedzeniem złożyć zamówienie. Do odbiorcy dostarczana jest rozsada posiadająca 4-5 liści właściwych.

Przedstawiciele firmy Luty Jacek oraz Vivai Bacchetto


Agata Luty-Grzegorzak z firmy Luty Jacek

Sergio Bacchetto

Selerowe rekomendacje Nunhems

Marcin Dąbrowski z firmy BASF przybliżył licznie przybyłym na spotkanie producentom 3 odmiany selera marki Nunhems. Jako pierwszą przedstawił odmianę Markiz F1 zwracając uwagę, że rośliny tego mieszańca mają rośliny o dużym wigorze, wzniosłym pokroju liści oraz wysokiej tolerancji na septoriozę. Na plantacji Bogumiła Cierniaka liście miały intensywny ciemnozielony kolor a zgrubienia były masywne, bardzo wyrównane, okrągłe. Marcin Dąbrowski podkreślał, że Markiz jest odmianą o wysokim potencjale plonotwórczym przystosowaną do sadzenia w dużym zagęszczeniu, przeznaczoną do uprawy z przeznaczeniem na długie przechowywanie oraz dla przemysłu. Bardzo łatwy w obróbce mechanicznej

Kolejna z propozycji, seler Codex F1, to odmiana wyróżniająca się mocną i gładką skórka. Rośliny Codex podobnie jak Markiz mają duży wigor i charakteryzują się wysoką zdrowotnością liści w trakcie sezonu – mówił Marcin Dąbrowski. Dzięki kompaktowemu ułożeniu korzeni i horyzontalnie umiejscowionym liściom możliwa jest łatwa obróbka produktu oraz szybkie mycie - dodawał przedstawiciel BASF-u. Odmiana rekomendowana jest zarówno na rynek warzyw świeżych jak i do długiego przechowywania (przy długim przechowywaniu zaleca się sadzenie po 15 maja).

Producentom poszukującym odmiany na wczesne nasadzenie polecano Princino F1. Mieszaniec rekomendowany jest do nasadzeń po 10 marca, pod osłony.

Przedstawiciele firmy BASF z gospodarzem spotkania

Marcin Dąbrowski z firmy BASF

Selerowe rekomendacje Novisem/ Rol-Spec

Temat doboru odmian kontynuowany był także w wypowiedzi Piotra Zawady z firmy Rol-Spec, która na rynku polskim oferuje nasiona warzyw Novisem Vegetable Seeds. Holenderska spółka każdego roku inwestuje od 20 do 25 procent sprzedaży w badania. Ściśle współpracujemy z jednostkami naukowymi, m.in. z Wageningen UR i HAS KennisTransfer (część HAS Den Bosch). Wprowadzamy innowacje dla konsumenta – takie jak lepszy smak, intensywniejszy zapach, dłuższy okres trwałości, bardziej atrakcyjny wygląd i wyższa wartość odżywcza – a dla hodowcy – wyższe plony, wyższa odporność na choroby, większa tolerancja na stres czy łatwiejszy zbiór – mówił Hubert Kühling, Dyrektor ds. marketingu i sprzedaży.

Od prawej: Renata i Piotr Zawada z firmy Rol-Spec oraz Hubert Kühling, Dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Novisem

Hubert Kühling, Dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Novisem prezentuje odmianę Calgary F1

Propozycją holenderskiego hodowcy na kolejny sezon jest seler nowej generacji, Calgary F1 (NOV 8296 AG F1). Jest to odmiana mieszańcowa o bardzo silnym wzroście; cecha ta była widoczna na polu Bogumiła Cierniaka. Podobnie jak ciemnozielone, wzniesione liście i kuliste zgrubienie. Piotr Zawada informował, że mieszaniec nie ma tendencji do tworzenia pustych przestrzeni. Polecany jest do uprawy na rynek warzyw świeżych oraz dla przemysłu. Uwagę producentów przyciągał także mieszaniec Fargo F1. Jego rośliny na podkaliskiej plantacji były o nieco słabszym wigorze niż Calgary, miały ciemnozielone wzniesione liście i były wyrównane. Zgrubienie miało biały miąższ i nie występowały w nim puste przestrzenie.

Program nawożenia selera

W dalszej części spotkania Wojciech Kopeć z firmy Yara przybliżył nawożenie wykonane na plantacji Bogumiła Cierniaka. Na wstępie swojej wypowiedzi podkreślił, że prawidłowe nawożenie selera jest możliwe w oparciu o analizę gleby. Na plantacji w Pawłówku przed sadzeniem zastosowano trzy nawozy: YaraMila Complex (350 kg/ha), sól potasową (300 kg/ha oraz YaraBela Nitromag (150 kg/ha). Do pogłównego nawożenia, a wykonano je 3-krotnie (19 czerwca, 5 lipca i 13 sierpnia) użyto YaraLiva Nitrabor (150 kg/ha), YaraLiva Tropicote (150 kg/ha) i YaraLiva Calcium (170 kg/ha). Poza nawożeniem posypowym rośliny dożywiano dolistnie. A jakie nawozy firma Yara poleca do tego celu dla tego gatunku? Otóż np. Kristalon żółty, KristaLeaf Foto, YaraVita Brassitrel Pro, Kristalon zielony, YaraLiva Calcinit, Superba Mikromix czy Kristalon pomarańczowy.

Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland

Fungicydowa nowość

Maciej Wita z firmy BASF informował, że do doskonale znanych i stosowanych środków ochrony roślin BASF-u w bieżącym sezonie dołączyła nowość rekomendowana na plantacjach selera do zwalczania mączniaka prawdziwego (0,6 l/ha), alternariozy (1,0 l/ha) oraz zgnilizny twardzikowej (2,0 l/ha), preparat Dagonis. Substancją czynną fungicydu obok sprawdzonego difenokonazolu jest fluksapyroksad – Xemium (nowość na rynku). Warto pamiętać, że fungicyd ma szeroką rejestrację, dzięki czemu może być stosowany w wielu uprawach warzywnych, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Warto pamiętać, że Dagonis, to wielofunkcyjny fungicyd o bardzo krótkich okresach karencji (seler 7 dni).


Maciej Wita z firmy BASF

Tekst i zdjęcia Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.