12.09.2016
9

Ekologiczne prowadzona fasola “dała” 6 ton

Zbiory fasoli zielonej na Dolnym Śląsku ruszyły pełną parą, a uzyskane plony w zależności od usytuowania plantacji oraz technologii uprawy wynoszą od 6 do nawet 12 t/ha. Plantatorzy skarżą się, że do takiej rozbieżności w plonach przyczynił się niezbyt korzystny przebieg pogody. Różnica w sumie opadów na dolnośląskich plantacjach potrafiła wynosić nawet setki mm/m2.

Ekologicznie prowadzona plantacja fasoli zielonostrąkowej na 3-4 klasie bonitacyjnej gleby “dała” 6 ton gotowego surowca. Jak donoszą plantatorzy uzyskany plon przy minimalnych nakładach jest w obecnym sezonie wegetacyjnym zadowalający. Co roku w dolnośląskim gospodarstwie pod uprawę fasoli zielonostrąkowej przeznacza się około 40 hektarów, w głównej mierze są to pola na których w roku poprzednim był uprawiany groszek zielony. Po przeprowadzonych badaniach gleby metodą ogrodniczą postanowiono nie stosować nawożenia mineralnego w obecnym sezonie wegetacyjnym, gdyż zawartości głównych składników były na wysokim poziomie.

Głównym odbiorcą surowca jest zakład produkcyjny Masfrost Sp. z o.o. w Ziębicach, który specjalizuje się w produkcji mrożonek. Pola w całości zostały obsiane średnio-późną, pozwalającą uzyskać wysokie plony odmianą Arkana pochodzącej z Polskiej firmy nasiennej ?Spójnia?. Termin siewu przypadł na 20 czerwca 2016 roku, norma wysiewu wynosiła 50 kg nasion/ha, odległość między rzędami 45 cm, a w rzędzie 9 cm. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze zbioru fasoli kombajnem 6 rzędowym marki Ploeger.

Małgorzata Srebro

.


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.